Kauza gymnázium aneb co zaznělo na kulatém stolu o litoměřické škole

Miloš Štyks, ředitel Gymnázia Josefa Jungmanna. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Miloš Štyks, ředitel Gymnázia Josefa Jungmanna. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice - Politizace Gymnázia Josefa Jungmanna vedením litoměřické radnice zejména ze strany ODS vyvrcholila červnovým kulatým stolem. Toho se zúčastnil i ředitel Miloš Štyks, který se vyjadřoval i k výtkám, že škola má méně studentů než v minulosti.

Reklama

"Jsem rád, že město uspořádalo kulatý stůl, což je nezvyklé. Bydlím v Litoměřicích od narození a nevím o tom, že by město někdy podobnou akci pořádalo, zejména s gymnáziem, když není jeho zřizovatelem. Město má hodně vlastních škol, zejména základních i ZUŠ, která se potýká s mnoha problémy a přesto město má zájem řešit nějaké problémy gymnázia," uvedl na kulatém stolu Miloš Štyks.

Žáci nemohou dostat maturitu zadarmo

"Pokud jde o spolupráci, chci věřit, že je opravdu snaha o komunikaci a o nějaké zlepšení podmínek studia na gymnáziu. To je především pro žáky, aby získali kvalitní vzdělání. Nikoliv, aby lehce se dostali k maturitě. Aby si odnesli vysvědčení, které nebude podloženo znalostmi," konstatoval ředitel gymnázia.

"Přestože je snaha hodnotit kvalitu škol žebříčky, které jsou diskutabilní, neboť i CERMAT po půl roce konstatoval, že neměl příliš vypovídající kontrolu kvůli zvoleným kritériím. To ale není důležité," řekl Miloš Štyks.

Využijme potenciálu žáků

Ředitel gymnázia se vyjádřil i ke kvalitě žáků. "My musíme využít potenciál žáků. Jsme v Litoměřicích a z pohledu Ústeckého kraje jsme nejblíže k Praze. Čím blíže je město k Praze, tím je větší motivace žáků a jejich rodičů, aby vzdělání bylo kvalitní. Myslím si, že pokud využijeme potenciál žáků, tak litoměřické gymnázium bude například oproti lovosickému gymnáziu kvalitnější škola a možná i zanikne," pronesl Miloš Štyks. "Říkám to i přesto, že jsem v Lovosicích byl dvacet let i v pozici ředitele."

"Dnes není důležité vědět a sestavovat žebříčky toho, kolik maturantů je přijato na vysokou školu. Je to bezpředmětné. Kdo se chce někam dostat, tak bude přijat. Důležité je, zda na vysoké škole uspěje. Avšak i to je diskutabilní. Někdo umí za dva měsíce uspět na právech v Plzni, takže záleží, jakou vysokou školu student studuje," řekl ředitel litoměřického gymnázia.

Chlupáč a Krejza chtějí spoluurčovat ředitele

Z červnového kulatého stolu vyplynulo, že vedení Litoměřic by rádo zasahovalo do výběru ředitele gymnázia, přestože zřizovatelem je kraj a nikoliv město. "Nepřísluší mi komentovat zákony a vyhlášky, které určují, jak je vybírán ředitel gymnázia a kdo je za něj zodpovědný," reagoval Miloš Štyks na slova starosty Ladislava Chlupáče, že by město mělo mít ve výběrové komisi svého zástupce. To naznačil i místostarosta Karel Krejza.

Ředitele příspěvkové organizace jmenuje Rada Ústeckého kraje, neboť kraj je zřizovatelem. Kompetence a systém řízení školy je stanoven školským zákonem.

Není důvod měnit zřizovatele

V debatě vystoupila i Petra Černá, zástupkyně školské rady gymnázia. "Překvapuje mě, že se bavíme o otázce zřizovatele školy. Když v roce 2011 byl problém a hovořilo se o možné změně zřizovatele školy – z kraje na město, z finančních rozborů vyplynulo, že by to pro město nebylo výhodné. O to více mě překvapuje tato debata," reagovala.

"Vnímám to tak, že pokud zastupitelé a město o gymnáziu říká, že je rodinné stříbro, tak jim na škole záleží. Ale nemyslím si, že by byl v současné době velký problém, aby se musel měnit zřizovatel," konstatovala Petra Černá. "Vnímám pozitivně, že zastupitelé by se chtěli podílet na výběru ředitele, ale nepřísluší jim to."

Kvantita versus kvalita

Podle zástupce krajského úřadu ve sledovaném období 2010-2014 ubylo ve středoškolském vzdělávání v celém Ústeckém kraji 6 tisíc žáků, což je zhruba 12 procent. Stejné procento ubylo ve sledovaném období i na gymnáziu v Litoměřicích.

Ředitel školy konstatoval, že je důležité si stanovit, zda gymnázia mají zvolit cestu kvality nebo kvantity. Tedy uměle nezvyšovat počet žáků.

Hrátky s čísly

"Pokles žáků je diskutabilní věc. V roce 2010 bylo 496 žáků. Je to rok nástupu paní Evy Bulasové (bývalá ředitelka), velké očekávání ve zlepšení situace gymnázia a příchod tří velmi naplněných tříd. Je to ročník, který loni skončil," vysvětlil Miloš Štyks.

"Jakmile ze školy odešli, nastal pokles o zhruba 30 žáků. Nové třídy se již nenaplňoval na počet 32 žáků na jednu třídu. Další rok je pokles o třicet. To byla jiná reakce na situaci na gymnáziu – úbytek tříd, do nového prvního ročníku byla přijata jen jedna třída. Také byl odchod z kvinty, kdy půlka žáků odešla do Lovosic a doplnila se zbytkem přijatých. Tyto třídy máme ve čtvrtém ročníku.
Mohu potěšit ty, kteří mají zájem o vyšší počet žáků. Pokud by pan Krejza prezentoval čísla z letošního září, kdy odejdou slabé třídy a přijdou tradičně tři třídy, tak to číslo opět o 45 žáků se zvýší,"
uvedl na kulatém stolu ředitel školy.

SOUVISEJÍCÍ: Žáky litoměřických základních škol čeká testování znalostí

Nakonec Miloš Štyks konstatoval. "Myslím si, že to není podstatné. Důležitější je si říci, jak chceme zvyšovat počet žáků. Na úkor kvality, kde je budeme učit – v parku, v tělocvičně? V současné době nemá gymnázium prostory pro 490 žáků. Tvrdím, že není vůbec účelem, abychom zvyšovali počet žáků na tuto úroveň. Navíc v současné době, kdy je úbytek populace, není možné a slyšíte to ze všech stran, aby na gymnázium bylo přijato každé dítě, které o to projeví zájem. Za současné situace každý rok přijímat dvě třídy čtyřletého studia a jednu třídu osmiletého studia je naprosto optimální."

ČTĚTE:  Kolem gymnázia se rozehrává klientelistická hra. Odskáče to Miloš Štyks?

Reklama

Hodnocení

4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře