Kauza Geotermální projekt: Litoměřická radnice hledá dotace, v Tanvaldu se bouří

Geotermální elektrárna. Foto: archiv Entergeo
Geotermální elektrárna. Foto: archiv Entergeo

Litoměřice - Zatímco litoměřická radnice investuje miliony z rozpočtu města do projektu geotermálního vrtu, v Tanvaldu lidé protestují. Investovat přitom chce soukromá firma.

Reklama

Zatímco v Litoměřicích za projektem geotermálního vrtu stojí město a v orgánech společnosti 1. Geotermální Litoměřice jsou politici a zastupitelé města, v Tanvaldu by obdobný projekt chtěla zrealizovat soukromá firma Entergeo. Proti sobě má ale silného soupeře - obyvatele města.

Ty zatím nepřesvědčily argumenty firmy, že bude možné z vrtu získávat horkou vodu na ohřev, která by vytápěla bytové domy. Lidé se bojí otřesů, neboť se počítá až s pěti kilometrovou hloubkou vrtu. Obyvatelé Tanvaldu se odkazují na událost, která se stala v německém Staufenu.

Firma Entegreo chce v Tanvaldu postavit geotermální elektrárnu v areálu bývalé textilky Seba T. Již dříve se o stejný projekt zajímala v Semilech, tam ale po protestech obyvatel neuspěla.

To v Litoměřicích se podobného projektu ujali přímo na radnici. V letech 2004-2013 projekt spolkl přes 45 milionů korun, ovšem projekt je nefunkční. Proto litoměřická radnice ovládaná ODS hledá možnosti, jak projekt opět oživit.

Nejnověji se pokouší získat dotace a oslovuje ministerstva. Do podzimu 2014, kdy se konají komunální volby, by vedení města ještě chtělo najít nový směr, kterým by se projekt mohl ubírat.

ČTĚTE: Kauza Geotermální projekt: Za 9 let výdaje vystoupaly přes 45 milionů

V Tanvaldu lidé protestují proti geotermální elektrárně. Pod peticí je tisíc podpisů

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře