Karel Krejza vs. Ondřej Krajník: Musí být nemocnice v Litoměřicích privatizována?
LITOMĚŘICE - "Nejde o privatizaci, ale o pronájem. Bez strategického partnera nezajistíme zdravotní péči a rozvoj. Museli jsme změnit právní formu jako to je v Roudnici nad Labem." Už dva roky v různé formě to veřejnosti sděluje litoměřický místostarosta Karel Krejza (ODS).
"Dva roky veřejně hledáme pomoc, jak zlepšit péči o zdraví v našem okrese. Vzhledem k tomu, že hledání nového provozovatele naší nemocnice je ostře sledované a velice citlivé téma, kdy o všech důležitých krocích veřejnost neprodleně informujeme, mohu s jistotou říct, že jednáme vždy v souladu s vyjádřením administrátora, právní kanceláře i dalších dotčených orgánů. Nepochybuji o tom, že koncesní řízení bylo vypsáno správně. O tom, že jsme nepochybili," reagoval se zpožděním na vlastním Facebooku Karel Krejza.
Nabídl svoji reakci prý proto, aby předešel spekulacím ke kroku antimonopolního úřadu. Ten totiž zrušil probíhající koncesní řízení.
SOUVISEJÍCÍ: ÚOHS zastavil koncesní řízení na pacht nemocnice v Litoměřicích
V květnu 2018 v Litoměřicích proběhla debata Vize pro Česko o zdravotnictví. Mezi veřejností byl i roudnický zastupitel a primář chirurgie Podřipské nemocnice Ondřej Krajník, který vstoupil do diskuse.
Nabídl pohled na to, jak to je v Roudnici nad Labem a srovnal to s Litoměřicemi.
"V roce 2010 Roudnice měla nemocnici, která byla městská. Činnost měla pronajatou společnost Podřipská nemocnice s poliklinikou s.r.o. Město v tehdejší smlouvě mělo, že město musí každý rok investovat do oprav a do přístrojového vybavení 10 milionů korun ročně. A také tak činilo. Město v roce 2010 řeklo, že není v silách města každý rok 10 milionů investovat do nemocnice. Tudíž hledá partnera a chystá se nemocnici prodat, tedy privatizovat. To se stalo. A Roudnice díky tomuto rozhodnutí ušetřila od roku 2010 80 milionů korun, které by jinak skončily v opravách nemovitosti roudnické nemocnice," nastínil Ondřej Krajník situaci v Roudnici.
Litoměřice jsou ve stejné situaci.
"Město říká, že nemá peníze do oprav. Přitom v návrhu pachtovní smlouvy se město zavazuje investorovi, tedy pachtýři, že město se bude nadále o nemovitý majetek starat. Zde se situace rozchází," konstatoval Ondřej Krajník.
"Pokud má být spokojen občan, že město ušetří a peníze bude město investovat jinam, třeba do dětského hřiště a finanční skupina si poradí s nemocnicí, pak město musí přestat platit peníze z městského rozpočtu," uvedl směrem k vedení Litoměřic.
SOUVISEJÍCÍ: Předvolební glosář: Senátorský souboj David Rath versus Ladislav Chlupáč. Kdo z nich má čestnější úmysly?
"V Roudnici v roce 2010 se to stalo, město už nedotovalo nemocnici ani korunou za osm let. Zatímco v Litoměřiích v pachtovní smlouvě je, jak jsem ji viděl, že město se postará o investice do nemovitého majetku, zatímco investor se postará o zdravotní část," vysvětlil rozdíly mezi Roudnicí a Litoměřicemi.
Podle Ondřeje Krajníka to je něco nesrovnatelného. "A nad tím by se každý občan měl zamyslet."
"Jenže veřejnost o pachtovní smlouvě a jejím znění ani neví, jen jsou vytvářeny obavy o finanční kondici nemocnice a na pachtovní smlouvu a její podmínky se zapomíná."
"V tom se situace mezi Roudnicí a Litoměřicemi liší. V Roudnici byla privatizace smysluplná za situace, kdy město nemá peníze a není ochotno do nemocnice investovat. Není jiná cesta. V Litoměřicích je situace zcela jiná. Město je ochotno investovat, je ochotno se o nemovitý majetek postarat. Město tedy bude nadále platit, zatímco v Roudnici se od roku 2010 tak neděje," dodal primář chirurgie Podřipské nemocnice s poliklinikou.
SOUVISEJÍCÍ: Pacht pro nemocnici v Litoměřicích. Lidé z radnice, kteří hledají nájemce, nejsou věrohodní, tvrdí Hassan Mezian