Jaká může být nová koncepce zdravotnictví v Litoměřicích a Roudnici nad Labem?

Nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LITOMĚŘICKO, ROUDNICKO - Jak by mohla vypadat nová koncepce poskytování zdravotní péče v regionu, pokud nemocnice v Litoměřicích a Roudnici nad Labem změní majitele, naznačuje situace v Ostrově na Karlovarsku.

Reklama

V Karlovarském kraji Penta Hospitals CZ prostřednictvím Nemos Group vlastní nemocnice v Ostrově a je v nájmu v nemocnici v Sokolově, zde provozuje zdravotní péči.

Skupina má zájem i o nemocnice v Litoměřicích a Roudnici nad Labem. Zatímco Podřipskou nemocnici s poliklinikou by chtěla přímo vlastnít, v případě Nemocnice Litoměřice by byla prostřednictvím pachtu "nájemcem", tedy provozovatelem zdravotní péče.

Obě nemocnice v současnosti fungují jako zdravotnická zařízení poskytující akutní péči, tak jako v Sokolově či Ostrově na Karlovarsku.

Avšak Penta Hospitals CZ minulý týden představila novou koncepci, kterou podle svých slov prokonzultovala i se zdravotními pojišťovnami.

"Kroky poskytovatele (Penta) se jeví jako naprosto logické z hlediska kvality i bezpečnosti poskytované péče. Zároveň jsou v dané lokalitě v rámci ostatních zdravotnických zařízení zajištěny dostatečné kapacity pro naše klienty,“ uvedl podle vyjádření na stránkách ostrovské nemocnice Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

SOUVISEJÍCÍ: Porodnice v Ostrově končí. Rodičky mají jezdit do Karlových Varů či Sokolova

O jakou koncepci jde?

V Ostrově k 1.7.2018 skončí porodnice, gynekologické i dětské a novorezenecké oddělení. Nemocnice bude i nadále pro pacientky zabezpečovat provoz gynekologické ambulance.

Vedení ostrovské nemocnice rozhodnutí provoz ukončit zdůvodňuje i tím, že chybí lékaři. Nechybí ani argument snižujícího se počtu porodů.

Jaká má být nová strategie? "Nemocnce bude směřovat k elektivní a následné péči," uvedlo vedení zdravotnického zařízení.

SOUVISEJÍCÍ: Penta chce ovládnout nemocnici v Roudnici. Dopadne to jako v Sušici?

Menší ostrovská nemocnice podle Penty má změnit směřování. Nově má být koncipována jako nemocnice elektivní (plánované) péče a v období následujících tří let se ve své činnosti chce zaměřit na následující projekty a obory: Interní péče vč. ambulance, psychiatrická péče vč. ambulance, rehabilitační péče vč. ambulance.

Dále jednodenní péče lůžková (JPL) v oborech ortopedie, chirurgie vč. ambulancí, domácí umělá plicní ventilace – rozšíření projektu, kdy pacient na ventilačním přístroji může být ošetřován v domácím prostředí vzhledem k jeho stavu i dobrému sociálnímu zázemí (spolupracující rodina, praktický lékař, domácí zdravotní péče apod.). Rozvoj odborných/specializovaných ambulancí – především v oborech gynekologie, gastroenterologie a endoskopie, kardiologie a následná péče.

SOUVISEJÍCÍ: Bude do voleb pronajmuta nemocnice v Litoměřicích? Kritéria tendru budí pochybnosti, naznačuje opozice

Naopak sokolovská nemocnice je podle Penty koncipovaná jako nemocnice akutní péče. "Zajišťuje komplexní péči a má navazující zázemí dalších oddělení, především dětské lůžkové oddělení, dětskou JIP, intenzivní péči a akutní chirurgii," uvedla Penta v prohlášení.

"Dobrou zprávou je, že jsme připraveni postarat se o budoucí rodičky z přilehlého regionu a nabídnout jim porodnickou a s ní spojenou následnou péči v Nemocnici Sokolov, která patří do naší sítě zdravotnických zařízení. Máme zrekonstruované gynekologicko – porodnické oddělení, jak sály tak celé šestinedělí a kvalitní zdravotnický tým odborníků. Moderní a především příjemné a rodinné zázemí a dostatek personálu nám umožní zajistit kvalitní péči všem rodičkám, které se rozhodnout využít služeb naší porodnice,“ komentovala novou koncepci Barbora Vaculíková, ředitelka společnosti Penta Hospitals CZ, vlastníka ostrovské nemocnice.

Majitelem nemocnice v Sokolově je Karlovarský kraj, který financuje i rekonstrukci objektů v areálu. Nemos Group, neboli Penta, provozuje zdravotní péči.

DALŠÍ AKTUALITY Z REGIONU: Silniční spojka Tovární v Lovosicích na Sulejovice bude opravena

Proč Palachova ulice v Litoměřicích vypadá po rekonstrukci jinak než městský bulvár?

Reklama

Hodnocení

3.75 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře