Házená není jen A mužstvo, podporu města potřebujeme, říká Vojtěch Srba

Vojtěch Srba. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Vojtěch Srba. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Lovosice – Házená je pro Lovosice fenomén. Platí také, že půlka města tento sport podporuje a fandí mu, druhá část ho zatracuje. „Házená plní sportovní a kulturní vyžití ve městě,“ říká pro MojeLitoměřicko.cz sportovní ředitel Vojtěch Srba.

Reklama

„Především házená není jen A mužstvo. Máme 180 aktivních dětí a k tomu dalších 30 aktivních hráčů dospělých a 30 aktivních funkcionářů. To se týká klubu. Z funkcionářů je 20 licencovaných trenérů. Máme 4 trenéry s nejvyšším A vzděláním, 10 s B licencí a 6 s C licencí,“ konstatuje Vojtěch Srba.

Lovosická házená je financována městem. V současnosti je to opět aktuální téma a mnohé radnice musí řešit, zda peníze vkládané z veřejných rozpočtů nejsou nepovolenou podporou. „Bez role města to ale nezvládneme. Avšak nelze se spoléhat jen na finance města. Město investuje do části, která jde za dětmi nebo infrastruktury,“ říká Vojtěch Srba.

„My jsme poloprofesionální klub. Na celou házenou město dává 1,7 milionu korun. Rozpočet máme 4,8 milionu korun na celý klub. Je nutné zdůraznit, že máme 11  družstev od přípravky. V posledních letech se nám nábory daří. Muži B jsou záložní tým A mužstva, kde hrají talentovaní mladší dorostenci a nevytížení muži z áčka,“ uvádí sportovní ředitel házenkářů.

Podle Srby se podařilo založit školní ligy. „Spolupracujeme s 18 základními školami. Vytváříme v Lovosicích pohybové hry s mateřskými školkami. Pokud by nebyla extraliga, nebylo by podhoubí. Jsou to spojené nádoby. Naším cílem je hrát ligu s odchovanci,“ vysvětluje bývalý hráč, trenér a nyní sportovní ředitel. „Snažíme se v rámci našich podmínek produkovat to, na co máme. Víme, kde máme nějaké hranice, abychom mohli hrát důstojnou roli.“

„Příspěvek od města dostáváme devátou sezónu. Jako A družstvo jsme v nejvyšší lize. Přišli jsme za městem, abychom se posunuli dál. Předtím byl grant od města a kluby si finance rozdělovaly. Zbytek do rozpočtu jsou sponzoři. Kdyby město finančně nepomohlo, A by muselo odejít ze soutěže,“ varuje Vojtěch Srba. „Jiná kulturní akce v Lovosicích nemá takovou návštěvnost jako házená.“

„V drtivé většině klubů je město a kraj plus vlivná firma v daném regionu. S Lovochemií jsme se nově posunuli ke spolupráci. Máme výhled,“ prozrazuje Vojtěch Srba plány s novým sponzorem.

Podle Srby  jen doprava dorostenců pro dvě mužstva stojí 300 tisíc korun. „Jeden výjezd je 25 tisíc korun, to jsou jen mistrovská utkání. Nelze srovnávat českou házenou s německou. V Německu jsou profesionální kluby, jiná kultura, obrovská divácká podpora.“

„Všichni členové ASK sportují zadarmo. Kdo má zaplacené příspěvky, sportuje zadarmo. Město nic nechce. Myslím si, že je to jedno z nejlepších rozhodnutí radnice,“ dodává Srba.

ČTĚTE: Města by měla více podporovat sport, jinak budou mít všichni problémy, říká šéf hokejového Mostu Korol

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře