Hassan Mezian: To, po čem volám, je veřejná kontrola nemocnice. To se neděje

Hassan Mezian před nemocnicí v Litoměřicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Hassan Mezian před nemocnicí v Litoměřicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

LITOMĚŘICE - Jak probíhá rozhodování v nemocnici v Litoměřicích? Mohou politici v orgánech nemocnice (myšleno dozorčí rada) ovlivnit financování a směr nemocnice, lze dělat skutečnou kontrolu hospodaření? Nebo o tom rozhoduje jen vedení nemocnice? I o tom byla debata Vize pro Česko o zdravotnictví v Litoměřicích.

Reklama

Senátor a litoměřický sociální demokrat Hassan Mezian odešel v létě 2012 z rady města Litoměřice (tehdy koalice ODS a ČSSD) i kvůli tomu, že byla snaha ho odvolat z dozorčí rady litoměřické nemocnice. Ta v té době byla příspěvkovou organizací města a už tehdy se hovořilo o tom, že je snaha připravit nemocnici k privatizaci či ke změně majitele.

I kvůli tomu v komunálních volbách 2014 nekandidoval, poslední čtyři roky není v zastupitelstvu Litoměřic. "Normálně jsem se jich (těch lidí) bál. Bál jsem se toho, abych byl součástí nějakých jejich kroků, které by následně mohly mít trestnou odpovědnost. Člověk jim nemůže věřit. Nemůžu věřit těm lidem, té konkrétní skupině, která ty kroky provádí. Nemám k nim důvěru," nabídl senátor svůj pohled na litoměřickou politiku minulosti i současnosti.

SOUVISEJÍCÍ: Senátor Hassan Mezian: To, co se děje u nemocnic na Litoměřicku, je důvod, abych se znepokojoval

„Byl jsem součástí orgánu nemocnice v době, kdy začaly nejradikálnější změny. Tyto změny byly i jakoby náhodou vytvářeny v době prázdnin 2012, kdy jsem i na základě těchto změn se rozhodl odejít z rady města, neboť na mě byl vyvíjen tlak zejména z řad ODS, abych odešel z dozorčí rady nemocnice. Záminkou bylo, že jsem jednal s vedením nemocnice v Roudnici nad Labem, přestože jsem tím byl dozorčí radou pověřen. To lze veřejně dohledat, neboť o tom tehdy například Litoměřický deník psal,“ připomněl Hassan Mezian.

Ten byl hostem debaty Vize pro Česko, která se za mediální podpory online regionálního deníku SeveročeskýDeník.cz, konala v květnu 2018 v Litoměřicích.

Co tehdy média psala?

"Pět radních ODS si dokáže prosadit cokoliv potřebuje. Není tedy nutné, abych v Radě města Litoměřice nadále setrvával. Na posledním jednání radní ODS ukázali, že zařadí i bod, který nebyl na pořadu hlasování. To, že se bude rozhodovat o odvolání Dozorčí rady Městské nemocnice v Litoměřicích, nebylo se mnou konzultováno. Takto se chovat ke koaličnímu radnímu je nekorektní a nedůstojné," konstatoval (30.7.2012) ve stanovisku rozeslaném médiím Hassan Mezian.

Podle litoměřického lékaře a senátora největší změny v řízení nemocnice nastaly už v roce 2012, kdy vznikla správní rada a změnilo se složení dozorčí rady.

„Vyvrcholilo to pak vznikem akciové společnosti, která se řídí jinými pravidly než příspěvková organizace, kterou městská nemocnice byla. Toto jsou základní změny směru a fungování v řízení nemocnice v Litoměřicích. V tomto procesu od roku 2012 se stále více skrývá skutečné hospodaření nemocnice. Veřejnost, ani politici z řad zastupitelů, do toho nevidí. Schvalují jen něco, co jim někdo dopředu připraví. A neví se, zda je to skutečně tak, jak je to předkládáno,“ varoval.

SOUVISEJÍCÍ: Karel Krejza vs. Ondřej Krajník: Musí být nemocnice v Litoměřicích privatizována?

„To, po čem volám, je veřejná kontrola - ať už je ta nemocnice městská, krajská nebo soukromá. To se bohužel často neděje,“ podotkl Hassan Mezian.

Jak taková veřejná kontrola nemocnice má vypadat? Mohou politici vůbec hospodaření nemocnice rozklíčovat, ať už jsou v dozorčí radě?

Podle Meziana to nebyl úkol členů v dozorčí radě, když v ní do roku 2012 byl. „To je úkol někoho, kdo to skutečně nezávisle zkontroluje a je otázka, zda se tak děje. Naším úkolem bylo závěry přijmout. To také souviselo s mým odchodem z rady města, neboť v roce 2012 vedení Litoměřic v čele s ODS začalo měnit strukturu dozorčí rady. V té době se hovořilo o tom, že nemocnice v Litoměřicích i v Roudnici měly přijít o nějaká oddělení,“ připomněl krizi ve zdravotnictví v roce 2012.

Zdravotní pojišťovny neprodloužením smluv s nemocnicemi chtěly omezovat oddělení. To se mělo týkat jak Litoměřic, tak i Roudnice nad Labem.

SOUVISEJÍCÍ: ÚOHS zastavil koncesní řízení na pacht nemocnice v Litoměřicích

„Byl jsem osloven panem Josefem Krajníkem (jednatel roudnické nemocnice), zda by nezačala nějaká jednání s Litoměřicemi, jak případně řešit zdravotní péči v okrese. Na dozorčí radě v Litoměřicích jsem to přednesl a byl jsem zaúkolován, abych oficiálně kontaktoval roudnickou nemocnici. To vedení Litoměřic nikdy veřejně nepřiznalo. V důsledku toho mě pak zástupci ODS vyčítali, že jsem jako člen dozorčí rady nemocnice v Litoměřicích kontaktoval Podřipskou nemocnici,“ popsal svůj pohled na tehdejší události.

„Byli to lidé, kteří stále sedí ve vedení Litoměřic a někteří z nich dokonce kandidují do Senátu a ucházejí se o hlasy voličů z Podřipska. Ti lidé z Roudnicka by tohle měli vědět, jaký vztah k nim někteří politici z Litoměřic (Ladislav Chlupáč, Karel Krejza, Radek Lončák z ODS - pozn.red.) mají,“ varoval končící senátor.

Debatním partnerem byl i ředitel Podřipské nemocnice Tomáš Krajník, který nabídl své názory a postřehy k ekonomice a řízení nemocnice.

„Nemocnice v Roudnici byla městská a v určitou chvíli nastaly nějaké problémy. Byly diskuse i o tom, zda nemocnice v Roudnici má zůstat, nebo zda ji má převzít nemocnice v Litoměřicích. To je dlouhodobá diskuse, která už probíhala i v době před rokem 1989. Město v určitou dobu došlo k názoru, že bude lepší, když starost o chod nemocnice, o poskytování zdravotní péče, svěří někomu jinému, než bude samotné město,“ rozpovídal se Tomáš Krajník.

SOUVISEJÍCÍ: Pacht pro nemocnici v Litoměřicích. Lidé z radnice, kteří hledají nájemce, nejsou věrohodní, tvrdí Hassan Mezian

Podle ředitele soukromé nemocnice není ani tak důležité, kdo je vlastníkem, ale jaké je vedení zdravotnického zařízení.

„Podle mě existují jen dva typy managementu, na kterém ta každá nemocnice stojí a padá. Buď je management dobrý, ne-li výborný, nebo špatný. Neexistuje management veřejný, soukromý, státní, krajský. Buď to management dělá dobře, pak je jedno, jakou právní formu ta nemocnice má,“ konstatoval Tomáš Krajník.

„Tak jak nemocnice funguje, to záleží na kvalitě managementu, na zaměstnancích, na motivačních prvcích, aby zaměstnanci byli motivováni dělat nějaký výkon, který pak ocení pacienti. Pokud to ocení pacienti, chodí do té nemocnice, ta nemocnice pak ekonomicky funguje. Pokud chybí  kvalitní management, chybí motivace zaměstnanců, pak chybí pacienti a nemocnice ekonomicky se hroutí. Zhruba takto to funguje,“ popsal svůj recept na úspěch.

A pak tu jsou investice.

„Ať se podíváme na jakoukoliv část českého zdravotnictví, zjistíme, že tu jednu věc můžeme pořídit za různě vysoké částky. Ať už to vztáhneme na výkony - každá nemocnice za stejný výkon dostane jinak vysokou částku. To samé platí o vybavení - ten stejný přístroj každá nemocnice zakoupí za jinou částku. Toto je základ problému českého zdravotnictví,“ dodal Tomáš Krajník.

I podle Tomáše Krajníka malé nemocnice dostávají méně peněz za stejné výkony jako větší nemocnice, a to je jeden z dalších argumentů, proč údajně nemocnice někde hospodaří se ztrátou.

SOUVISEJÍCÍ: Zdravotní sestra a poslankyně Monika Jarošová: Pravda o nemocnici a pronájmu v Litoměřicích

Reklama

Hodnocení

2.78 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře