Handl s pozemky: Město má v záplavové zóně parcely, kterým hrozí stavební uzávěra

Pozemky u litoměřického Intersparu město vyměnilo s developerem. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Pozemky u litoměřického Intersparu město vyměnilo s developerem. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice - Před rokem se odehrála kontroverzní směna pozemků, při které se město Litoměřice dobrovolně zbavilo lukrativní parcely u budovy České správy sociálního zabezpečení. Tu získal developer se špatnou pověstí Jaroslav Třešňák z Teplic.

Reklama

Teprve nyní se ale ukazuje, že směna pozemků je pro město skutečně nevýhodná. Zatímco za stavební parcelu, kde bývalo (již není) parkoviště pro automobily, Litoměřice získaly příjezdové komunikace k obchodní zóně v Želeticích (Interspar, OBI); Jaroslav Třešňák je majitelem lukrativního pozemku, na kterém lze podle územního plánu postavit administrativní, obchodní objekt či bytový dům.

Ve světle současných událostí se navíc ukazuje, že pozemky v Želeticích jsou problémové, neboť jsou v záplavové oblasti, a momentálně jsou na základě studií Povodí Ohře v aktivní zóně, pro kterou bude určena stavební uzávěra.

Zastupitelé města na návrh radních (v červnu 2013) tak schválili převod pozemků, na kterých Litoměřice silně tratí. Naopak starosta Ladislav Chlupáč nebo místostarosta Karel Krejza (oba ODS) pomohli teplickému developerovi připravit novou investici v řádech milionů korun.

Již loni Jiří Kračmar z Transparency International uvedl, že by město nemělo na návrh směny pozemků kývnout. "Uzavření směnné smlouvy se společností Treinvest a manžely Třešňákovými se mi jeví pro město Litoměřice jako nevýhodné. Není jediného důvodu, proč by pozemky nabízené ke směně mělo vlastnit město (příjezdová komunikace v obchodním centru – pozn. red.). Není nijak jasné, jaké užitky by z vlastnictví těchto pozemků a z povinností vyplývajících z vlastnického práva mělo mít město."

Podle Jiřího Kračmara naopak pozemky, které získal Jaroslav Třešňák a které vlastnily Litoměřice, jsou pro město více perspektivní. "Mohou být zamýšleny pro budoucí investici napomáhající dalšímu rozvoji města," dodal.

Loňskou směnu pozemků iniciovala litoměřická firma Juris LTM Jiřího a Lenky Jurčákových. Ti se dohadovali s Jaroslavem Třešňákem, který blokoval vlastnictvím příjezdové komunikace získání územního souhlasu a stavebního povolení.

Juris LTM zamýšlela postavit ve svém stávajícím areálu další halu. A vedení radnice nabídla milion korun, pokud dojde ke směně pozemků. Dopis na radnici dorazil 11. března 2013. "Uvedená společnost připravuje výstavbu prodejen v této lokalitě, směnou pozemků získá společnost územní souhlas a stavební povolení. Vzhledem k ochotě města tento problém vyřešit nabízí sponzorský finanční dar," bylo napsáno v materiálech pro zastupitele.

Litoměřičtí zastupitelé - až na pár zastupitelů - zvedlo ruku pro směnu pozemků. Město nakonec milionový sponzorský dar nepřijalo.

"Příslib sponzorského daru má nepochybně vést ke schválení směnné smlouvy zastupitelstvem. Vedl již ke změně stanoviska majetkové komise," uvedl loni Jiří Kračmar z Transparency International. "Vnímám to jako potřebu si naklonit město na svou stranu."

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře