FOTO. Geotermál bude město muset obhájit, řekl Richard Brabec v Litoměřicích
Litoměřice - O životním prostředí diskutoval s litoměřickými občany ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ten čelil dotazům na geotermální vrt nebo uložiště radioaktivního odpadu v bývalé továrně Richard.
O pořádný rozruch se na začátku dvouhodinové debaty postarala žena z Litoměřic, která otevřela otázku uložiště radioaktivního odpadu v bývalé podzemní továrně Richard. Ministrem Richardem Brabcem byla ujištěna, že se vše děje podle platných zákonů a pro obyvatele Litoměřic a okolí nehrozí nebezpečí. To potvrdil i vedoucí odboru životního prostředí litoměřického městského úřadu Pavel Gryndler.
Toho společně s Antonínem Tymem, který má na úřadě v gesci projektové řízení, zajímalo stanovisko ministra k projektu geotermálního vrtu. Město Litoměřice získalo od báňského úřadu povolení vrtat. Jenže chybí finance.
Richard Brabec vysvětlil na několika příkladech, proč je projekt komplikovaný a připomněl, že jeho realizace je nad rámec rozpočtu města. Podle odhadu se počítá s částkou zhruba 2 miliardy korun, které město chce získat z evropské či jiné dotace.
Podle Brabce o tak rozsáhlém projektu rozhodují příslušná ministerstva, potažmo vláda. Ministr uvedl, že v současnosti je několik rozsahově podobných projektů v tzv. realizačním procesu. "A ministr školství z toho má těžkou hlavu," podotkl. I litoměřický geotermál je totiž v současnosti veden jako výzkumný. "Město v projektu bude muset obhájit mnoho parametrů a reálná čísla. Žádné vzdušné zámky," uvedl Brabec.
V debatě se hovořilo i o způsobu ochrany ohrožených druhů živočichů, o vyjasnění strážců přírody i o CHKO České středohoří. Ministr Brabec zkritizoval i fotovoltaiku. Na dotaz MojeLitoměřicko.cz, zda hrozí, že by z Ostravy do Čížkovic se vozily další kaly, uvedl: "Neumím si to představit." Hovořilo se i o dalším pokračování projektu Zelená úsporám či kotlíková dotace.