Fiasko na Zahradě Čech. Investor neplní, co sliboval

Výstaviště Zahrada Čech je stále bez multifunkční haly. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Výstaviště Zahrada Čech je stále bez multifunkční haly. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice - Ani po téměř dvou letech po výměně provozovatele litoměřického výstaviště Zahrada Čech nestojí v areálu nová multifunkční hala místo plechových pavilonů B a C. A do konce roku 2014 ani stát nebude.

Reklama

V únoru 2012 litoměřičtí zastupitelé na mimořádném zasedání rozhodli o tom, že partnerem města pro provozování výstaviště bude společnost Expo CZ. Jak ale bylo poměrně rychle zjištěno, šlo pouze o skořápku, za kterou stáli dva litoměřičtí podnikatelé s blízkými vztahy k místostarostovi Václavu Červínovi. Ten měl navíc celé výběrové řízení na starost.

Tehdy vypadala situace následovně: Proti verdiktu, aby město vybralo nového provozovatele výstaviště, byly desítky lidí, kteří se rozhodli veřejné zasedání zastupitelstva navštívit. Promítaná prezentace zástupců Expo CZ je však nenadchla. Zakřiknuti byli i koaliční zastupitelé, které evidentně hromadná návštěva veřejnosti překvapila. Z původně formálního hlasování se stala dvouhodinová emotivní diskuse, která vygenerovala mnoho otázek.

Jako hodnotící kritéria byla stanovena 45 procenty investice poskytnutá účastníkem společnosti, která vznikne ve spolupráci s městem (obchodní podíl u s.r.o. je 50 na 50 procent). Podnikatelský záměr činí 45 procent a reference účastníka jen 10 procent.

Vzhledem k tomu, že se přihlásila pouze jedna společnost Expo CZ, podle těchto kritérií se nehodnotilo. Město si jen u právníka nechalo zadat posouzení, zda firma splnila podmínky. Radní a posléze zastupitelé spolupráci odhlasovali.

Z dnešního pohledu je zajímavé i to, co firma nabízela a díky čemu zvítězila.

Z dokumentů z výběrového řízení vyplývá (MojeLitoměřicko.cz je má k dispozici), že model měl být nastaven takto: vznikne Zahrada Čech s.r.o., jejímž vlastníci bude Město Litoměřice a Expo CZ. To je účelově založená firma bez jakékoliv historie před vyhlášením soutěže. Založily ji tři subjekty – Gardenline s.r.o., fyzická osoba Ing. Radek Luka a MAAD Group s.r.o. I tato firma nemá účetní ani podnikatelskou historii, vznikla v listopadu 2010. Zkušenosti s výstavnictvím chybí.

Nově vzniklá firma Zahrada Čech s.r.o. má městu platit roční pronájem za výstaviště 4 miliony ročně a licenci za ochranou známku Zahrada Čech ve výši 340 tisíc Kč ročně. Naopak město, jako společník, vloží pouze 100 tisíc korun do základního kapitálu. Vše ostatní má být na firmě Expo CZ.

Z vítězného projektu vyplývá, že společnost chce jako investici vložit do základního jmění 10 milionů korun. Avšak v projektu se píše, že vklad je poskytnut na 20 let, a to bezúročně. Po ukončení činnosti firmy bude ale vklad vyplacen vkladateli, navýšen o inflaci za období od poskytnutí po ukončení činnosti firmy. Expo CZ dále slibuje kapitálový vklad ve výši 30 milionů korun, který má být k dispozici v roce 2013. Opět je ale poskytnut na 20 let a jak se v dokumentu píše, bude postupně splácen (poskytovateli) včetně úrokové míry.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře