Fakta, nebo fake news? Aneb dojmy a pojmy litoměřické radnice v kauze nemocnice

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LITOMĚŘICE /KOMENTÁŘ/ - Kritiku střídá další kritika. Vedení města Litoměřice je pod tlakem a kupí chybu za chybou. Tím se ale dostává na tenký led a propadnout se pod ním může především starosta a senátor Ladislav Chlupáč či místostarosta a poslanec Karel Krejza (oba ODS).

Reklama

Vedení Litoměřic prosazuje prodej 100% akcíí akciové společnosti Nemocnice Litoměřice. A obhajuje to ekonomickými důvody.

Nabízí se otázka, zda Karel Krejza zvolil správnou taktiku, když to řekl na dubnovém zastupitelstvu. Pravděpodobně chtěl eliminovat kritiky, aby naopak je mohl označovat za populisty.

Tuto strategii potvrdila mluvčí města a vedoucí odboru na litoměřickém městském úřadě Eva Břeňová. Ve svém příspěvku ve veřejné skupině na Facebooku pod názvem Nedovolíme radnici prodat nemocnici v Litoměřicích! slovo populismus hojně využila.

Jenže se aktéři z radnice pravděpodobně chytili do vlastní pasti.

Pokud někdo razí cestu čistě po ekonomické stránce, je snadno "sestřelitelný" argumenty protivníka.

Ukázkou toho, že někdo nejprve psal, aby možná později myslel, je elaborát nazvaný Odpovědi na nejčastější dotazy, které padají v souvislosti s nemocnicí.

Text je na oficálním webu města Litoměřice. Je nepodepsaný, a tak se zdá, že je to oficiální stanovisko města.

Jak později prozradil na facebookové diskusi, autorem údajně má být Petr Pinka.

"Zde se musím ostře ohradit, neboť otcem myšlenky deseti nejčastějších otázek a odpovědí ohledně nemocnice jsem já osobně. Nápad vznikl právě z důvodu, že jsem měl osobně pocit, že základní informace veřejnosti chybí. Otázky nejsou vycucané z prstů, ale vycházejí z dopisu zaměstnanců městu, zveřejněných otázek Strany zelených a interpelace pana Panaše. Aby byl dokument přehledný, byl důraz kladen na to, aby bylo otázek max. 10. Některé odpovědi pak odpovídají i na více otázek, neboť se často i otázky překrývaly. (...) Můžu Vás ujistit, že uvedený dokument vznikl pouze a jenom s čistým úmyslem osvětlit občanům situaci."

Autor ale asi dříve psal, než myslel.

Redakce MojeLitoměřicko.cz nechala celý text analyzovat a jako první přináší reakci vedení Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem.

Město Litoměřice je 100% vlastníkem akciové společnosti Nemocnice Litoměřice. Tím je vlastníkem nemocnice, která je financována především z úhrad zdravotních pojišťoven.

Nemocnice Litoměřice se pohybuje na konkurenčním trhu s dalšími nemocnicemi. Zhruba 25 kilometrů od Litoměřic je Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem nebo Podřipská nemocnice v Roudnici nad Labem.

A vlastník litoměřické nemocnice na webu města nechá text, ve kterém se píše tvrzení (vždy při soudním sporu je tvrzení nutné doložit):

"Dalším důvodem je bezesporu zachování chodu roudnické nemocnice v současné šíři poskytované zdravotní péče. Její provoz stojí každoročně zdravotní pojišťovny až 250 milionů Kč, které by za běžných okolností z velké části směřovaly na provoz naší nemocnice."

Toto tvrzení komentuje pro MojeLitoměřicko.cz ředitel Tomáš Krajník.

Prohlášení roudnické nemocnice

Vedení roudnické nemocnice je velmi zděšeno z reakce vedení města na protesty zaměstnanců a obyvatel Litoměřic týkající se plánovaného prodeje litoměřické nemocnice.

Toto prohlášení je pouze účelovou snahou obrátit pozornost od podezřelých kroků některých politiků města Litoměřice spojených s plánovaným prodejem nemocnice.

Vzhledem k tomu, že město je jediným vlastníkem nemocnice, je toto vyhlášení také v rozporu s dobrými mravy a je naší nemocnicí bráno jako nekalosoutěžní jednání.

"Pevně jsem věřil, že doba kdy budete za současné problémy obviňovat někoho jiného je již minulostí.

To, že se managementu roudnické nemocnice podařilo nemocnic vést ziskově a ke spokojenosti pacientů, je v tržní ekonomice jediná správná cesta jak se chovat.

Rušení nemocnic, a tím snižování konkurence. není v zájmu pacientů a patří již snad do jiné doby.

Pevně věřím, že obyvatelé Litoměřic nebudou ochotni na tuto snahu politiků města obrátit pozornost občanů jiným směrem reagovat a budou i nadále klást logické otázky týkající se plánů města s prodejem jako doposud.

Jsem si jistý, že obě nemocnice mohou prosperovat vedle sebe a měli spolupracovat v zájmu pacientů, o což se také dlouhodobě snažíme.

Zájem pacientů o roudnickou i litoměřickou nemocnici vysoce převyšuje možnosti obou zařízení, proto by politici neměli lhát a snažit se vyvolávat tyto nálady ve společnosti."

Pevně věříme, že toto prohlášení byla neuvážená akce jednotlivce a nereprezentuje názor celého vedení města Litoměřice.

MojeLitoměřicko.cz bude v dalších článcích analyzovat text, který obhajuje prodej litoměřické nemocnice.

SOUVISEJÍCÍ: Kauza nemocnice v Litoměřicích: Prvomájový protest, petici podepsalo přes 6 tisíc. Bude referendum?

Petice proti prodeji nemocnice je na světě. Podepisují ji lidé po celém Litoměřicku

Zaměstnanci nemocnice v Litoměřicích vyzvali k rezignaci vedení

Výzvy k rezignaci, vyhrožování, petice. Možná privatizace nemocnice v Litoměřicích hýbe městem

Kauza nemocnice v Litoměřicích. Podle Pirátů a Zelených jsou zjištění alarmující

Kauza nemocnice v Litoměřicích. Už ne pronájem, ale rovnou privatizace...

Hassan Mezian: Pacienta by mělo zajímat, kdo nemocnici vlastní a jak hospodaří

Hassan Mezian: To, po čem volám, je veřejná kontrola nemocnice. To se neděje

Senátor Hassan Mezian: To, co se děje u nemocnic na Litoměřicku, je důvod, abych se znepokojoval

Hassan Mezian: Pro Roudnici měla privatizace nemocnice smysl, v Litoměřicích ho nevidím

Hassan Mezian: Nemocnice ohrožují neadekvátní politické zásahy, a to i v Litoměřicích

Fiasko v Litoměřicích. Vedení města v čele s ODS utrpělo s pronájmem nemocnice porážku

Reklama

Hodnocení

2.73 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře