Eva Rudiková rezignovala na post zastupitelky Lovosic

Jednání zastupitelstva, ilustrační foto. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Jednání zastupitelstva, ilustrační foto. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Lovosice /EXKLUZIVNĚ/ - Ze sedmého místa na třetí v novém zastupitelstvu se probojovala vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví lovosického městského úřadu Eva Rudiková. Avšak post zastupitelky a úřednice nesmí současně vykonávat.

Reklama

Tři místa získala v novém zastupitelstvu lovosická ČSSD. Vedle Lenky Lízlové a Daniely Deusové i Eva Rudiková. Ta kandidovala na sedmém místě, nakonec voliči byla preferenčními hlasy popostrčena do popředí.

Místo ní se do zastupitelstva nedostal Jan Janda, přestože kandidoval na druhém místě. Avšak překvapivě není prvním náhradníkem, ale až druhým. Jako první náhradník na kandidátce ČSSD je Jiří Cimr.

Ten by se nakonec mohl stát zastupitelem, neboť rezignovala kvůli neslučitelnosti funkcí Eva Rudiková. Ta se rozhodla setrvat jako vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví, proto nemůže vykonávat post zastupitele na úřadě, na kterém je zaměstnankyní.

Vzhledem k tomu, že ČSSD skončila v opozici se třemi zastupiteli a funkce jsou neuvolněné za symbolickou měsíční odměnu, Rudikové se více vyplatí být úředníkem.

Pokud by Eva Rudiková složila slib zastupitele na čtvrtečním (27.11.2014) ustavujícím zastupitelstvu za předpokladu setrvání ve funkci vedoucí odboru, dostala by se do střetu zájmů, resp. by nastal stav neslučitelností funkcí.

"Už jsem rezignovala z důvodu neslučitelnosti funkcí. Mrzí mě to," uvedla pro MojeLitoměřicko.cz Eva Rudiková.

Podle advokátky specializující se na veřejnou správu Jany Zwyrtek Hamplové člen obecního zastupitelstva nesmí být současně pracovníkem obecního úřadu v této obci.

V jiné pozici je zastupitel ODS Jan Jakub, který je zastupitelem a zároveň vedoucím odboru dopravy a silničního hospodářství na městském úřadě, avšak v Litoměřicích.

V případě zvolení zastupitelkou by referentku na dotace na lovosickém úřadě mohla nadále vykonávat Věra Nechybová, pokud by byla zvolena zastupitelkou městského obvodu Ústí nad Labem - Střekov.

Úřednice lovosického městského úřadu kandidovala do obecního zastupitelstva ústecké městské části na kandidátce ANO Ústí nad Labem, ale nakonec nebyla zvolena. Pokud by byla, mohla by být zastupitelkou ústeckého obvodu a zároveň úřednicí na lovosickém městském úřadě.

Opak by byl, pokud by úřednickou funkci vykonávala přímo na střekovském obecním úřadě. Nebo by obec, v které by se stala zastupitelkou, spadala pod Lovosice, tedy pod obec s rozšířenou působností.

Jinými slovy: Nechybová by mohla být nadále úřednicí na lovosickém městském úřadě a zároveň zastupitelkou Ústí nad Labem - Střekov, avšak by nemohla být zastupitelkou třeba Podsedic, což je obec, která spadá pod Lovosice. Nastal by střet zájmů.

V komunálních volbách kandidovala i další úřednice lovosického úřadu, konkrétně Jana Hejdová, vedoucí odboru vnitřních věcí. I v jejím případě, pokud by byla zvolena zastupitelkou Lovosic, nastala neslučitelnost funkcí.

Podle advokátky Jany Zwyrtek Hamplové neslučitelnost funkcí platí i u městského obvodu.

Podobný případ již v průběhu minulého volebního období řešil Jan Landa, který byl zastupitelem a radním města, avšak po jmenování do funkce tajemníka městského úřadu na politický post rezignoval.

Aby byl střet zájmů odstraněn, podle zákona zvolený člen zastupitelstva do 48 hodin po ustavujícím zasedání obecního zastupitelstva učiní právní úkon směřující ke skončení pracovního poměru, resp. k odstranění příčiny neslučitelnosti funkcí (anebo se vzdá mandátu).

Jan Landa na začátku roku 2014 na funkci tajemníka rezignoval z důvodu odchodu na post prvního náměstka ministra životního prostředí, nyní byl opět zvolen zastupitelem. V jeho případě střet zájmů není a může vykonávat obě funkce.

V obdobné situaci jako byl Jan Landa je nyní tajemník městského úřadu v Roudnici nad Labem Pavel Chaloupka. Ten byl zvolen zastupitelem, avšak již na politický post rezignoval, neboť TOP 09, za kterou kandidoval, skončila v opozici.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře