DOKUMENT: Zafungovalo Kulturní středisko Lovoš jako agentura pro volební kampaň ANO?

Slogan ANO
Slogan ANO

Lovosice /KAUZA/ - Příspěvková organizace města Lovosice zafungovala v předvolební kampani na podzim 2014 jako agentura, která "na klíč" připravila a zafinancovala tři akce s politickým podtextem pro hnutí ANO. Na možný "střet zájmů" upozornil sám bývalý ředitel KS Lovoš Martin Kohl.

Reklama

"Volební akce ANO byly financovány přes KS Lovoš. ANO nemělo fyzické peníze v pokladně, museli volební akce financovat na faktury. KS Lovoš následně fakturovalo ANO," uvedl v dopise poskytnutém veřejnosti na posledním loňském zastupitelstvu Martin Kohl, bývalý ředitel KS Lovoš.

S touto interpretací odvolaného ředitele nesouhlasí současný lovosický radní Vladimír Hieke, který byl volebním manažerem ANO Lovosice. "Toto vyjádření je nepravdivé. Spolupráce s KS Lovoš proběhla za předem sjednaných a odsouhlasených podmínek s ředitelem KS Lovoš," reagoval pro MojeLitoměřicko.cz.

Redakce požádala hnutí ANO o poskytnutí objednávek, které obdržela. Naznačují, jak probíhala předvolební kampaň hnutí po celém Česku a objednávkové listy jednoznačně nepopírají konstatování Martina Kohla.

Objednatelem je centrála ANO v Praze a jako jednající je uveden Andrej Babiš. Dodavatelem je KS Lovoš zastoupené Martinem Kohlem. Kromě specifikace předmětu objednávky jsou uvedeny i platební podmínky:

"Faktura na 100% ceny bude vystavena ke dni předání zakázky (...) se splatností 45 kalendářních dnů. (...) Objednavatel si vyhrazuje právo odvolat tuto objednávku, pokud odvolání dojde dodavateli dříve, než ten odešle přijetí objednávky."

Hnutí ANO si u KS Lovoš objednalo tři samostatné akce:

27.8.2014 Dětský den konaný 30.8.2014. Předmětem bylo zajištění: ozvučení akce, moderátor, 150 ks  párků v rohlíku, 100 l limonády vč. kelímků, atrakci malování na obličej, pronájem košů, laviček a plachty na podium vč. přepravy, práce 5 brigádníků, plakátovací kampaň na období 7.9. - 12.10.2014. Dohodnutá cena: 15 674 Kč vč. DPH.

22.9.2014 Odborná přednáška s moderovanou diskusí konaná 24.9.2014. Předmětem bylo zajištění: ozvučení akce, pronájem sálu, občerstvení vč. obsluhy. Dohodnutá cena 14 025 Kč vč. DPH.

27.9.2014 Mítink s Andrejem Babišem konaná 30.9.2014. Předmětem bylo zajištění: ozvučení akce, hudební produkce - Plechovanka, hostesky a brigádníci, občerstvení vč. obsluhy. Dohodnutá cena 24 570 Kč vč. DPH.

"Hnutí ANO si v KS Lovoš pronajalo za úplatu sál a služby, které nám KS Lovoš nabídlo (ozvučení, hostesky, občerstvení, hudební soubor a atrakci malování na obličej) a řádně zaplatilo sjednanou cenu. Celkem za tři akce 54 269 vč. DPH. Jednalo se o akce ANO seniorům, Rozloučení s prázdninami - S ANO do škol a volební Mítink ANO na Zeleném náměstí," konstatoval Vladimír Hieke.

KS Lovoš jako promotér nebo produkční agentura?

Kauza obnažila nevyjasněnou roli příspěvkové organizace města Lovosice, která jak název napovídá, se má starat o kulturu města. Zaměstnává několik zaměstnanců na plný úvazek, stará se o provoz několika městských sálů a je pořadatelem kulturních akcí, a to v roli promotéra. Dále nabízí pronájmy sálů a techniky externím zájemcům.

Jak ale ukázaly objednávky ANO, KS Lovoš zajištovalo i činnosti, které jsou náplní zejména soukromých subjektů, které se specializují na přípravu a realizaci eventů. To je catering, moderátor, hostesky...

Je rozdíl, když služby pronájmu s občerstvením poskytne soukromý hotel nebo příspěvková organizace města, pro kterou není příprava jídla hlavní náplní činnosti (jako to je u školní jídelny).

To, že je to nestandardní, si po více jak roce asi uvědomil i Martin Kohl, zvláště, když se jedná o služby mimo pronájem sálu či techniky pro politický subjekt.

Je to podobné jako v jiné dřívější kauze zveřejněné v dubnu 2015 deníkem Neovlivni.cz, kdy vydavatelství Andreje Babiše pořádalo snídani s ministrem financí (AB) a sponzory byly polostátní firmy ČEZ, ČEPS a Čepro. Akcionářská práva přitom vykonává ministerstvo financí.

V tomto případě polostátní firmy poslaly soukromému vydavatelství Andreje Babiše statisíce korun za to, že posnídá ve svém vydavatelství a loga firem se objeví v jeho denících.

Podobnému konfliktu zájmů se dopustilo hnutí ANO v Lovosicích. Již v době objednávky u KS Lovoš bylo zřejmé, že se bude podílet na vedení města, což si pravděpodobně uvědomil Martin Kohl a objednávku přijal.

"KS Lovoš nabízí komerční služby a pronájmy, které jsme využili. Vzhledem k četnosti volebních akcí ANO v období komunálních voleb 2014 v Ústeckém kraji bylo logické využít služeb, které se nabízí v městech a obcích, např. dodavatele občerstvení, brigádníky či prostory. KS Lovoš tyto komerční služby nabízí a my jsme tuto možnost využili.  Za sjednání smluvních podmínek je v KS Lovoš zodpovědný ředitel, který nám vyšel vstříc a  akce za sjednané ceny zajistil," uvedl pro MojeLitoměřicko.cz Vladimír Hieke.

KS Lovoš jako financující banka?

Současný lovosický radní rovněž potvrdil, že splatnost faktur byla 45 dní. V případě KS Lovoš, příspěvkové organizace města, která disponuje s městskými penězi, se jedná o další přehmat.

V srpnu a září 2014 tyto podmínky Martin Kohl z pozice ředitele akceptoval, přestože v prosinci 2015 veřejně uvedl: "Volební akce ANO byly financovány přes KS Lovoš. ANO nemělo fyzické peníze v pokladně."

Martin Kohl se vystavil riziku, že hnutí ANO faktury KS Lovoš neproplatí (v minulosti mnoho stran, hnutí a politiků nesplatilo své závazky) a je obvyklé, že firmy požadují po svých zákaznících zálohy, což v tomto případě se nestalo.

Navíc už v roce 2014 podle zákona nově platilo, že základní lhůta pro splatnost faktur je maximálně do 30 dnů.

"Hnutí vystavilo na každou akci objednávku. Služby byly hrazeny proti vystavené faktuře, tak, jak bylo sjednáno v objednávce, tj. se lhůtou splatnosti 45 dnů," konstatoval pro MojeLitoměřicko.cz Vladimír Hieke.

"Financování kampaně probíhalo zcela standardně, tedy na základě objednávek a proplaceni na faktury. V minimu případů, kdy dodavatelé požadovali plnění v hotovosti, se proplácelo takto. Hnutí ANO preferuje bezhotovostní platby stále z důvodů vnitřních procesů a transparentnosti financování," doplnil volební manažer ANO a současný radní města Lovosice.

"Obchodní ujednání je věcí dohody zainteresovaných stran, tedy KS Lovoš a Hnutí ANO. Panu Kohlovi byly nabídnuty z naší strany podmínky, které bez připomínek akceptoval," dodal Vladimír Hieke.

ČTĚTE:  Exšéf KS Lovoš Martin Kohl zkritizoval vedení Lovosic. Nově řídí kulturu a sport v Ústí nad Labem

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře