Co bude s bývalým litoměřickým pivovarem Kalich? Město představí nápady
Litoměřice - Jak revitalizovat chátrající areál bývalého pivovaru Kalich v centru Litoměřic, o tom chce s obyvateli města debatovat vedení radnice. Také mají být představeny návrhy architektů.
Na 19. února 2014 od 17 hodin v zasedacím sále Gotického hradu v Litoměřicích chystá litoměřická radnice veřejné projednávání o budoucnosti bývalého areálu pivovaru Kalich. Debata má probíhat nad konkrétními návrhy - studiemi - architektů, které město oslovilo.
Litoměřická radnice "dumá" nad využitím areálu, který má ve svém vlastnictví, dlouhé roky. Zatím ale nebyly představeny životaschopné plány, přestože město již angažovalo několik subjektů a architektů.
Také v minulosti zazněly různé návrhy - od podzemního parkoviště, obnovy výrobny piva, muzea českého pivovarnictví, obchodních prostor a restaurací, hotelu či pivních lázní až po squashové kurty.
Město Litoměřice zakoupilo areál od soukromého majitele za 10 milionů korun ze strachu, aby areál nebyl nekoordinovaně rozprodáván.
Historie pivovaru Kalich
Litoměřický pivovar neměl po roce 1990 na růžích ustláno. Podle serveru Pivovary.info návrat do soukromých rukou provázelo množství problémů. Od roku 1991 se provoz vydělil ze zaniklého severočeského uskupení pivovarů a vznikl Pivovar Litoměřice, státní podnik. V roce 1994 byla založena firma Měšťanský pivovar Kalich, a.s., která v následujícím roce získala podnik od státu do svého majetku. Akciová společnost však brzy zkrachovala a pivovar se opět vrátil do vlastnictví státu. V květnu 1996 založil stát, resp. Fond národního majetku ČR společnost Korunní pivovar, s.r.o.
Přistoupilo se k opětné privatizaci veřejnou soutěží, a to v říjnu 1996. Jediným kritériem byla výše nabídnuté ceny, přičemž orientační cena byla stanovena na 46,5 mil.Kč. Novou společnost vlastnila řada drobných subjektů.
Od dubna 1998 byla jediným vlastníkem pražská firma Pekařství a.s. V pivovaru se vyráběly po uzavření děčínského pivovaru některé tamní značky. Na počest básníka J.W. Goetheho a jeho poslední lásky Ulriky von Levetzow, která žila na zámku v Třebívlicích, začal litoměřický pivovar vařit pivo s názvem Baronka. V tvrdé konkurenci však neustále klesal odbyt vyráběného piva. Pokles výroby byl poměrně rychlý. V roce 2002 se negativně odrazilo sloučení lounského pivovaru se společností Drinks Union.