Brozanský zastupitel Antonín Kühn figuruje v kauze eurodotačních machinací

Bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz ovlivnil projekt firmy GKR Holding, která chtěla získat eurodotaci. Foto: archiv ROP Severozápad
Bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz ovlivnil projekt firmy GKR Holding, která chtěla získat eurodotaci. Foto: archiv ROP Severozápad

Brozany n/O. - Zastupitel Brozan nad Ohří a předseda představenstva stavební firmy GKR Holding Antonín Kühn figuruje v kauze machinací na dotačním úřadě ROP Severozápad. Jeho firma chtěla získat dotaci 60 milionů korun. Nyní je obviněn bývalý ředitel úřadu Petr Kušnierz.

Reklama

Roudnická stavební firma GKR Holding byla žadatelem o dotaci 60 milionů korun na projekt  Modernizace a rekonstrukce hotelu Palace. Dotaci nakonec firma nezískala.

Podle obžaloby tehdejší ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz vydal pokyn, aby dané projekty byly schváleny (v seznamu figurovala Modernizace a rekonstrukce hotelu Palace). Navíc přiřadil do procesu hodnocení externí hodnotitele, aniž byli vybráni losováním.

To ale nebylo všechno. Vyšetřovatelé zdokumentovali, že Petr Kušnierz volal Antonínovi Kühnovi, aby antidatoval žádost o prodloužení termínu pro dodání dokumentů potřebných k podepsání smluv. V té době ale měl být projekt vyřazen z hodnocení.

Událost se stala v únoru 2011. Regionální radu ROP Severozápad ovládali zástupci ODS a ČSSD. Přestože Antonín Kühn není členem sociální demokracie, držel si dvě spojky - mosteckou a litoměřickou. V případě Litoměřic to byl místostarosta a současný krajský radní Jan Szántó. Do podzimu 2010 předsedou Okresního výkonného výboru ČSSD na Litoměřicku. Skončil kvůli aféře s náborem černých duší do strany.

A právě Jan Szántó byl manažerem v jedné z Kühnových firem. Oba dva byli třeba jednateli firmy Univerza Praha. Jan Szántó ve funkci skončil v roce 2013.

Kromě domácích aktivit se staral o ty v africkém Beninu. V současnosti je Jan Szántó členem Výboru Regionální rady ROP Severozápad, má tak vliv na rozdělování evropských dotací. S GKR Holding je spjatý i starosta Lukavce Tomáš Šenfeldr.

Brozanský zastupitel Antonín Kühn je dále obviněn v kauze litoměřického soudce Josefa Knotka: Kauza Josefa Knotka je zase odročena. Jičinský soudce je údajně podjatý

Výše popsaný projekt je jen část z rozsáhlé kauzy manipulací s evropskými dotacemi. Vyšetřovatelé vyčíslili škodu na více než 1,4 miliardy korun a před několika dny obžalovali osm lidí, kteří měli manipulovat desítky projektů.

Jde o tři bývalé ředitele úřadu, který rozděloval dotace pro Ústecký a Karlovarský kraj, Petra Kušnierze, Pavla Karla Markvarta, Petra Vráblíka, bývalého náměstka hejtmanky a svého času vlivného regionálního politika ČSSD Pavla Koudu, tehdejší úřednice Irenu Kotlanovou a Kláru Odvárkovou, právníka Jana Martinovského a podnikatele Omara Koleitata.

ČTĚTE: Kauza ROP Severozápad: Pavel Kouda skončí u soudu, se stížností neuspěl

Rozvojové projekty obce Vědomice figurují v eurodotačních machinacích

Reklama

Hodnocení

2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře