Brozanský podnikatel Antonín Kühn dostal v kauze exsoudce Knotka podmínku

Soud v Litoměřicích. Foto: archiv Wikipedia.org
Soud v Litoměřicích. Foto: archiv Wikipedia.org

Litoměřice /ANALÝZA/ - Josef Knotek je bývalým soudcem Okresního soudu v Litoměřicích. Od jičínského soudu si vyslechl verdikt: 5,5 let vězení a pokutu 150 tisíc korun za korupci. Spolu s ním dostal podmínku jiný soudce Ladislav Jelínek či soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová nebo podnikatel Antonín Kühn. Verdikty jsou nepravomocné.

Reklama

O tom, že v české justici není všechno v pořádku, se ví dlouhodobě. Stále se sice říká, že v České republice rozhodují nezávislé soudy, jenže případ z Litoměřic ukazuje, že až tak nezávislé nejsou. Rozhodnutí mohou ovlivňovat vzájemné vazby hlavních aktérů, především kamarádské a obchodní vztahy. Soudní proces s Josefem Knotkem, tedy s člověkem, který soudil, odhaluje život na malém okresním soudě.

Kauza Josefa Knotka je poměrně složitá a táhne se od jara 2011, kdy byly nasazeny odposlechy i kamera do soudcovy kanceláře v budově soudu v Litoměřicích. Případ rozjela tehdejší krajská státní zástupkyně z Ústí nad Labem Lenka Bradáčová. A to je klíčový bod obhajoby Josefa Konotka a Ladislava Jelínka - advokáti považují nasazení odposlechů za nezákonné.

"Obhájci obžalovaných namítají, že odposlechy nelze brát jako důkaz. To je na posouzení soudu, aby zhodnotil, zda je to důkaz, či nikoliv. Osobně se domnívám, že ten důkaz byl proveden zcela zákonně," konstatoval v roce 2013 pro Investigate.cz lounský státní zástupce Radim Dragoun. "Není důvod odposlechy jako důkaz odmítnout."

Verdikt v nedohlednu

Právě dohady o pořízení odposlechů posouvaly hlavní líčení na neurčito a po stání z 23.9. 2013 byla situace ještě komplikovanější. Obhájci totiž podali námitky proti podjatosti soudce jičínského okresního soudu Theodora Petryšína. Obžalovaní k soudu ani nedorazili.

Nedošlo tak ani k dlouho očekávanému přehrávání nahrávek, které má obžaloba jako jeden z hlavních důkazních materiálů. Tomu se advokáti snaží zabránit. Bývalý soudce Josef Knotek na nich podle obžaloby bere úplatky a také praktikuje sex.

"Obhájci namítli podjatost soudce  kvůli tomu, že se soudce podle nich vyjadřoval v médiích k věcem, ke kterým neměl. Pro mě to není relevantní, takže jsem nezjišťoval o jaké výroky  údajně mělo jít," popsal tehdy pro Investigate.cz Radim Dragoun, který kauzu dozoruje. "Bližší skutečnosti, co měl soudce uvést, nevím. Pro mě je podstatné, že je stížnost, na základě které bylo další projednávání odročeno na neurčito."

Na konečné rozhodnutí se stále čeká

Verdikt soudu poprvé padl 30.5.2014. Bývalý soudce Josef Knotek má jít na 5,5 roku do vězení. Jednání soudce Ladislava Jelínka postoupil jako kárné provinění litoměřickému soudu a další tři obžalovaní dostali podmíněné tresty.

Konkrétně soudní zapisovatelka dostala dvouletý trest s tříletou podmínku. Stejný trest dostal  Antonín Kühn. Naopak Ladislav Jelínek odešel od soudu bez trestu. Tresty jsou nepravomocné.

Případ ale v té době neskončil, naopak se po roce muselo rozhodovat znovu. Krajský soud v Hradci Králové původní verdikt okresního soudu z května 2014 po odvolání procesních stran zrušil a věc vrátil zpět do Jičína.

Tentokrát (13.7.2015) padly tresty: Josef Knotek v korupční kauze litoměřických soudců opakovaně dostal 5,5 roku vězení a navíc musí zaplatit pokutu 150 tisíc korun. Druhý soudce Ladislav Jelínek obdržel od jičínského soudu tříletou podmínku.

Z dalších obžalovaných dostala soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová trest vězení dva roky podmíněně odložený na zkušební dobu tří let a peněžitý trest 10 tisíc korun. Podmínku ve stejné výši za podplácení dostal i Antonín Kühn.

Z čeho jsou vinni?

Obžaloba viní Josefa Knotka a Ladislava Jelínka z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle státního zástupce Radima Dragouna se oba soudci dopouštěli ovlivňování svých rozhodnutí, a to zejména ve vykonávacím řízení, například docházelo k posouvání termínů a v jednom případě mělo být manipulováno s důkazy.

"Docházelo ve prospěch odsouzených k posunování termínů, aby například nemuseli nastoupit do výkonu trestu odnětí svobody, či aby byl zkrácen trest zákazu řízení," řekl Radim Dragoun. Celkem je obžaloba podána pro pět skutků, dohromady šlo o vyplacené či přislíbené úplatky v řádech statisíců korun.

O co šlo

Zveřejněné odposlechy ukazují, jaké jsou vazby na malém městě a jak se na litoměřickém soudu mohlo po celá léta rozhodovat. Z videozáznamů pořízených v Knotkově kanceláři přímo v budově soudu vyplývá, že soudce přijímal návštěvy, které potřebovaly "něco" zařídit.

V kauze figuruje podnikatel ve stavebnictví a zdravotnictví Antonín Kühn, mj. zastupitel Brozan nad Ohří a vášnivý fotbalový funkcionář. I on je obžalován jako ten, který měl dávat úplatek.

Na lavici obžalovaných sedí i soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová, která měla podle obžaloby být spojkou mezi Knotkem a Jelínkem.

Podle obžaloby podnikatel Kühn prý prostřednictvím kontaktů s Knotkem dosáhl toho, aby se dva muži vyhnuli nařízenému nástupu trestu vězení nebo v něm setrvali co nejkratší dobu.

Ukázkový příklad

Třeba již zmiňovaný Antonín Kühn, který není pro média k zastižení. Momentálně obžalovaný podnikatel a brozanský zastupitel v září 2011 orodoval za svého známého kvůli zkrácení trestu za zabavený řidičák. Soudce Knotek si podle přepisů nejprve prostudoval dokumenty k případu a pak jej obratem ujistil: „To pude, Tondo." Pak se oba muži bavili o tom, kolik ta „záležitost" bude stát. Soudce: „Já nevím, zase nejsme nenažraný. Kolik bys to viděl?" Spoluobžalovaný: „Tak pět šest. Deset je moc, myslíte? Ale zase von je muzikant a potřebuje řídit. Vono je to jeho povolání. Nevím…" Soudce: „Víš co? Ať ti dá šest litrů a máme tři každej. Ju? To je slušný tady za to. A já to uspíším." Ve druhém případu figuruje i soudce Ladislav Jelínek. Tentokrát Antonín Kühn šel orodovat za Romana B., který byl odsouzen na tři roky za leasingové podvody s auty. Polovinu trestu si už odseděl ve vazbě a chtěl se vyhnout zbytku. To se mu povedlo. „Takže Toníku, včera to Jelínek nařídil a dneska to dal Jiřině (zapisovatelce)," pronesl Knotek dle přepisů odposlechů ve své kanceláři směrem ke Kühnovi. Policie šla tehdy v roce 2011 najisto. Soudce Knotek měl z minulosti více „škraloupů." Proto byly nařízeny nejen odposlechy, do kanceláře byla instalována i kamera. Akce se jmenovala Svíce a Knotek byl sledován od 4. června do 22. října 2011. Odposlechy povolil ústecký krajský soud 22. dubna 2011.

Čtěte více na: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/v-sobotniku-odposlechy-soudce-knotka-toniku-jelinek-to-naridil-20130118.html

Jeden z obžalovaných orodoval za svého známého kvůli zkrácení trestu za zabavený řidičák. Soudce Knotek si podle přepisů nejprve prostudoval dokumenty k případu a pak jej obratem ujistil: "To pude, Tondo." Pak se oba muži bavili o tom, kolik ta "záležitost" bude stát.

Soudce: "Já nevím, zase nejsme nenažraný. Kolik bys to viděl?" Spoluobžalovaný: "Tak pět šest. Deset je moc, myslíte? Ale zase von je muzikant a potřebuje řídit. Vono je to jeho povolání. Nevím…" Soudce: "Víš co? Ať ti dá šest litrů a máme tři každej. Ju? To je slušný tady za to. A já to uspíším."

Ve druhém případu figuruje i soudce Ladislav Jelínek. Tentokrát spoluobviněný šel orodovat za Romana B., který byl odsouzen na tři roky za leasingové podvody s auty. Polovinu trestu si už odseděl ve vazbě a chtěl se vyhnout zbytku. To se mu povedlo. "Takže Toníku, včera to Jelínek nařídil a dneska to dal Jiřině (zapisovatelce)," pronesl Knotek dle přepisů odposlechů ve své kanceláři směrem k spoluobžalovanému.

Knotkova problémová minulost

Policie šla tehdy v roce 2011 najisto. Soudce Knotek měl z minulosti více "škraloupů." Proto byly nařízeny nejen odposlechy, do kanceláře byla instalována i kamera. Akce se jmenovala Svíce a Knotek byl sledován od 4. června do 22. října 2011. Odposlechy povolil ústecký krajský soud 22. dubna 2011.

Už v průběhu toho prověřování jsme si velmi často kladli otázku, jak jsou vybíráni někteří lidé do justice, jací lidé obecně v justici působí a jak vlastně vnímají spravedlnost a hodnoty, které jsou s justicí spojené," komentovala otevřeně pro deník Insider případ litoměřického soudce Josefa Knotka pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která kauzu v roce 2011 rozjížděla. „Tenhle případ jasně ukázal na to, že u těchto lidí se jakékoli hodnoty a principy vytratily," dodala. Podle znalců poměrů na Litoměřicku nemohli kriminalisté minout a čekalo se jen na vhodný okamžik. Knotek ale figuroval i v jiných zajímavých kauzách už před lety. Třeba okresní soudce čile udržoval kontakty s Vladislavem Větrovcem, který figuruje v kauze konkurzního soudce Berky. Knotek, který byl přítelem tehdy soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka, zavolal Větrovcovi a požádal ho, aby se o nehodě, kterou Sovák způsobil v opilosti, nikdo nedozvěděl. Nehodu tehdy řešila přestupková komise lovosické radnice. Na Knotka se tehdy přišlo náhodou, policie odposlouchávala Větrovcovy a Sovákovy hovory. Sovákův zachránce soudce Knotek byl na čas mimo službu, podle soudu se ale nijak neprovinil, a tak znovu soudil. Například Lukáše Friedricha v kauze přelepování letáků před komunálními volbami v roce 2010. Mladík tehdy konal v rámci vnitrostranického boje uvnitř litoměřické buňky sociální demokracie.

Čtěte více na: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/v-sobotniku-odposlechy-soudce-knotka-toniku-jelinek-to-naridil-20130118.html

Podle znalců poměrů na Litoměřicku nemohli kriminalisté minout a čekalo se jen na vhodný okamžik. Protože Josef Knotek figuroval i v jiných zajímavých kauzách už před lety.

Třeba okresní soudce čile udržoval kontakty s Vladislavem Větrovcem, který figuruje v kauze konkurzního soudce Berky. Knotek, který byl přítelem tehdy soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka, zavolal Větrovcovi a požádal ho, aby se o nehodě, kterou Sovák způsobil v opilosti, nikdo nedozvěděl. Nehodu tehdy řešila přestupková komise lovosické radnice.

Na Knotka se tehdy přišlo náhodou, policie odposlouchávala Větrovcovy a Sovákovy hovory. Sovákův zachránce soudce Knotek byl na čas mimo službu, podle soudu se ale nijak neprovinil, a tak znovu soudil.

ČTĚTE: Litoměřický exsoudce Knotek opět dostal 5,5 let za korupci

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře