Audit města Lovosice: Projekt Holoubkov nemusí být pro město výhodné

Stavební parcely na Holoubkově v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Stavební parcely na Holoubkově v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Lovosice - Projekt zástavby v lokalitě Holoubkov v Lovosicích nemusí být pro město finančně výhodné. Vyplývá to z auditu vypracovaném firmou Kreston A&CE Consulting. Cílem auditu bylo identifikovat minulé transakce s významnými důsledky do budoucího hospodaření a majetku města.

Reklama

"Pouze z ekonomického hlediska smluvní nastavení této akce (prodeje pozemků) nemusí být pro město finančně výhodné. Podle našeho názoru jsou na město přenášena rizika investora (riziko, že se pozemky neprodají), kterým město ve skutečnosti není," stojí v auditu, který si nechalo nové vedení radnice vypracovat.

"Výnos z prodeje pozemků tak může být nižší, než by byl při běžném prodeji. Nevylučujeme však, že pro rozhodování o této transakci mohla být motivace Města i jiná než jen ekonomická, např. vytvoření zájmu na bydlení ve městě pro další obyvatele," uvedli auditoři.

V případě lokality Holoubkov se jedná o 36.000 m2 pozemků. Projekt prodeje pozemků z roku 2008 nebyl úspěšný. Nový projekt začal v součinnosti s firmou Raeder & Falge Development s.r.o. v roce 2011.

"Protože nebyl zveřejněn záměr prodeje pozemků, nýbrž jen záměr na vyhledání investora, považujeme takový způsob zveřejnění za neprůhledný a s ohledem na následné smluvní akty dle našeho názoru pro město nevýhodný," je napsnáno v auditu.

Auditoři nadále konstatují, že pro prodej pozemků - vzhledem k jejich velikosti, hodnotě a budoucímu užití - nebyl pravděpodobně vybrán vhodný způsob z hlediska jak transparentnosti, tak i ekonomické výhodnosti pro město.

"Vlivem dodatku č. 1 ještě došlo k dalšímu snížení výnosů města (vyšší částka za m2 bude městu hrazena pouze ze zastavěné plochy). Reálný přínos tohoto projektu pro město z hlediska udržení/zvýšení počtu obyvatel nedokážeme posoudit," konstatovali auditoři.

ČTĚTE:  Audit města Lovosice: Problémové projekty i nadměrné výdaje do ASK

Startovací byty na Holoubkově? Domy pro milionáře v Lovosicích

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře