Archeologové mohou prodloužit výkopové práce na litoměřickém Mírovém náměstí

Výkopové práce v centru Litoměřic. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Výkopové práce v centru Litoměřic. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice - Archeologický průzkum by mohl prodloužit výkopové práce na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Avšak stále platí termín dokončení do zářijového vinobraní.

Reklama

"Při dobré koordinaci prací stavebních firem a archeologů, o což společně usilujeme, by ovšem nemuselo dojít k prodloužení termínu ukončení prací. I nadále platí, že skončit mají do vinobraní,“ uvedla vedoucí Odboru územního rozvoje Městského úřadu v Litoměřicích Venuše Brunclíková.

Na náměstí pracují v současnosti i archeologové. "Na Mírovém náměstí jsme našli tři zásobní jámy z 10. století, do kterých lidé ukládali nejprve obilí a později sloužily jako odpadní jámy. Konkrétně jsme v nich nalezli střepy a zvířecí kosti. Dále jsme objevili relikty hrobů pocházející z 12. století. Jde o zbytky pohřebiště, které na náměstí bývalo," sdělil archeolog Oblastního muzea v Litoměřicích Oldřich Kotyza.

"Zatímco o pohřebišti jsme věděli, o existenci sídliště z 10. století jsme neměli tušení. Překvapením bylo i nalezení úrovně, do které bylo ve 13. století město založené," dodal. Předpokládá přitom, že další cenné nálezy budou následovat.

V těchto dnech se výkopové práce týkají jižní strany náměstí, hlavně místa napojení Michalské ulice a prostoru před radnicí. Postupně budou přesouvány k České spořitelně, muzeu a Komerční bance.

ČTĚTE:  OBRAZEM: Rozkopané litoměřické náměstí a předzahrádky v podloubí

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře