Absurdita v Lovosicích. Stát zaplatí miliony za sanaci soukromé bývalé olejny

Areál bývalé olejny v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Areál bývalé olejny v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Lovosice - Kauza sanace bývalého areálu olejny v centru Lovosic je ukázkou toho, když soukromý vlastník "vytěží" vše cenné a "úklid" ekologické zátěže nechá na státu, potažmo na městě.

Reklama

Lovosická radnice vydává jedno tiskové prohlášení za druhým, ale ani v jednom se nezmiňuje, komu bude sanovat průmysový areál bývalé olejny. Veřejnost tak vlastně neví, že stát, potažmo daňoví poplatníci, platí sanaci soukromého pozemku, který po vyčištění získá svoji hodnotu jako lukrativní nemovitost.

Pikantní je, že na této zakázce vydělá i firma Purum, která jako vedoucí partner získala veřejnou zakázku za 1,8 milionu korun bez DPH. Druhým účastníkem je firma Aquatest. Mimochodem personálně spojena s firmou Purum.

Peníze jdou na sanaci z městského rozpočtu Lovosic. Spoluúčast je 21%. Zbylé peníze poskytne v rámci dotace Státní fond životního prostředí (SFŽP), zřizovatelem této státní instituce je ministerstvo životního prostředí.

Sanace olejny má trvat čtyři měsíce od podpisu smlouvy se zhotovitelem.

A nyní odbočka. Zhotovitelem je Purum, což je stejná firma, která se podílela na dovozu ostravských kalů z Ostravy na skládku Celio u Litvínova, odkud se nebezpečný odpad vozí do Čížkovic a spaluje v místní cementárně.

A aby toho nebylo málo - likvidátorem ostravských kalů, neboli výrobcem výrobku "alternativního paliva" Geobal 4, bylo sdružení Čistá Ostrava. To tvořily tyto  firmy: Geosan Group, OHL ŽS a Aquatest.

I v případě ostravských kalů vše platil stát.

Dochází tak k paradoxní situaci. Na jedné straně stát s posvěcením ministerstva životního prostředí platil likvidaci nebezpečného odpadu z Ostravy v Čížkovicích a "pomáhal" soukromému byznysu zainteresovaných firem v této ekologické zakázce; a na straně druhé dělá de facto totéž v kauze olejny.

Starosta Lovosic Milan Dian (ANO) ani v jednom z aktuálních prohlášení veřejnosti nesdělil, jak to ve skutečnosti s kauzou je, kdo je skutečný soukromý vlastník a proč se tento vlastník na ekologickém problému finančně nepodílí.

Rovněž zapomněl lovosické veřejnosti sdělit, že na vyčištěném pozemku dle platného územního plánu může být vybudován další průmyslový objekt - v samém centru města, nebo v "lepším případě" zajímavý developerský projekt. V tomto případě ale jen v režii soukromníka.

SOUVISEJÍCÍ: Kauza olejna: Inspekce udělila pokutu exmajiteli, další řízení pokračují

Kauza olejna: Lovosice zkusí realizovat jeden ze dvou plánů, jak areál vyčistit

Radnice neví, co s olejnou. Je lovosický areál v rukou spekulantů?

Kauza lovosická olejna: Inspekce udělí pokuty. Kdo chemikálie odstraní?

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře