V centru České Lípy je vyhlášena bezdoplatková zóna, ne však na dlouho

Ilustrační snímek z České Lípy. Foto SeveročeskyDenik
Ilustrační snímek z České Lípy. Foto SeveročeskyDenik

Ve třech ulicích v centru České Lípy je vyhlášena tzv. bezdoplatková zóna. Uvádí to oficiální web města www.mucl.cz

Reklama

 

Opatření obecné povahy vešlo v platnost ve středu 1. září, platné je pro ulice Jiráskova, Žižkova a Mariánská (v úseku od náměstí T.G.M. po křižovatku s ulicí U Spojů). Kvůli nálezu ústavního soudu, který byl zveřejněn v úterý 31. srpna, nebude mít opatření dlouhého trvání.

„Ústavní soud rozhodl o zrušení dvou klíčových paragrafů zákona o pomoci v hmotné nouzi, které umožňovaly bezdoplatkovou zónu vyhlásit. Bez jejich platnosti není toto opatření legální. Rozhodnutí ústavního soudu nabyde účinnosti vyhlášením ve Sbírce zákonů, která zatím nevyšla. Jakmile vyjde, budeme muset naše opatření zrušit, nemáme jinou možnost než rozhodnutí ústavního soudu respektovat,“ konstatovala starostka České Lípy Jitka Volfová.

Vyhlášením tzv. bezdoplatkové zóny chtělo město řešit dlouhodobě neutěšenou situaci v centru města. Ulice Jiráskova, Žižkova a Mariánská byly oficiálně prohlášeny za lokality, kde dochází ke zvýšenému výskytu sociální nežádoucích jevů.

Občané se zde necítí bezpečně, trvale bydlící si stěžují na problematické soužití s určitou částí zdejších obyvatel, v ulicích se hromadí nepořádek, pohybují se zde podezřelé osoby, které jsou často pod vlivem návykových látek, dochází zde k ničení soukromého i městského majetku, soustavně je zde zvýšený hluk.

Město se dlouhodobě snažilo přispět ke zlepšení situace např. instalováním kamer Městské policie, častější přítomností městských strážníků, zvýšeným úklidem i častějším vyvážením kontejnerů. Žádné z opatření ale nezafungovalo dlouhodobě. Své naděje tak město upínalo k bezdoplatkové zóně, což znamená, že by nově nastěhovaní obyvatelé těchto ulic neměli nárok na poskytnutí doplatku na bydlení.

„Šlo nám primárně o to, aby se naši občané cítili ve svém bydlišti bezpečně, aby žili v příjemném, čistém prostředí, kde je nic neruší. Bezdoplatková zóna k tomuto stavu mohla výrazně přispět. Uvidíme, zda vláda nebo senát nepřijdou s nějakým jiným nástrojem, jak by města a obce mohly problémové takzvané obchodování s chudobou řešit. Pokud se nějaká nová možnost objeví, budeme určitě uvažovat o tom, že ji využijeme. Ani teď ale nezůstáváme nečinní, ale již nyní vedeme diskusi o tom, jaké další možnosti máme,“ doplnila Jitka Volfová.

Reklama

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře