Liberecký kraj představil změny odbavovacího systému ve veřejné dopravě 

Ilustrační snímek z Libereckého kraje - část autobusového nádraží v Jablonci nad Nisou (pořízeno 1. června 2023). Foto SEVEROCESKYDENIK
Ilustrační snímek z Libereckého kraje - část autobusového nádraží v Jablonci nad Nisou (pořízeno 1. června 2023). Foto SEVEROCESKYDENIK

Pohodlný nákup jízdenek a nové možnosti odbavení. To jsou zásadní změny, které připravuje Liberecký kraj pro cestující. Ti si tak budou moci zakoupit jízdenku či kupón v mobilu, pořídit časové a síťové kupóny v e-shopu anebo uhradit jednotlivou jízdenku bankovní kartou levněji než v hotovosti.

Reklama

 

Přehled změn představuje Koordinátor veřejné dopravy, společnost KORID LK. Uvedl to web Libereckého kraje.

„Naší vizí bylo investovat do rozvoje a modernizace odbavovacího systému IDOL tak, aby cestující mohli využívat moderní prostředky odpovídající 21. století. Již před zhruba 4 lety jsme uzavřeli memorandum o spolupráci se Středočeským krajem a Prahou a využíváme tzv. multikanálový odbavovací systém, který funguje v rámci Pražské integrované dopravy,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Změna odbavovacího systému neznamená úpravu Tarifu IDOL. Co konkrétního se tedy mění?

„Dochází ke změně technologie odbavení v prostředcích veřejné dopravy. Díky ní můžeme zavést pro cestující žádaný předprodej časových a síťových jízdenek v e-shopu,“ doplnil Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy.

Současně bude postupně spuštěn prodej časových a síťových jízdenek v mobilní aplikaci Idolka. Nový systém začne fungovat od 1. září 2023. Časové a síťové kupóny v mobilní aplikaci Idolka bude možné pořídit již od 1. července letošního roku.

„Období letních prázdnin chceme využít pro ověření funkčnosti mobilní aplikace, ale také e-shopu,“ řekl Otto Pospíšil, jednatel společnosti KORID LK.

V e-shopu se budou moci cestující již v červnu 2023 registrovat a zažádat o kartu Opuscard+, pokud se nerozhodnou využít ke svému kupónu jiný identifikátor. Čipová karta již nebude nutností k tomu, aby lidé mohli cestovat levněji či si museli pořizovat časový kupón. Pokud se však cestující rozhodne i nadále využívat Opuscard, bude ji muset vyměnit za nový typ Opuscard+.

„Pro tento případ doporučujeme využít e-shop, kde cestující kartu pořídí se slevou, a navíc jí necháme zaslat poštou domů,“ doplnil Pospíšil.

 

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře