Liberecký Dvořák vyhrál potřetí za sebou Anketu o nejlepšího českého sdruženáře

Miroslav Dvořák. Foto: Autor: Ivana Roháčková/Army.cz
Miroslav Dvořák. Foto: Autor: Ivana Roháčková/Army.cz

Liberec - Miroslav Dvořák dosáhl hattricku v podobě tří vítězství za sebou v Anketě o nejlepšího českého závodníka v severské kombinaci. Osmadvacetiletý závodník Dukly Liberec tak i v sezoně 2014-2015 potvrdil své dominantní postavení mezi domácími sdruženáři.

Reklama

Nejúspěšnějším juniorem se stal Tomáš Portyk a mezi trenéry tentokrát uspěl Marek Šablatura, jenž na nejvyšší příčce vystřídal svého otce.

Pořadí ankety, kterou vyhlašuje od sezony 2008-2009 Úsek severské kombinace Svazu lyžařů České republiky, určily tradičně hlasy samotných závodníků, trenérů, funkcionářů, lyžařských expertů a novinářů. V prvních dvou ročnících zvítězil mezi závodníky Pavel Churavý, ve třetím a čtvrtém Tomáš Slavík a v posledních třech už Miroslav Dvořák.

„Vzhledem k průběhu a dosaženým výsledkům to je určitě zasloužené pořadí. Myslím, že tipující tentokrát kladli akcent především na budoucnost. Mirek Dvořák i Tomáš Portyk v sobě pořád mají velký potenciál a jsou schopni konkurovat i špičkovým sdruženářům. Chybí však stále kousek, aby své schopnosti naplno prodali. Hodně však potěšilo, že se v této sezoně – zejména na Zimním evropském olympijském festivalu – výrazně prosadili noví mladí závodníci, které vedl Marek Šablatura. Právě mezinárodních úspěch ovlivnil hlasování v kategorii trenérů,“ komentuje výsledky 7. ročníku ankety Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů České republiky.

Chyběly naběhané kilometry

Miroslav Dvořák zaznamenal navzdory svému skokanskému zlepšení v uplynulé sezoně poněkud rozporuplné pocity. Hned v premiéře Světového poháru ve finské Ruce obsadil třetí místo a také v Lillehammeru i počátkem roku v Chaux Neuve ještě atakoval elitní desítku. Pak však nastal propad formy, z něhož se nedostal ani při vrcholné soutěži roku – na světovém šampionátu ve Falunu.

„Začátek Světového poháru byl opravdu výborný, stupně vítězů v Ruce jsem nečekal a dařilo se mi i v dalších závodech. V Lillehammeru a pak hned po Novém roce v Schonachu a Chaux Neuve jsem předváděl výkony, na jaké jsem měl. Těšil jsem se i na ´tripple´ do Seefeldu, ale tam už jsem přicestoval s nachlazením. Věřil jsem, že to překonám, ale byl z toho nakonec zánět vedlejších dýchacích cest. Nešlo skákat, ani běhat. Vynechal jsem poté i závod v Sapporu a soustředil se na přípravu na mistrovství světa ve Falunu. Možná jsem po nemoci moc pospíchal a lepší by bylo ještě tři dny počkat. Skokansky to nebylo špatné, ale běžecky jsem se necítil úplně v pohodě, odcházela mi kondice. Souviselo to zřejmě s tím, že před rokem jsem v přípravě na sezonu v létě naběhal 4 200 kilometrů a tentokrát jen 3 100. Přitom ve Světovém poháru je v současné době nutné mít slušný skok a excelentní běh, zatímco já měl sice slušné skoky, ale pouze dobrý běh,“ hodnotí kriticky kriticky svá mezinárodní vystoupení Miroslav Dvořák.

Opět vítězná dynastie Šablaturů

Druhý mezi seniory – a současně první mezi juniory a dorostenci – skončil závodník LSK Lomnice nad Popelkou Tomáš Portyk. Absolvoval už kompletní program seniorského Světového poháru a jeho nejlepším individuálním umístěním byla 12. příčka v Schonachu. Na světovém juniorském šampionátu v Almaty skončil v závodě HS100/5 km těsně za bronzovou medailí – na splnění svého velkého snu o cenném kovu z této akce si tak musí počkat na příští rok.

V trenérské kategorii se posedmé za sebou na nejvyšším stupínku ocitlo jméno Šablatura. Po šesti triumfech bývalého kouče národního týmu Luďka Šablatury, jenž působil v minulé sezoně ve službách ruské reprezentace, se stal jeho syn Marek. Ten patří k mladé, nastupující trenérské generaci severské kombinace. V letošním roce úspěšně vedl mladé české reprezentanty do 17 let na 12. Zimním evropském olympijském festivalu v Rakousku. Nejen osmé místo Ondřeje Pažouta a čtvrté štafety, ale i další umístění ve druhé desítce a zejména bojovné výkony jsou pro českou kombinaci velkým příslibem.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře