Fotbal: V čem spočívá liberecké obrození?

Radující se Kevin Luckassen. Foto: archiv FC Slovan Liberec
Radující se Kevin Luckassen. Foto: archiv FC Slovan Liberec

Liberec - K největším překvapením probíhajícího ročníku SYNOT ligy jistě patří fotbalisté z Liberce. Slovan totiž vloni hrál o záchranu a atmosféra v klubu nebyla ideální. Ale nyní? Tým dotírá na vedoucí duo Sparty s Plzní a co víc, daří se mu i v Evropské lize.

Reklama

Slovan Liberec vloni a letos, to je velký rozdíl. V minulé sezóně se Slovan trápil pod vedením Samuela Slováka, který si sebou do kádru přivedl několik slovenských hráčů. Kdo si ale dnes vzpomene na jména jako Tomáš Ďubek, Michal Obročník, Luboš Kolár či Michal Hamulák? Kouče Slováka později nahradila dvojice Csaplár - Kotrba a sezónu dokončoval David Vavruška, který se Slovanem vyhrál Pohár FAČR.

Koho by napadlo, že o pár měsíců později bude Liberec kandidátem na titul a uvažovat o tom, že by mohl postoupit ze základní skupiny Evropské ligy do jarní fáze. Kdo je tím tajemným léčitelem? Dost možná nový trenér Jindřich Trpišovský, který tým převzal v létě a vzal sebou několik hráčů z krachující Viktorie Žižkov, kde předtím trénoval.

Trpišovský se profiluje nošením kšiltovky, kterou má při všech zápasech na hlavě. A je srovnáván s trenérským mágem Jürgenem Kloppem.

"Zní to pěkně, ale trošku se bojím, aby se to neotočilo proti mně. Je to pro mě určité vyznamenání, ale spíš mám obavy z toho, co se bude říkat, až se nám nebude tolik dařit," předesílá Trpišovský.

Ten do velkého fotbalu vytáhl takové hráče jako Bartošák, Hovorka, Sýkora, kteří najednou bez obav bojují i na evropské scéně. Slovan předvádí aktivní hru a porazil i Olympique Marseille.

Trpišovský dokázal namixovat nováčky, kteří přišli ze Žižkova se stálicemi jako jsou Šural či Pavelka. Daří se mu oživovat Rabušice, který se vrátil z Itálie, kde toho ale mnoho nenahrál. Do toho koriguje zkušeného stopera Ondřeje Švejdíka, jenž přišel ze Sparty, ale postupně vypadl ze sestavy. Naposledy ale dokázal brilantně vymazat útočníky nizozemského Groningenu v Evropské lize.

"Když jsem přišel, na první schůzce s hráči jsem řekl, že nejdůležitější je pro mě tým. Nejvíce mě zajímá mužstvo. Jednotlivci nikdy sami nic nedokážou. A řekl jsem, že úspěšní jednotlivci, kterými chceme být všichni, hráči i já, vzejdou jedině z úspěšného týmu," vysvětluje český Klopp.

"Začali jsme hrát kompaktní kolektivní fotbal, jeden za všechny a všichni za jednoho. Právě to pak pomáhá jednotlivcům, a kluci když teď vidí, jak se třeba Šuralovi raketově nastartovala kariéra, tak chápou, že to funguje," naráží na reprezentační pozvánku pro libereckého ofenzivního záložníka.

Ale jak sám řekl Lukáš Bartošák, Liberec není Real Madrid, aby vyhrál každý zápas v narážce, na fakt, že poslední dvě střetnutí v lize proti Olomouci a Jihlavě Slovan pouze zremizoval. I přesto má dobře našlápnuto k tomu, aby zažil více než úspěšnou sezónu a kvalifikoval se do evropských pohárů i pro příští rok.

Reklama

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře