Víme, kde a jak bude probíhat zimní údržba na silnicích v Libereckém kraji

Zimní údržba, ilustrační foto. Foto: archiv Liberecký kraj
Zimní údržba, ilustrační foto. Foto: archiv Liberecký kraj

LIBERECKÝ KRAJ - Silničáři budou zajišťovat sjízdnost na 2077 kilometrech silnic II. a III. třídy po celém území Libereckého kraje. Zimní období začne podle zákona už 1. listopadu a skončí 31. března 2017.

Reklama

Sjízdnost a údržbu silnic II. a III. třídy bude podle smlouvy provádět společnost Silnice LK a.s. Ve skladech má v současné době připraveno 12 tisíc tun soli, 26,8 tisíce tun inertního posypu a 155 tsiíc litrů solanky.

„Stejně jako v předchozích letech i letos došlo k rozšíření chemického posypu na úkor zdrsňovacího. Konkrétně se toto opatření týká silnic III. třídy v okolí obce Šimonovice,“ upřesnil ředitel Silnic LK Petr Šén.

Zimní údržba je rozdělena podle důležitosti. Silnice I. třídy a dopravně důležité silnice II. třídy by v celé šířce a délce měly být uklizeny do tří hodin.

Zbývající úseky silnic II. třídy do šesti hodin a ostatní silnice III. třídy udržované zpravidla jen pluhováním do dvanácti hodin.

Kvůli velmi malému dopravnímu významu nebude zimní údržba zajišťována asi na 70 kilometrech.

„Na základě požadavku obce se v letošní sezóně bude nově udržovat také úsek silnice III/2955 mezi obcí Horní Branná a křižovatkou se státní silnicí I/14,“ dodává krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.

Zimní údržba státních silnic I. třídy v zimním období 2016/2017 na území Libereckého kraje bude zajištěna na základě smlouvy mezi Ministerstvem dopravy ČR a Sdružením ESAT (společnosti EUROVIA CS, a.s., Silnice LK a.s., AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., Technické služby města Liberce). Jedná se o zhruba 390 kilometrů silnic a jejich údržba není součástí plánu zimní údržby.

„V rozpočtu Libereckého kraje je na zimní údržbu do konce letošního roku alokováno cca 37,3 mil. Kč, pro rok 2017 je v návrhu rozpočtu částka 125 mil. Kč,“ řekl radní Mastník.

V případě, že vznikne zimní povětrnostní situace mimo zimní období stanovené zákonem, zmírňují se závady ve sjízdnosti komunikací bez zbytečných odkladů.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře