Trest kvůli nejezdícím autobusům: ČSAD Liberec ztratí dvě linky, cestující odškodní

Autobus Dopravy Libereckého kraje. Foto: archiv DLK
Autobus Dopravy Libereckého kraje. Foto: archiv DLK

LIBERECKÝ KRAJ - Kvůli nevypraveným spojům a opakovaným stížnostem odebere Liberecký kraj dopravci ČSAD Liberec dvě autobusové linky. Za neplnění jízdních řádů krajský úřad současně se společností zahájil správní řízení.

Reklama

ČSAD Liberec po dohodě s Libereckým krajem také odškodní cestující, kterých se v minulých dnech a týdnech dotkly výpadky spojů nebo zpoždění větší než třicet minut. Taková opatření na dnešní schůzce vyjednalo vedení kraje s dopravcem ČSAD Liberec, ten přislíbil okamžitou nápravu.

„Liberecký kraj za službu, na kterou jsou ze strany cestujících stížnosti, platí. Takto si fungující spolupráci opravdu nepředstavuji, a proto od konce loňského roku vedeme s dopravcem jednání. Věřím, že opatření situaci opět napraví a obnoví důvěru cestujících ve veřejnou dopravu,“ říká hejtman Martin Půta.

Podle údajů centrálního dispečinku veřejné dopravy Libereckého kraje došlo loni v prosinci celkem k 85 mimořádnostem a letos v lednu k asi 130. Jednalo se převážně o neodjeté spoje nebo jejich části, které ve většině případů vznikly vinou dopravce.

„Vzhledem k tomu, že společnost BusLine má jako jediný autobusový dopravce v kraji licence na provoz linek Liberec – Jablonec nad Nisou
a Liberec - Jilemnice, bude nově tuto část výkonů zajišťovat,“
sdělil Marek Pieter, náměstek hejtmana. „Jestliže dojde k situaci, kdy dopravce jakékoliv tři dny v jednom kalendářním měsíci neodjede denně více než 20 spojů, tak s ČSAD Liberec rozvážeme smlouvu s výpovědní lhůtou čtyři měsíce,“ doplnil.

Po dohodě s krajem dopravce odškodní cestující, kterých se dotkly výpadky spojů a další mimořádnosti (zpoždění). O odškodnění se mohou přímo u dopravce přihlásit ti, kteří se prokáží jízdenkou ze spoje zpožděného více než 30 minut.

Dopravce také poskytne slevy na relační kupóny (sedmi-, třiceti- a devadesátidenní) tam, kde docházelo k výpadkům spojů nejčastěji, tj. mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou a na Chrastavsku. Kupóny se slevou bude potřeba zakoupit pouze v informační kanceláři dopravce na autobusovém nádraží v Liberci.

„Relační kupóny musíme prodávat v plné hodnotě, slevu tak poskytneme při zaplacení. Z toho důvodu žádáme cestující, aby se o slevu přihlásili v naší informační kanceláři,“ upřesnil Petr Wasserbauer, ředitel ČSAD Liberec.

U jednotlivých jízdenek v případě zpoždění delším než 30 minut bude cestujícím vrácena částka ve výši 25 % z ceny jízdného. U relačních kupónů pak bude poskytnuta sleva při zakoupení dalšího navazujícího kupónu pro danou relaci, a sice ve výši 20 % pro sedmidenní a 10 % pro třiceti- a devadesátidenní.

V případě, že by cestující nechtěl slevu využít, má možnost požádat o vrácení částky odpovídající jeho slevě. Podmínkou je, že cestující má nebo měl kupón platný mezi 11. prosincem 2016 a 31. lednem 2017. U devadesátidenních kupónů se cestující musí o slevu přihlásit nejdéle do konce března 2017.

Současně odbor dopravy krajského úřadu zahájil se společností ČSAD Liberec správní řízení za prosincová neplnění jízdních řádů, kde mu hrozí pokuta až půl milionu korun. Lednová porušení bude řešit podle skutečnosti v únoru.

SOUVISEJÍCÍ:  Trable s autobusovou dopravou na Liberecku. Stížnosti řešíme, tvrdí kraj

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře