Rozšíření polského dolu odsává českou vodu, bouří se starostové Frýdlantska

Hnědouhelný důl Turów. Foto: archiv Wikipedia.org
Hnědouhelný důl Turów. Foto: archiv Wikipedia.org

Frýdlantsko - Povrchový důl Turów, nacházející se u Bogatyně při česko-polských hranicích, ničí životní prostředí na Frýdlantsku. Těžaři se rozhodli jámu rozšiřovat až k "čáře", místní varují před ztrátou vody v regionu.

Reklama

„Je zřejmé, že těžba má zásadní vliv na životní prostředí, největší hrozbou je ztráta vody z podzemních zdrojů, z nichž na Frýdlantsku i Hrádecku odebírají lidé vodu ke každodennímu užití. My musíme co nejrychleji jednat, aby k ohrožení vod nedošlo,“ řekl Josef Jadrný, náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství.

„Je nutné, aby si polská strana uvědomila, že dopad z těžby na české straně skutečně existuje, a že čeští občané přicházejí o vodu. My jsme se přihlásili k tomu, abychom byli účastníkem řízení, které je vedeno k rozšíření těžby uhelného dolu Turów,“ konstatoval Josef Nistler, ředitel odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí a vládní zmocněnec pro vodohospodářské otázky. Informoval o tom, že ministerstvo prostřednictvím mezinárodních smluv jedná s Polskem.

Na libereckém krajském úřadě proběhlo další z mnoha jednání k rozšiřování hnědouhelného dolu. Kromě hejtmana Martina Půty, náměstka hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Josefa Jadrného se jednání účastnili starostové dotčených obcí Hrádek nad Nisou, Frýdlant, Višňová, Chrastava, Kunratice, Heřmanice, zástupci Severočeské vodárenské společnosti, Frýdlantské vodárenské společnosti, ministerstva životní prostředí a také ministerstva zemědělství. Podle vedení kraje a starostů je nutná pomoc české vlády.

Na jednání byla představena studie, jejímž zpracovatelem je Vodohospodářský rozvoj a výstavba, která prezentuje dopady těžby a navrhuje opatření zmírňující její negativní vliv. Studie mimo jiné uvádí, že těžební plocha uhelného dolu Turów má asi 45 km2, plánovaný předpoklad dalšího prohloubení je o dalších 60-80 metrů, až na kótu 30 metrů pod hladinu moře.

Studie v nejhorší variantě odhaduje náklady na technická opatření v zásobování vodou a při likvidaci odpadních vod na více než 2 mld. Kč.

To číslo znamená problém, který je potřeba řešit. Jsme si vědomi toho, že v tom obce nemůžeme nechat. Škody vznikají od vlastníka dolu, tedy polské strany. Je logické, že chceme, aby kompenzace šla za nimi. Není přece možné, aby česká strana finančně řešila důsledky polského jednání, protože něco takového nejsou schopny zafinancovat obce ani kraj,“ řekl hejtman Martin Půta s tím, že při nejbližší návštěvě chce o tomto tématu pohovořit i s prezidentem republiky Milošem Zemanem.

„Příprava na polské straně je už vidět, jsou provedené skrývky a kácejí se stromy. Proto hledáme velmi rychlé a razantní řešení,“ dodal Josef Horinka, starosta Hrádku nad Nisou.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře