Polsko má získat kus pozemků na úkor Česka. Starosta Chrastavy zuří

Hraničnáí cedule, ilustrační foto. Foto: archiv Wiadimosci24.pl
Hraničnáí cedule, ilustrační foto. Foto: archiv Wiadimosci24.pl

Chrastava - Spor o předání části českého území k Polsku se rozhořel na Chrastavsku. Les v Horním Vítkově o rozloze 52 hektarů by podle ministerstva vnitra měl nově být součástí polského území.

Reklama

Kritikem rozhodnutí je starosta Chrastavy Micheal Canov, podle kterého na to stát nemá právo.

„To území je minimálně tisíce let součástí českých zemí, ale to není hlavní důvod, proč o něj nechceme přijít. Podstatné je, že ze strany ministerstva je tento krok protizákonný. Už v roce 1958 posvětil ústavní zákon česko-polskou smlouvu o konečném vytyčení státních hranic, kde není ani slovo o tom, že bychom Polsku jakékoli území dlužili," řekl médiím chrastavský starosta.

A v roce 1992 ve smlouvě mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Polskou republikou o dobrém sousedství, solidaritě a přátelské spolupráci doslova stojí, že smluvní strany vůči sobě nemají žádné územní nároky a takové nároky nebudou vznášet ani v budoucnosti,“ uvedl starosta.

Podle Micheala Canova ministerstvo vnitra ignoruje mezinárodní úmluvu, podle které Česko Polsku žádné území nedluží.

Chrastavské zatsupitelstvo bude o návrhu ministerstva hlasovat. Pokud v pondělí 14. prosince 2015 zastupitelé záměr odmítnou a ministerstvo bude trvat na předání 52 hektarů Polsku, starosta Chrastavy se chec bránit.

Usnesení zastupitelstva chce poslat poslancům a senátorům dále hejtmanovi Libereckého kraje. Pokud by stát od záměru neodstoupil, Michael Canov je připraven podat žalobu pro rozvracení republiky.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře