Obecní úřady mají kontrolovat, s čím lidé v kamnech topí. A rozdávat pokuty

Kouř z komínů, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Kouř z komínů, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Liberecký kraj - Nový zákon o ochraně ovzduší, který předložilo ministerstvo životního prostředí, chystá průlomové řešení. Obecní úřady mají dostat pravomoci, aby mohly kontrolovat v domácnostech, čím lidé v kamnech topí.

Reklama

Novela zákona o ochraně ovzduší by měla umožnit kontrolu domácích topenišť při důvodném podezření, že majitel domu topí neschváleným palivem. Takové kontroly chce ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zavést nejpozději od ledna 2017. Lidem porušujícím zákon budou hrozit několikatisícové pokuty.

Norma by měla mimo jiné umožnit přímou kontrolu domácích topenišť při důvodném podezření, že majitel domu nelegálně spaluje odpady nebo topí neschváleným palivem, a znečišťuje tak ovzduší.

"Potvrdil se náš názor, že nedotknutelnost obydlí není neomezitelná. V případě, že ohrožujete zdraví člověka, což pálením odpadů bezpochyby děláte, pak má právě ústavní právo na ochranu zdraví stejnou váhu. A přímo ústava tím umožňuje prolomení nedotknutelnosti obydlí s cílem zdraví lidí zajistit,“ uvedl pro média ministr Richard Brabec.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře