Na Jablonecku je žloutenka. Hygienici neví, kde je ohnisko nákazy

Odběr krve, ilustrační foto: Foto: archiv Pixabay.com
Odběr krve, ilustrační foto: Foto: archiv Pixabay.com

Jablonecko - Virová hepatitida typu A, neboli žloutenka, vypukla na Jablonecku naplno. Hygienici to označují za epidemii, avšak neznají zdroj nákazy.

Reklama

Nemocní totiž nemají nic společného. Nemocni jsou či byli děti, studenti i dospělí.  První příznaky se objevily 21. srpna 2015 a dosud na Jablonecku onemocnělo žloutenkou 23 evidovaných pacientů.

"Pátráme, kde a jak k nákaze mohlo dojít. S jistotou podle dosavadních zjištění  lze říct, že nešlo o přímý kontakt s nemocným žloutenkou," uvedla pro média Jana Prattingerová, ředitelka protiepidemického odboru z Krajská hygienické stanice v Liberci.

Pacienti jsou hospitalizováni na infekčním oddělení krajské nemocnice v Liberci.

O příznacích žloutenky na svých stránkách informují hygienici. "Již koncem inkubační doby bývají přítomny necharakteristické příznaky. Nejčastěji se jedná o projevy chřipkové, žaludeční a střevní. Po této fázi ohlašující příchod nemoci nastupuje vlastní fáze onemocnění, kdy dochází ke zhoršení potíží a často se objevuje žloutenka. Současně s ní má pacient tmavší moč, světlou stolici a svědění kůže."

V současné době aktuálně na severu Čech například diagnostikovali hepatitidu A u desítky dětí na začátku října 2015 na Žatecku.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře