Krajský tlak: Z Liberce do Prahy vlakem za 60 minut a rekonstrukce trati na Českou Lípu

Vlaková souprava, ilustrační foto. Foto: archiv MojeLiberecko.cz
Vlaková souprava, ilustrační foto. Foto: archiv MojeLiberecko.cz

LIBERECKÝ KRAJ - Liberecký kraj dlouhodobě usiluje o zrychlení vlakového spojení z Liberce do Prahy. Kraj požaduje cestovní čas do hlavního města do šedesáti minut. Příprava projektu se zatím dlouhá léta vleče.

Reklama

"Usilujeme o to, aby měl Liberecký kraj srovnatelné vlakové spojení, jako jiné části republiky. K tomu může dojít jen v případě rozsáhlé modernizace železnice. Pro náš kraj je další rozvoj železničních tratí nutný," konstatoval liberecký hejtman Martin Půta.

"Ministerstvo zatím chybějící zlepšení vnímá jako dluh vůči území aglomerace Liberec – Jablonec nad Nisou. Určitým zrychlením cesty budou přímé rychlíky, které by měly z Liberce do Prahy začít jezdit s platností jízdních řádů 2018/2019,“ doplnil hejtman.

Podle ministerstva dopravy je v současné době zpracovávána nová studie, která by měla najít ekonomicky a technicky proveditelné řešení rychlejší trati Praha – Liberec.

Kvalitnější cestování vlakem po kraji přinesla už úspěšná rekonstrukce trati mezi Libercem a Tanvaldem.

"Stejným způsobem chceme nyní pokračovat i na trati z České Lípy do Liberce tak, aby vlaky zvládaly cestu za necelou hodinu," představil Marek Pieter, náměstek hejtmana pro dopravu, investice a veřejné zakázky další plány Libereckého kraje.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) rekonstrukci českolipské trati nyní projektuje a samotnou stavbu plánuje na rok 2019.

Do železniční infrastruktury stát v posledních letech investuje v průměru přes 40 miliard ročně. Do Libereckého kraje ale míří z této sumy pouze necelé jedno procento, i přestože kvalita železnice je tady jedna z nejhorších.

"Potřebujeme i řadu menších projektů, které pomohou ke zlepšení jízdních řádů a zvýšení spolehlivosti vlaků. Už na schůzce koncem minulého týdne nám zástupci SŽDC slíbili, že se bude pokračovat ve zrychlování tratí, konkrétně jsme jednali o úsecích Železný Brod - Tanvald, Chrastava - Žitava a Bakov nad Jizerou - Česká Lípa – Jedlová," dodal Marek Pieter.

Lepšího komfortu se cestující dočkají v Semilech, kde ministerstvo dopravy a SŽDC vyhovělo žádosti Libereckého kraje a zařadí do přípravy nová nástupiště s podchodem.

Rekonstrukcí by také mělo projít zabezpečovací zařízení v Turnově. Vzhledem k zastaralé technice se dnes v Turnově vlaky sjíždí do stanice postupně, což prodlužuje dobu cestování.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře