Živnostníci si stěžují na mrtvé centrum Liberce. Žádají podporu radnice

Debata se živnostníky v Liberci. Foto: archiv Město Liberec
Debata se živnostníky v Liberci. Foto: archiv Město Liberec

LIBEREC - Probudit k životu kdysi rušné ulice a náměstí v centru Liberce a rozpohybovat maloobchod si vytyčil za svůj cíl primátor města Tibor Batthyány. Sešel se proto s drobnými živnostníky a provozovateli z centra města a diskutoval s nimi o představách a podnětech k bližší spolupráci a také nad možnostmi podpory ze strany města.

Reklama

„Naší velkou prioritou a cílem je výrazně oživit centrum Liberce tak, aby se naše město i v tomto ohledu alespoň přiblížilo ostatním metropolím. Životem pulzující centrum je atraktivní nejen pro samotné obyvatele a turisty, ale v neposlední řadě i pro obchodníky,“ řekl primátor Tibor Batthyány.

„V této situaci je nezbytné bavit se přímo s lidmi, kterých se to dotýká. Od podnikatelů jsem si vyslechl konkrétní připomínky a společně budeme hledat řešení. Mnohé nápady už máme. Jsem rád, že si sami všimli, že akcí přibývá a že se nám daří centrum města postupně oživovat,“ doplnil primátor s tím, že se s obchodníky dohodl na dalších společných setkání.

Zejména maloobchod trpí následkem výstavby obchodních center v minulých letech. Vylidnily se ulice a důsledky pocítili hlavně majitelé obchodů v historickém středu města. Jednou z cest ke zlepšení situace je oživení veřejného prostoru.

Vedení města se rozhodlo pro podporu předzahrádek restaurací, organizování nejrůznějších jednorázových a velkých kulturních a společenských akcí pod širým nebem, jako je třeba Léto na náměstí nebo adventních trhů v nové podobě. Uvažuje se o pořádání obdoby farmářských trhů v Kostelní ulici, kde by se kromě regionálních výrobců mohli prezentovat právě i místní obchodníci.

Podnikatelé na setkání s primátorem, které proběhlo na Liberecké pláži před radnicí, pozitivně hodnotili i vstřícnost města k pouličnímu vystupování (tzv. busking). Umělce už nesvazují byrokratické překážky. Vystupování umělců uvítal ředitel Clarion Grandhotelu Zlatý Lev Miroslav Souček.

„Nedávno jsem v podloubí slyšel houslistu a úplně to změnilo atmosféru náměstí. Tohle do centra patří,“ zmínil. Právě ředitel hotelu je nakloněný spolupráci s městem na propagaci nejrůznějších akcí.

„Rádi našim návštěvníkům doporučíme zajímavou akci, stejně tak nám pomůže, když budeme vědět, do kterých obchodů je poslat nakoupit třeba suvenýry,“ dodal.

Majitelka papírnictví z Revoluční ulice ocenila, že město vůbec dialog s podnikateli otevřelo. „Přístup města vítám. Je to poprvé za 25 let, co se s námi někdo baví,“ řekla Lucie Lejsková. „Užili jsme si svoje, když byla před lety pro motoristy uzavřená Revoluční ulice. Naštěstí je zase průjezdná. Lidé jsou dnes pohodlní, chtějí zaparkovat nejlépe hned před vchodem. Uvítali bychom proto možnost parkování pro zákazníky i zásobování,“ uvedla.

Právě lepší dopravní obslužnost a parkování je jedním z klíčů oživení centra města. Město například zvažuje zavedení střídavého stání, kdy by některé parkovací plochy pro rezidenty mohli po určitou část dne využívat také uživatelé parkovacích automatů. Tím by rázem „přibyly“ desítky parkovacích míst. Jisté úlevy by se mohli dočkat řidiči zásobovacích vozů, kteří by dostali k dobru čtvrthodinu na placeném stání.

Obchodníci si také postěžovali na často špatný technický stav domů, ve kterých jsou v pronájmu. Potíž je v tom, že majitelé objektů ve většině případů žijí mimo Liberec, a nebo se jedná o cizince, kteří nemají k městu vztah. Město samotné v centru nevlastní žádné budovy a má tak omezené možnosti, jak dosáhnout nějaké nápravy.

Podnikatelé si mezi sebou vyměnili kontakty a shodli se na zájmu o další společné setkání.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře