Z bývalého libereckého kina Varšava vznikne multikulturní centrum

Kino Varšava. Foto: archiv Kino VaršavaKino Varšava. Foto: archiv Kino Varšava

Liberec - Projektový záměr Kulturní centrum kino Varšava v Liberci má za cíl zrekonstruovat zchátralou historickou budovu, obnovit legendární kino a vytvořit v jeho prostorách multikulturní centrum s přeshraničním přesahem. Asanace a celková rekonstrukce objektu vyjde předběžně na cca 61 milionu korun. Většinu této částky by měly zaplatit evropské dotace.

Reklama

Díky přeshraniční spolupráci s dvěma německými kiny bude Varšava nejen obnoveným kamenným kinem, ale i místem česko-německých setkávání, společenských akcí, výstav a koncertů.

Legendární kino ve Frýdlantské ulici, postavené ve stylu art deco, přestalo promítat v roce 2008 a o jeho obnově se v souvislosti s dvěma libereckými multikiny a špatným technickým stavem interiérů Varšavy dlouho mluvilo jako o utopii. Odhadované náklady na rekonstrukci šly do mnoha desítek milionů korun.

V roce 2012 ale z iniciativy několika patriotů vzniklo občanské sdružení Zachraňme kino Varšava, které si prostory kina od města pronajalo a dalo si za cíl přebudovat je v multikulturní centrum. Výsledkem úvodní etapy revitalizace, kterou město podpořilo částkou 2,2 mil. Kč, bylo v únoru 2015 slavnostní otevření první obnovené části v podobě kavárny Kino Káva. Obnova kina bude pokračovat.

Myslím, že si Liberec a zejména jeho obyvatelé zaslouží moderní kulturní zařízení. Je ostuda, že v pátém největším městě v ČR nefunguje ani jeden filmový klub a zájemci o filmové umění musí jezdit do sousedního Jablonce. Navíc rekonstruovaný sál bude využitelný i pro nedalekou základní uměleckou školu,“ uvedl náměstek libereckého primátora Jan Korytář.

Při samotné rekonstrukci bude stěžejní provést izolace proti zemní vlhkosti a vyřešit opotřebení jednotlivých konstrukcí. Prostory velkého sálu, balkonu, bývalých lóží a malého sálu Barrandoff čeká náročná asanace a projekt počítá také s vybudováním kompletního technického zázemí pro činnost kina a se zajištěním veškerého technického příslušenství.

A jak to bude vypadat za provozu? V klubu Barandoff v prvním patře budovy se budou konat kulturní akce napříč žánry a zrenovovaný kinosál se stane univerzálním sálem, který bude možné přizpůsobit podle potřeb plánovaného programu - na filmovou projekci, pro divadelní představení, koncerty, přednášky, sympozia nebo workshopy. Programovou náplň by mělo i nadále připravovat občanské sdružení Zachraňme kino Varšava.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Frťalu trápí marodka: Snad nás na zápasy bude dostatek, přeje si kouč Varnsdorfu Frťalu trápí marodka: Snad nás na zápasy bude dostatek, přeje si kouč Varnsdorfu
Vrah z Doubic své oběti znal. Chodily k němu kvůli koním Vrah z Doubic své oběti znal. Chodily k němu kvůli koním
Miminka narozená ve druhé polovině srpna 2017 Miminka narozená ve druhé polovině srpna 2017

Roudnice nad Labem jako maloměsto. Slouží jako noclehárna Prahy? Roudnice nad Labem jako maloměsto. Slouží jako noclehárna Prahy?
Po zřícení malého letadla jsou mrtví Po zřícení malého letadla jsou mrtví
Bílina chce řešit byznys s chudobou a hodlá koupit 500 bytů Bílina chce řešit byznys s chudobou a hodlá koupit 500 bytů


Komentáře