Z bývalého libereckého kina Varšava vznikne multikulturní centrum

Kino Varšava. Foto: archiv Kino Varšava
Kino Varšava. Foto: archiv Kino Varšava

Liberec - Projektový záměr Kulturní centrum kino Varšava v Liberci má za cíl zrekonstruovat zchátralou historickou budovu, obnovit legendární kino a vytvořit v jeho prostorách multikulturní centrum s přeshraničním přesahem. Asanace a celková rekonstrukce objektu vyjde předběžně na cca 61 milionu korun. Většinu této částky by měly zaplatit evropské dotace.

Reklama

Díky přeshraniční spolupráci s dvěma německými kiny bude Varšava nejen obnoveným kamenným kinem, ale i místem česko-německých setkávání, společenských akcí, výstav a koncertů.

Legendární kino ve Frýdlantské ulici, postavené ve stylu art deco, přestalo promítat v roce 2008 a o jeho obnově se v souvislosti s dvěma libereckými multikiny a špatným technickým stavem interiérů Varšavy dlouho mluvilo jako o utopii. Odhadované náklady na rekonstrukci šly do mnoha desítek milionů korun.

V roce 2012 ale z iniciativy několika patriotů vzniklo občanské sdružení Zachraňme kino Varšava, které si prostory kina od města pronajalo a dalo si za cíl přebudovat je v multikulturní centrum. Výsledkem úvodní etapy revitalizace, kterou město podpořilo částkou 2,2 mil. Kč, bylo v únoru 2015 slavnostní otevření první obnovené části v podobě kavárny Kino Káva. Obnova kina bude pokračovat.

Myslím, že si Liberec a zejména jeho obyvatelé zaslouží moderní kulturní zařízení. Je ostuda, že v pátém největším městě v ČR nefunguje ani jeden filmový klub a zájemci o filmové umění musí jezdit do sousedního Jablonce. Navíc rekonstruovaný sál bude využitelný i pro nedalekou základní uměleckou školu,“ uvedl náměstek libereckého primátora Jan Korytář.

Při samotné rekonstrukci bude stěžejní provést izolace proti zemní vlhkosti a vyřešit opotřebení jednotlivých konstrukcí. Prostory velkého sálu, balkonu, bývalých lóží a malého sálu Barrandoff čeká náročná asanace a projekt počítá také s vybudováním kompletního technického zázemí pro činnost kina a se zajištěním veškerého technického příslušenství.

A jak to bude vypadat za provozu? V klubu Barandoff v prvním patře budovy se budou konat kulturní akce napříč žánry a zrenovovaný kinosál se stane univerzálním sálem, který bude možné přizpůsobit podle potřeb plánovaného programu - na filmovou projekci, pro divadelní představení, koncerty, přednášky, sympozia nebo workshopy. Programovou náplň by mělo i nadále připravovat občanské sdružení Zachraňme kino Varšava.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře