V Liberci zavádí placení parkovného přes SMS s konkrétní částkou

Parkovací automat, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Parkovací automat, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

LIBEREC - V Liberci přichází další způsob, jak uhradit poplatek za stání vozidla v placených zónách. Od 1. června 2016 budou moci řidiči poslat SMS zprávu s konkrétní částkou.

Reklama

Systém je podobný tomu, jaký znají cestující MHD. Prostě zadají jednoduchou SMS s registrační značkou jejich vozu a zprávu odešlou. Každému pak přijde potvrzující zpráva. Strážníkům, kteří dodržování podmínek placeného parkování v ulicích města kontrolují, nebude třeba se nikterak prokazovat.

„Systém provozovaný Libereckou IS, který je společný s on-line parkováním vyhodnotí zda je zaplaceno správné parkovné v konkrétní zóně na danou dobu. Strážník po vyfocení poznávací značky vozidla okamžitě pozná jestli vůz, který nebude mít lístek za oknem, má parkovné uhrazeno či nikoliv,” řekl náměstek primátora pro technickou správu majetku Tomáš Kysela.

Stejně jako v případě SMS jízdného v MHD jsou náklady na SMS přeneseny na  uživatele systému. Znamená to, že parkovné je v případě plateb SMS dražší o 5 Kč. Nejvýhodnější vzhledem ke stávajícím cenám je pak placené stání v červené zóně A, kde 45 minut vyjde na 25 Kč, přičemž cena v automatu je 30 Kč za hodinu.

V zónách B a C jsou za 25 korunovou SMS hodinové sazby, respektive dvouhodinové sazby. Papírový lístek pak v zóně B stojí 20 Kč a v zóně C 10 Kč za hodinu. U SMS plateb také není možné zvolit jiný, než hodinový (zóna B) a dvouhodinový (v zóně C) či celodenní (zóna D) časový úsek.

Stejně jako papírové parkovací lístky bude platba SMS přenosná, tzn. v době trvání placeného stání je možné přejíždět v rámci tarifních zón. Způsob placení parkovného lze při tom kombinovat, i v případě prodloužení doby stání. Pokud je někdo registrován v on-line systému parking.liberec.cz, může použít SMS platbu a obráceně.

Papírový lístek je samozřejmě možné koupit v každém případě. Ale jen v případě elektronické platby lze dobu parkování prodloužit  "na dálku", aniž by řidič musel zpět na místo parkování. Platba je vždy vázána na SPZ vozu, kterou je nutné zadat i do SMS zprávy spolu s číslem parkovacího automatu.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře