V Liberci má vzniknout seznam kvality škol, plánuje náměstek Ivan Langr

Liberecká radnice. Foto: archiv Město Liberec
Liberecká radnice. Foto: archiv Město Liberec

Liberec - Liberecký magistrát plánuje sestavit velký přehled základních škol. Seznam má zahájit objektivní veřejnou debatu nad současnou kvalitou základního vzdělávání a jeho dalším směřováním.

Reklama

Přehled bude souborem více než 30 kritérií v celkem 5 oblastech, a také kompletem dat, jak každá škola daný ukazatel plní. Součástí přehledu budou i aktuální inspekční zprávy České školní inspekce (ČŠI). Shromážděná data bude rezort školství každý rok aktualizovat.

„V minulých týdnech jsem pečlivě sledoval diskuzi nad stavem našich základních škol a pochopil jsem, že pocity řady lidí se v mnohém liší od mých zkušeností a poznatků a také od názoru ČŠI. Chystaný přehled by tedy měl představit naše školy v plné šíři, takže se každý bude moci opřít o objektivní a měřitelné údaje a vyhodnotit si, jak si jím vyhlédnutá škola skutečně stojí v porovnání s ostatními. Je to nezbytný krok pro to, abychom mohli zahájit skutečně seriózní diskuzi,“ vysvětlil náměstek primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr.

Rezort školství připravil celkem pět zastřešujících kategorií: pedagogický sbor, vzdělávací proces, školní klima, zázemí školy a škola, její zřizovatel a financování. V jejich rámci pak 31 kritérií, která společně s řediteli škol začíná školský rezort plnit daty. Celkový přehled chce veřejnosti představit už v březnu 2016.

„Pokusili jsme se zapracovat co nejvíce kritérií, aby se v nich našel opravdu každý rodič. Zájemci tak v přehledu najdou nejen kvalifikovanost sboru, jeho věk i genderové složení, nasazení a způsob výuky cizích jazyků či využívání inovací a alternativních trendů, což patrně zajímá většinu lidí, ale také testování klimatu sborovny i tříd, angažmá odborných profesí v pedagogice a psychologii, způsoby komunikace školy s rodiči či průměrné náklady na kroužky a další aktivity. Snažili jsme se zároveň každého kritérium popsat a vysvětlit, proč je z našeho pohledu důležité,“ uvedl Langr.

Součástí přehledu budou také aktuální inspekční zprávy ČŠI, která provádí na školách kontroly v pravidelném šestiletém cyklu. Inspekční zprávy jsou běžně veřejné, ale ne každý rodič je cíleně vyhledává.

„Každého, kdo dnes hořekuje nad kvalitou libereckých základních škol, se vždycky hned ptám, zda už četl inspekční zprávy ČŠI. A zatím jsem se nesetkal s nikým, kdo by tak činil. Přitom je z nich patrné, že nemáme nekvalitních škol. Myslím, že právě tady je nutné začít, proto zahrneme aktuální zprávy přímo do našeho přehledu. ČŠI se na každou školu vrací po šesti letech, je tedy možné srovnávat a vyhodnocovat pokrok,“ dodal Langr.

Komplexní přehled nebude jen rukovětí pro rodiče, ale vypovídající pomůckou pro rady škol, které tak mohou v rámci svých kompetencí spolupracovat na dalším zlepšování prostředí a vzdělávání.

Reklama

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře