Petr Torák převzal Řád britského imperia

Petr Torák převzal Řád britského imperia, Foto: Twitter Jiří Hošek
Petr Torák převzal Řád britského imperia, Foto: Twitter Jiří Hošek

Liberec - Romský policista z Liberce, nyní žijící ve Velké británii je ode dneška členem Řádu britského imperia. Převzal jej z rukou státního tajemníka britského ministerstva vnitra.

Reklama

Vysoké civilní ocenění bylo Petru Torákovi, romskému imigrantovi, uděleno britskou královnou Alžbětou II za komunitní práci ve městě Petersborough.

„Jsem velice hrdý na fakt, že jsem asi jeden z malá Čechů, kteří kdy takovéto ocenění dostali a dozajista první Rom, kterému byla dána takováto pocta,“ sdělil Torák serveru Romea.cz.

Petr Torák emigroval v roce 1999, kdy byla jeho rodina napadena neonacisty. Před tím navštěvoval soukromou právní akademii. Poté studoval vysokou školu, kterou nedokončil, když opustil Českou republiku. V Británii se od práce ve fastfoodech dostal až k policii, kde pracuje do dnes.

Kromě práce na běžných kriminálních případech je velice nápomocný například v komunikaci s romskou komunitou. „Nepřetržitá podpora a poradenství po telefonu. Lidem pomáhám, a je to v bytové otázce, s autem, imigračními zákony a dalšími věcmi, takže je to opravdu servis od a až do z. Je to služba nejenom romské komunitě, ale je to služba české a slovenské komunitě jako takové,“ řekl Torák v rozhovoru pro Český rozhlas.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře