Liberečtí strážníci dostanou monitorovací systém pro odhalování odcizených aut

Vozidlo MP Liberec. Foto: archiv MP Liberec
Vozidlo MP Liberec. Foto: archiv MP Liberec

Liberec - Liberecká radnice uvažuje o rozšíření monitorovacího systému, který pomáhá odhalovat odcizená auta.

Reklama

Liberecké městské policii se osvědčil monitorovací systém, který pořídila do svých služebních vozidel. Pomocí kamer a aktualizované policejní databáze se strážníkům podařilo odhalit odcizená vozidla a desítky prošlých technických kontrol. Zařízení vyšlo celkově na 561 tisíc korun, z toho 500 tisíc pokryla dotace z ministerstva vnitra.

„Jedná se zatím o pilotní projekt, který už má první úspěchy. Do budoucna uvažujeme o nasazení systému do více vozidel a tím pádem o důslednější kontrolu. Cílem je zkomplikovat práci zlodějům aut a občas i udělat radost okradeným majitelům,“ řekl primátor Liberce Tibor Batthyány. „Dokázal bych si představit, že by se tento systém mohl jednou propojit s naším novým parkovacím systémem, což by ještě více zefektivnilo práci strážníků,“ dodal.

Městská policie v současnosti disponuje dvěma služebními auty s tímto systémem. Ten umí rozpoznat registrační značky, po kterých pátrá Policie ČR. Palubní kamera značky zaznamenává a v reálném čase vyhodnocuje podle databáze. Na kradené vozidlo strážníky upozorní výstražný tón. Hlídky takto kontrolují projíždějící nebo zaparkovaná vozidla.

Pátrání po odcizených vozidlech přitom není jedinou funkcí, kterou nový systém zvládá, dokáže i rozpoznat, jestli má vozidlo platnou nebo propadlou technickou kontrolu nebo odhalí zneužití registrační značky (umístěné na jiné vozidlo).

"Zatím poslední kradené auto objevili strážníci pomocí monitorovacího systému v prosinci při hlídkování na jednom z libereckých sídlišť. Při průjezdu ulicí se rozezvučelo detekční zařízení upozorňující na podezřelou Škodu Octavii. Strážníci vozidlo prověřili a zjistili, že je evidováno v databázi kradených vozidel," řekl z libereckého magistrátu Jan Král.

"Na místo proto přivolali Policii ČR. Podobný případ se stal v loňském roce i ve Vratislavicích nad Nisou. Na vozidlo vedené v pátrání narazili strážníci při průjezdu kolem jednoho z vratislavických parkovišť," dodal.

Další možností, jak ověřovat, zda není vozidlo náhodou odcizené, mohou strážníci liberecké městské policie odkudkoliv a kdykoliv přes aplikaci v mobilním telefonu, která je napojena na databázi hledaných vozidel. Stejným způsobem strážníci přímo ověřují například zaplacení parkovného.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře