Liberec trpí drancováním města díky přísunu agresivního kapitálu, říká architekt Filip Landa

Filip Landa. Foto: archiv F. LandyFilip Landa. Foto: archiv F. Landy

Liberec - "Do urbanistické struktury Liberce se daleko více propsaly poválečné události spojené s velkými demografickými proměnami a následné složité hledání vztahu nových obyvatel k původní zástavbě. S tím souvisí i dnes zcela zřetelné drancování města založené na přísunu agresivního kapitálu a na ukvapených politických i investičních rozhodnutích," říká pro MojeLiberecko.cz architekt Filip Landa z projektu Liberec:Reichenberg.net. Jaký má názor na současnou architekturu Liberce?

Reklama

"Nejvíc je to vidět v širší oblasti dolního centra a na okrajích města. Liberec se také musí vypořádat s rozsáhlým průmyslovým dědictvím. Na druhou stranu se zde díky Karlu Hubáčkovi podařilo již od šedesátých let minulého století budovat silnou architektonickou tradici a v rámci Sialu se etablovala celá řada vynikajících architektů," konstatoval Filip Landa.

"Na tomto podhoubí byla v roce 1994 založena i fakulta architektury, která může v této tradici pokračovat. A samozřejmě jizerská a ještědská krajina je pro Liberec velkým bonusem," uvedl absolvent Fakulty umění a architektury TU v Liberci, nyní je doktorandem na Ústavu urbanismu FA ČVUT v Praze. Je držitelem ceny rektora TUL 2012 za výjimečnou diplomovou práci pro Litoměřice. Studoval také v Belgii, pracoval v architektonických kancelářích v USA a Nizozemsku.

A jak Filip Landa hodnotí architekturu Liberce v posledních dvaceti letech?

"Bohužel kromě několika poměrně zdařilých rekonstrukcí (Strossova vila, Nový magistrát, Městské lázně, Palác Dunaj…) a několika drobných novostaveb si nedokážu vybavit jediný podstatnější stavební zásah, o němž bych mohl mluvit vyloženě pozitivně. Snad dostavba univerzitního kampusu," uvedl architekt.

"Nebo bych musel pro dobrý příklad do Vratislavic, kde stojí dle mého názoru skvělá budova kulturního centra 101010 od Petra Stolína. Palčivým problémem Liberce jsou naprosto nekoncepční úpravy veřejných prostranství a úplná absence architektonických soutěží," dodal Filip Landa.

Jak dále hodnotí Liberec Filip Landa? Více v rozhovoru pro projekt Vize pro Česko.

SOUVISEJÍCÍ: Architekt Filip Landa: Liberec se musí na rozdíl od Litoměřic vypořádat s průmyslovým dědictvím

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Frťalu trápí marodka: Snad nás na zápasy bude dostatek, přeje si kouč Varnsdorfu Frťalu trápí marodka: Snad nás na zápasy bude dostatek, přeje si kouč Varnsdorfu
Vrah z Doubic své oběti znal. Chodily k němu kvůli koním Vrah z Doubic své oběti znal. Chodily k němu kvůli koním
Miminka narozená ve druhé polovině srpna 2017 Miminka narozená ve druhé polovině srpna 2017

Roudnice nad Labem jako maloměsto. Slouží jako noclehárna Prahy? Roudnice nad Labem jako maloměsto. Slouží jako noclehárna Prahy?
Po zřícení malého letadla jsou mrtví Po zřícení malého letadla jsou mrtví
Bílina chce řešit byznys s chudobou a hodlá koupit 500 bytů Bílina chce řešit byznys s chudobou a hodlá koupit 500 bytů


Komentáře