Liberec chce odkoupit plochu autobusového nádraží. Plánuje dopravní terminál

Autobus Dopravy Libereckého kraje. Foto: archiv DLK
Autobus Dopravy Libereckého kraje. Foto: archiv DLK

LIBEREC - O plochu autobusového nádraží v Liberci projevil zájem magistrát města. Cílem je současný neutěšený stav změnit, a to s ohledem na přípravu projektu Terminál Liberec.

Reklama

Městu stav autobusového nádraží dlouhodobě nevyhovuje. Jako důvod magistrát uvádí neposkytování adekvátních služeb cestujícím ani dopravcům. Liberec proto na přilehlých městských pozemcích plánuje vybudovat odbavovací terminál s parkovacím domem, který by měl cestujícím i dopravcům poskytnout důstojné zázemí a odpovídající infrastrukturu.

S ohledem na přípravu projektu Terminál Liberec, který by měl vyřešit dlouhodobě neutěšený stav autobusového nádraží pro meziměstské a dálkové spoje, zvažuje město odkoupení plochy autobusového nádraží.

Jeho provoz zajišťuje soukromá společnost Autobusové nádraží Liberec (ANL), která zároveň vlastní všechny pozemky. „Město v této společnosti nemá žádnou majetkovou účast, takže naše možnost podílet se na rozvoji tohoto důležitého dopravního uzlu je omezená,“ komentoval náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář.

„Celkový rozpočet projektu Terminál Liberec dosahuje přibližně 160 milionů korun a předpokládáme u něj finanční podporu z evropských fondů a případně i od státu. Nový odbavovací terminál by byl s nástupní částí autobusového nádraží úzce provázaný, a z toho důvodu zvažujeme možný odkup společnosti ANL. Šlo by o smysluplný krok, který by umožnil nejen logické propojení budovy terminálu a samotného nádraží, ale také další rozvoj celé plochy včetně případné bytové výstavby. Vše je ale nejprve nutné právně i ekonomicky detailně posoudit,“ řekl Jan Korytář.

Liberečtí radní již schválili zahájení jednání s vlastníkem společnosti ANL o případném odkupu.

Pokud by majetkoprávní vztahy zůstaly tak, jak jsou, muselo by město z pohledu vlastníka terminálu v budoucnu úzce spolupracovat se společností ANL, která by nadále zůstala majitelem a provozovatelem nástupní části autobusového nádraží.

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře