Liberec bude zkoumat vyloučené lokality. Poté stanoví sociální služby

Librec zkoumá sociální služby. Foto: archiv Wikipedia.org
Librec zkoumá sociální služby. Foto: archiv Wikipedia.org

Liberec - Dva nově vznikající dokumenty by měly sloužit jako hlavní podklad pro tvorbu vlastní základní sítě sociálních služeb ve městě. Liberecká radnice připravuje komplexní analýzy sociálních služeb, a současně i sociálně vyloučených lokalit.

Reklama

Analýzy mají určit efektivnější komunitní plánování i účelnější financování z veřejných prostředků. "Až dosud totiž nebylo zřejmé, jaké sociální služby obyvatelé Liberce vlastně potřebují, a zda a nakolik je současní poskytovatelé služeb pokrývají," uvedla pro MojeLiberecko.cz mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová.

„Ve městě působí velké množství poskytovatelů sociálních služeb, ale nemáme jasnou představu, jak rozsáhlý okruh potřebných vlastně pokrývají. Netušíme, jestli třeba nabídka jejich služeb už naopak nepřevyšuje poptávku a nejde vzájemně proti sobě. Od analýzy si tedy slibujeme jasná data, s jejichž pomocí začneme stavět základní síť sociálních služeb, které budeme do budoucna také nadále finančně podporovat,“ vysvětlil náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

„A nejen to. Budeme rovněž moci v rámci programů či individuálními dotacemi finančně upřednostnit služby pro ty specifické skupiny, kde se to ukáže být žádoucí,“ dodal.

Analýza pokryje nejen Liberec, ale i pět okolních obcí, které už spolupracují na komunitním plánování sociálních služeb. Jsou to Vratislavice nad Nisou, Šimonovice, Stráž nad Nisou, Dlouhý Most a Jeřmanice. Dokument by přitom měl nejen zmapovat efektivitu pokrytí aglomerace sociálními službami, ale i zhodnotit a navrhnout jejich geografickou optimalizaci.

„Třeba sociálnímu vyloučení nemůžeme čelit tím, že specifickým skupinám z jedné periferie Liberce nabídneme služby na odvrácené straně města. To nebude fungovat a také nefunguje, terénní služby musí naopak za klientem,“ doplnil náměstek Langr. Dodavatel analýzy navíc poskytne text v průběhu zpracování k odbornému připomínkování komisi zdravotní a sociální, a také řídicí skupině pro komunitní plán.

Druhá analýza se pak přímo specificky zaměřuje jen na sociálně vyloučené lokality.

Měla by tedy zejména aktualizovat některá starší data a zjištění, která již v roce 2012 a 2013 získal Liberecký kraj. Součástí je i analýza nejrůznějších ubytoven na území města a jejich režim, protože i v nich mnohdy přebývají lidé ohrožení sociální exkluzí. „Zajímají nás sociálně vyloučené lokality ve městě i ta místa, která by se potenciálně sociálně vyloučenými mohla stát, což pochopitelně platí i pro ubytovny. Předpokládám, že oproti minulosti asi nedojde k extrémnímu nárůstu počtu lokalit, ale že v těch stávajících se naopak nepříznivý stav o něco prohloubil,“ dodal náměstek Langr.

Liberecká radnice plánuje vydat v letošním roce do sociální oblasti takřka 63 milióny korun. Pokud z této částky odečteme prostředky do vlastních sociálních příspěvkových organizací, pak půjde o 10 miliónů na nákup sociálních služeb a dalších 1,1 miliónu z fondů zdraví a prevence.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře