Silničáři zaspali? Hlavní tahy z Lovosic do Mostu a Teplic byly ráno pro řidiče pastí

Sníh na silnici, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Sníh na silnici, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LITOMĚŘICKO /REPORTÁŽ/ - Meteorologové hlásili dopředu, že v noci ze středy na čtvrtek (10.11.2016) bude sněžit a varovali i před ledovkou. A skutečně. Ve 4.30 hodin na Lovosicku sněží a hlavní tah - silnice I/15 - z Lovosic na Most je zasněžený. A silničáři nikde.

Reklama

Vyjíždím ve 4.40 z Lovosic na I/15 a předpokládám, že silnice první třídy, která je hlavním tahem na Most či do Loun a zároveň přivaděčem na dálnici D8, bude silničáři upravena. Nestalo se tak.

Drobně sněží a vozovka je pokryta popraškem. Když se blížím k Třebenicím, na vozovce je čím dál více sněhu, který kola aut jen ujíždí. Je zřejmé, že tudy žádný sypač dlouho a zda vůbec neprojel.

Přitom silnice I. třídy mají absolutní prioritu, ale jakoby silničáři z Litoměřicka na tuto kumunikaci zapomněli.

Krizová situace nastává za Třebenicemi u Podsedic. Ranní autobus jede pomalu a odbočuje z hlavní silnice do obce.

Je zřejmé, že řidič autobusu má obavy a odbočuje skutečně pomalu.

To byla předzvěst, že mě čekají horší chvilky za volantem. Vrstva sněhu na silnici je stále tlustší a v protisměru jede auto s blikajícími výstražnými světly.

Snižuji rychlost na 30 km/h, auto přede mnou bliká a jede skutečně pomalu. Cesta z kopce se stává nebezpečnou, ale paradoxně to mají auta horší do kopce.

Jedno auto už sjelo z krajnice a zabořilo se do pole. Na vozovce, která je pokryta sněhem, jsou zřetelně vidět jízdní stopy, jak auto kličkovalo. Řidiče překvapila ledovka.

Tohle místo mezi Podsedicemi a Želkovicemi se do hodiny stane pastí především pro kamiony a nákladní auta.

Hodně sněží v Želkovicích, zdejší zatáčky musím projíždět s opatrností. Lepší to není ani v Libčevsi.

Je 5.20 hodin a spojka od tahu Louny - Most I/28 na silnici I/15 Most - Lovosice, tedy silnice II/249 je zcela zasypaná sněhem. A proti mně jede jeden kamion za druhým.

Právě tato auta o pár kilometrů dál uvíznou mezi Želkovicemi a Podsedicemi, kde je ledovka - ale silničáři stále nikde.

Řidiče kamionů zřejmě zmátlo to, že silnice z Loun do Mostu byla sice mokrá, ale bez sněhu. Evidentně zde silničáři svoji práci odvedli. Horší to je u silnic II. třídy.

Druhým krizovým úsekem se stala silnice I/8 z Lovosic do Teplice, a to v části od Velemína do Bořislavi.

Přestože je tato silnice v zimě - a to slouží jako obchvat nedostavěné D8 - tradičně pro kamiony nesjízdná, ani zde silničáři časně ráno nejsou vidět. Kamiony v obou směrech nezvládají vyjet do kopce a řidiči nákladní vozy odstavují - tím zase komplikují provoz pro ostatní vozidla.

Důvod? Klouže to tam, ledovka, silnice je nesjízdná.

Po 7. hodině se vracím ze Žatce a volím trasu po I/7 do Postoloprt a Loun. Silnice je ošetřena, vozovka mokrá, ale neklouže a ani sníh není.

Bezproblémově lze projet i po hlavním tahu městem Louny. Odtud mířím na II/246 a nakonec bezpečně dojedu do Libochovic.

Kolem 9. hodiny je silnice II/237 na Lovosice sjízdná s opatrností, žádný karambol nevidím. V Lovosicích se už utvořily dlouhé kolony kamionů a aut.

Reklama

Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře