Kriminalita na severu Čech je na vzestupu. Rizikovou oblastí je i ústecké centrum

Mírové náměstí v Ústí nad Labem. Foto PIXABAY
Mírové náměstí v Ústí nad Labem. Foto PIXABAY

Jsou to jednotlivé osamocené kauzy popisující vraždu či pokus o vraždu. Jenže za půl roku jejich počet je vyšší než za celý rok 2021. Kriminalita na severu Čech podle statistik roste, rizikovou oblastí je i samotné centrum Ústí nad Labem.

Reklama

Chceš zastřelit? Šílenou otázku slyšeli dva mladíci v půli loňského listopadu, když po půlnoci procházeli lokalitou Zanádraží v samotném centru krajského města. A nezůstalo jen u slovní výhružky. Jeden dokonce hrozil pistolí. Policejní hlídka podezřelé muže našla rychle u nedaleké čerpací stanice.

Tato událost nebyla ojedinělá, jak se ukázalo o několik měsíců později. A opět u hlavního vlakového nádraží.

Květen 2022. Za bílého dne, přímo kolem poledne, v neděli. Mladík bodl jiného muže do břicha. V ulici Hradiště, tedy v uličce od obchodního centra Forum k hlavnímu nádraží.

Opět mělo nejprve dojít ke slovní výhružce a poték bodnutí nožem. Policie útočníka ztotožnila a přijela si pro něj do místa bydliště.

Dalším rizikovým místem je okolí obchodního centra Forum.

Rovněž v květnu 2022 policie i město Ústí nad Labem informovalo, že tzv. dětské gangy obtěžují nejen zákazníky, ale i zaměstnance obchodního centra. To je přitom hlavním tahákem krajského města, kam míří tisíce návštěvníků.

Věk dětí a mládeže se pohybuje podle svědků zhruba od 8 do 16 let. Dětské gangy jsou v obchodním centru činné obvykle v odpoledních hodinách a dělají na místě značný rozruch. Skupiny, mezi nimiž nechybí ani dívky, pokřikují na prodavače i na kolemjdoucí, jsou vulgární, pouští záměrně hlasitou hudbu či kradou. Vypínají i eskalátory.

Jak v okolí hlavního nádraží, i v okolí OC Forum se objevilo více policejních hlídek. Avšak "na bedra" si ochranu vzala jak Správa železnic, která zodpovídá za prostor hlavního nádraží, tak i bezpečnostní služba samotného obchodního centra.

Podobný problém mělo i OC Central v Mostě. Tam se například vytvořily smíšené hlídky.

Podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové se situace shlukující se lidi, kteří pravidelně činí nepořádek, řeší a policisté řadu tváří znají již z minulosti. Problém však představuje fakt, že většině dětí nebylo ještě 15 let a tudíž nenesou za své jednání trestní zodpovědnost. Policisté už řešili i několik případů, kde se navíc mladiství mezi sebou i fyzicky napadli.

Mezi rezonující kriminální činy, které byly i medializovány, jsou i další z letošního roku. Třeba z Děčína.

Na konci února 2022 dva mladíci ve věku 15 a 18 let v děčínském lese podle policie rituálně zavraždili svého 13letého kamaráda.

Ve stejném měsíci čtyřicetiletý recidivista zavraždil podle kriminalistů v Rumburku svou kamarádku a její tělo zapálil u silnice.

"Evidujeme osm vražd ve stadiu pokusu a dvě vraždy dokonané. Jedná se o větší počet případů než za celý loňský rok, kdy jsme jich evidovali celkem osm. Díky dobré práci kriminalistů máme stoprocentní objasněnost všech letošních případů,“ uvedla podle CNN Prima News mluvčí krajského ředitelství policie Veronika Hyšplerová.

Reklama

Hodnocení

2.95 hvězdiček / Hodnoceno: 20x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře