Znečištěné ovzduší: Pro generace dětí našich dětí nejsou vyhlídky příliš příznivé, říká Bedřich Moldan

Bedřich Moldan. Foto: archiv B. Moldana
Bedřich Moldan. Foto: archiv B. Moldana

Severní Čechy - "Prolomení těžebních limitů na lomu Bílina považuji za jednoznačně špatné rozhodnutí. A co se týče znečištění ovzduší? V tomto ohledu je na tom Česká republika poměrně špatně co do zátěže jemnými částečkami prachu, které mají karcinogenní účinky," říká Bedřich Moldan, geochemik, ekolog, publicista a politik. Významnou roli sehrál při tvorbě české ekologické legislativy po listopadu roku 1989.

Reklama

"Česká republika je mírně podprůměrnou evropskou zemí, i když žádné žebříčky se nedělají. Jde spíše o srovnání některých regionů (náš Moravskoslezský kraj patří v Evropě k velmi znečištěným) nebo sledování zátěže různými škodlivinami. V tomto ohledu je na tom Česká republika poměrně špatně co do zátěže jemnými částečkami prachu, které mají karcinogenní účinky," řekl v rozhovoru pro Investigate.cz Bedřich Moldan.

"Pro generace dětí našich dětí nejsou vyhlídky příliš příznivé. Globální změna klimatu bude téměř určitě pokračovat ještě mnoho desetiletí a dokonce staletí, a to i navzdory tomu, kdyby se podařilo zavést účinná opatření na omezení emisí skleníkových plynů do ovzduší. Ty jsou totiž základní příčinou změny klimatu," konstatoval Bedřich Moldan.

SOUVISEJÍCÍ: Česká republika je v kvalitě ovzduší na tom poměrně špatně co do zátěže jemnými částečkami prachu, říká Bedřich Moldan

Jaký má zakladatel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy názor na prolomení těžebních limitů na lomu Bílina?

"Prolomení těžebních limitů na lomu Bílina považuji za jednoznačně špatné rozhodnutí. Prolomení limitů na lomu Bílina by mohlo způsobit další devalvaci již tak těžce zkoušeného životního prostředí celé oblasti severočeských uhelných pánví. Dále by utrpěla příroda, krajina, kulturní hodnoty," uvedl Bedřich Moldan.

A k lomu ČSA na Mostecku dodal: "Jsem přesvědčen, že ani v budoucnu nebudou prolomeny limity na lomu ČSA."

ČTĚTE: FOTO: Vláda prolomila limity na Bílině. Na ČSA limity zůstávají v platnosti

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře