Získá Krajská zdravotní či Penta nemocnici v Litoměřicích?

Nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LITOMĚŘICE - Souboj o nemocnici v Litoměřicích si pravděpodobně rozdají dva, maximálně tři subjekty. Nasvědčují tomu odhlasovaná kritéria výběrového řízení.

Reklama

Neformálně si proces hledání provozovatele litoměřické nemocnice získal označení jako "privatizace městské nemocnice".

Oficiálně je proces "transformace" rozložen pro tři subjekty.

Město, které je vlastníkem nemovitostí. Akciová společnost Nemocnice Litoměřice, která vznikla přeměnou z příspěvkové organizace. A třetím subjektem má být provozovatel zdravotnické péče.

Výsledkem má být pachtovní smlouva na pronájem (pacht) nemocnice na 20 let.

Diskuse a pochybnosti panují kolem toho, proč by litoměřická nemocnice měla změnit "majitele".

Původní prohlášení vedení nemocnice byla, že špitál není na tom ekonomicky dobře.

"Je třeba zajistit její (nemocnice) konkurenceschopnost, ještě výrazněji než dosud investovat do stárnoucího objektu a stabilizovat personální situaci v klíčových oborech, což bez ekonomicky silného partnera v současných podmínkách českého zdravotnictví nelze dokázat,“ charakterizoval údajnou situaci nemocnice v listopadu 2016 tehdy odcházející z vedení nemocnice Leoš Vysoudil (za ODS).

DOPORUČUJEME: Stojí litoměřická nemocnice před privatizací? Jsme v krizi, tvrdí město

Když vznikla akciová společnost Nemocnice Litoměřice, Leoš Vysoudil se od 19. června 2017 stal předsedou dozorčí rady.

Předsedou představenstva je Radek Lončák (ODS).

"Litoměřická nemocnice je ekonomicky zdravá a je o ni zájem. Strategického partnera tedy hledáme v době, kdy si můžeme diktovat podmínky jeho vstupu do naší nemocnice. Nesmíme se dostat do pozice, kdy budeme hledat zachránce,“ uvedl ředitel a zároveň radní města Radek Lončák na webu města po zastupitelstvu, které odhlasovalo podmínky výběrového řízení (1.3.2018).

Alfou a omegou je hledání "strategického partnera".

Jeho výběr bude zúžen kvalifikačními předpoklady, tedy kritérii, které stanovilo vedení města a odsouhlasilo zastupitelstvo.

"Správný postup vedení nemocnice, stejně tak jako dohled města nad celým procesem zaručuje možnost výběru nejlepší nabídky v chystaném výběrovém řízení,“ uvedl v tiskovém prohlášení Radek Lončák.

DOPORUČUJEME: Ústecký kraj chce vstoupit do nemocnice v Litoměřicích

Penta na nákupech. Získá jako první v kraji nemocnici v Litoměřicích?

Následně vyjmenoval tři fáze výběrového řízení.

První je kvalifikační, která vymezí okruh účastníků na základě stanovených kvalifikačních předpokladů. V rámci druhé proběhne dialog s účastníky zejména o smluvních a technických podmínkách plnění.

"Ke každému přistoupíme se stejnou sérií otázek. Jednání se bude v souladu s legislativou a s ohledem na transparentnost celého procesu nahrávat,“ deklaroval  právník Petr Šustek, člen Legislativní rady vlády, který působí na právnické fakultě Univerzity Karlovy a celé řízení pro město připravuje.

Výsledkem bude zadávací dokumentace a návrh samotné pachtovní smlouvy.

V průběhu třetí fáze účastníci podají nabídky, které zadavatel posoudí a vyhodnotí s cílem vybrat vítěze.

Základními objektivně měřitelnými kritérii mají být výše pachtovného (nájmu) a výše investic, subjektivně měřitelným kritériem plán rozvoje nemocnice.

Požadavkem města bude zachování péče minimálně ve stávající kvalitě a rozsahu, a to po dobu pěti let.

To se nelíbilo některým, zejména opozičním zastupitelům.

Co to může znamenat? Za pět let od stavu, kdy nový nájemce provoz nemocnice převezme, může pravděpodobně měnit rozsah zdravotní péče - tedy omezovat, rušit, ale také rozšiřovat či měnit zdravotní péči. Podle odborníků ve zdravotnictví to má své plusy i mínusy.

Na podzim 2018 proběhnou komunální volby. Podle stanoviska města, které sdělila mluvčí Eva Břeňová, "odkládat tento proces podle vedení města není vhodné."

DOPORUČUJEME: Bude do voleb pronajmuta nemocnice v Litoměřicích? Kritéria tendru budí pochybnosti, naznačuje opozice

Spekuluje se o minimálně dvou "žhavých" kandidátech. Kromě Penty, která veřejně svůj zájem o provoz nemocnice několikrát deklarovala, se o Litoměřice zajímá i Krajská zdravotní, která sdružuje 5 okresních nemocnic. Vlastníkem je Ústecký kraj.

"Namísto pouze jednoho předem vybraného dodavatele se tak bude moci výběrového řízení zúčastnit více zájemců, což by mělo přispět k získání výhodnějších nabídek. Technická kvalifikace dodavatele totiž bude zahrnovat podmínku provozování minimálně jedné nemocnice a celkovou kapacitu všech nemocnic minimálně 600 lůžek, namíto minimálně tří nemocnic, každé s minimálně 560 lůžky. Dalšími podmínkami budou minimální tržby 700 mil. Kč a průměrně minimálně 60 tisíc unikátních pojištěnců za rok," uvedl po zastupitelstvu na diskusním webu Litoměřickéforum.cz zastupitel Petr Urbánek (ANO).

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře