Zásoby uhlí pod Chabařovicemi komplikují rozvoj okolí. Nelze nic stavět

Chabařovice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czChabařovice. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Chabařovice - Pod městem Chabařovice a v okolí nově vznikajícího jezera Milada se nachází uhlí. Mohou být tady prolomeny těžební limity?

Reklama

Cílem není vyvolat paniku, ale na Ústecku se stále nachází ložiska uhlí. Přestože ještě na začátku 90. let se hovořilo o možnosti pokračovat v těžbě, které by padlo za oběť i město Chabařovice, v současnosti se nezdá zcela pravděpodobné, že by těžba uhlí byla obnovena.

Přesto ložiska uhlí ochromují rozvoj a výstavbu v okolí města. "Zásoby uhlí pod Chabařovicemi jsou odepsané, tak jako pod jezerem Milada. Mezitím je ale stále chráněné ložisko a to nám dělá potíže," řekl pro MojeÚstecko.cz starosta Chabařovic Josef Kusebauch.

"Rádi bychom vybudovali rekreační objekty u jezera, ale zatím to nejde. Myslím si, že se to podaří vyřešit. Horní zákon ukládá chránit ložiska nerostných surovin. A nad tím ložiskem vám nepovolí nic stavět, ani lehkou stavbu," vysvětlil chabařovický starosta.

Přitom hnědé uhlí pod Chabřovicemi je nejkvalitnější ze zásob na severu Čech. Důvodem je nejméně síry a nízká popelnatost.

Jak se uhlí podařilo "odepsat"?  Zejména to znamená, že uhlí právně neexistuje. Dále se Chabařovic zastalo tehdejší vedení města Ústí nad Labem, neboť dříve to byla součást krajského města a de facto čtvrť. V okolí Ústí byly v minulosti srovnány se zemí četné obce.

ČTĚTE:  Rozhodujeme se mezi menším a větším zlem, říká Miloš Zeman k prolomení limitů

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře