Zamoří potoky a studny v Českém středohoří posypová sůl z D8?

Retenční nádrž u D8 v Českém středohoří. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Retenční nádrž u D8 v Českém středohoří. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ - Stovky tun soli ročně z dálnice D8 začnou proudit do potoků v CHKO České středohoří a kontaminovat studny v okolí. Tvrdí to ústecký aktivista ze spolku Ústecké šrouby Lukáš Blažej.

Reklama

Krajský úřad Ústeckého kraje rozhodnutím v červenci 2017 umožnil Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) převádět vodu z povrchu dálnice D8 do Žimského a Radejčínského potoka. Spolek Ústecké šrouby se proti tomuto rozhodnutí bránil žalobou, které Krajský soud nepřiznal odkladný účinek. Spornou otázkou bylo zimní solení.

Lukáš Blažej upozornil, že solení je velkým problémem mnoha obcí u dálnic.

"Například u D1 museli obyvatelé 25 let nosit vodu v kanystrech ze studánek a od příbuzných, protože voda z jejich studní čtyřikrát překračovala hygienické normy na obsah soli. Voda jim zničila vodovodní kohoutky, pračky i myčky na nádobí. Tamní případ skončil mimosoudní dohodou, ve které ŘSD poskytlo obcím zhruba čtvrtinu nákladů na vybudování nového vodovodu," uvedl Lukáš Blažej s odkazem na informaci Českého rozhlasu Region.

Podle Blažeje stejný vývoj hrozí i v přípdaě dálnice D8 přes České středohoří. Usuzuje tak podle vyjádření Marie Soldátové z ŘSD.

"Posyp bude ŘSD prováděn technologií skrápěné soli, kdy ke skrápění bude použitý roztok chloridu sodného nebo chloridu vápenatého. V úseku, který prochází CHKO České středohoří, je uvedená technologie v souladu s udělenou výjimkou ze zákazu provádět chemický posyp cest. Pokud jde o odhad množství spotřeby posypu, lze uvažovat se spotřebou cca 35 t/km."

Spolek Ústecké šrouby podla na Krajský úřad žalobu. Avšak soud odkladný účinek nepřiznal s odůvodněním, že spolek neprokázal, v jaké míře dojde ke zhoršení vodního toku.

Nemáme prostředky pro zadání rozsáhlého znaleckého posudku, který by přesně určil, v jaké míře dojde ke zhoršení stavu vodního toku. Na základě zkušeností z obcí u D1 je vliv solení dálnic na spodní vody zřejmý, a je už v podstatě jedno, zda bude v případě obcí u dálnice D8 výsledek překračovat hygienické normy třikrát nebo šestkrát,“ uvedl k rozhodnutí soudu Lukáš Blažej ze spolku Ústecké šrouby.

Podle Blažeje krajský úřad před soudem argumentuje tím, že srážkové vody nejsou vodami odpadními, tudíž v souladu s vyhláškou stačilo vybudovat sedimentační a retenční nádrž s odlučovačem ropných látek. Spolek Ústecké šrouby s tímto tvrzením ale nesouhlasí.

"Pokud soud povolení k vypouštění vod zruší, bude muset ŘSD zpracovat jiné řešení. Spolek od začátku prosazuje rozšíření retenční nádrže, kde by se veškerá voda odpařila a zbylý sediment by byl odvážen k likvidaci. ŘSD tuto variantu nikdy ani nezvážilo," dodal Lukáš Blažej.

Reklama

Hodnocení

3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře