Záložáci chtějí bránit hranici proti migrantům. Žádají o to prezidenta Zemana

Státní hranice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Státní hranice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Severní Čechy - Velitel 1. československého praporu vojáků v záloze Pplk. v.z. MUDr. Marek Obrtel napsal otevřený dopis prezidentovi Miloši Zemanovi, který je vrchním velitelem ozbrojených sil České republiky. Vojáci chtějí bránit státní hranice.

Reklama

"V souvislosti s nárůstem nelegální imigrace do Evropy a jejího směřování také k nám, jste před několika dny uvedl, že možná přijde doba, kdy budete muset na ostrahu hranic povolat armádu. V médiích rovněž prosákly informace o možné pozemní cestě islamistů mezi Evropou a Sýrií přes Srbsko a Maďarsko, což nutně znamená, že i naše území musí sloužit jako tranzit těmto nelegálním osobám, které mají, nebo chtějí mít co do činění se strukturami Islámského státu," píše Marek Obrtel.

"My, členové Iniciativy Českoslovenští vojáci v záloze proti válce, jsme se sdružili, abychom naplnili slova přísahy, kterou jsme skládali jako vojáci. Chceme bránit republiku před nebezpečím, že bude zavlečena do cizí války a za cizí zájmy a tomu chceme zabránit. Současně si uvědomujeme závažnost situace, ve které se vinou imigrační vlny nachází naše společnost a chceme pomoci čelit rizikům z toho vyplývajícím," stojí v dopise prezidentovi republiky.

"Většina z nás přísahala ČSSR, jiní  ČSFR a další pak, po rozdělení federace, ČR a SR, vždy jsme ale přísahali věrnost vlasti. Režimy a vlády přicházejí a odcházejí, ale vlast je jedna jediná a ta zůstává a my ji chceme bránit," píše velitel 1. československého praporu vojáků v záloze.

"Jsme různého věku;  jsme záložáci – nikoli aktivní vojáci nebo mladí branci. Ale jsme připraveni pomáhat republice, tam, kde nás je třeba.  Ať jsme sloužili jako příslušníci armády nebo jako pohraničníci, máme zkušenosti z vojenské služby. A tyto zkušenosti jsme schopni pro potřebu naší země nabídnout. Je sice možné prostě povolat do armády některé občany, ale na to ještě není naše společnost připravena a vyvolalo by to pravděpodobně zbytečné emoce," píše Marekl Obrtel.

"V současnosti snad ještě není nasazení armády na hranici nezbytné. Plně budou zatím dostačovat neozbrojené hlídky, které zde budou provádět monitoring terénu, sledovat pohyb cizích osob a ve spolupráci s Policií ČR bránit jejich nežádoucímu volnému vstupu na území našeho státu. Nástup dobrovolníků předpokládá dopravní a spojovací součinnost Policie a zajištění základních potřeb (ubytování, stravu, lékařskou péči a určitou finanční kompenzaci)," stojí v dopise adresovaném Miloši Zemanovi.

"Pane prezidente, je mezi námi už nyní mnoho těch, kteří budou schopni a ochotni na výkon takovéto služby nastoupit jako dobrovolníci a další záložáky jsme schopni pro tuto službu postupně získávat. Nabízíme svoji pomoc při ostraze hranic. Přísahali jsme věrnost vlasti a jsme připraveni svoji přísahu naplnit," končí dopis československých záložáků.

ČTĚTE:  Až 50 uprchlíků se pokusilo utéct z tábora 14 kilometrů od Doks

Reklama

Hodnocení

4.51 hvězdiček / Hodnoceno: 47x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře