Zádrhel při kotlíkové dotaci. V katastru nemovitostí musí být rodinný dům nebo bytový dům

Komín, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comKomín, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Severní Čechy /EXKLUZIVNĚ/ - Krajské úřady v Ústí nad Labem a Liberci vzaly útokem stovky zájemců o získání dotace na nový kotel. Jenže pro mnohé pouhé čtyři dny před podáváním žádostí zastavila podmínka, o které nespokojení lidé podle svých slov nebyli včas informováni.

Reklama

"Přesně 202 žádostí dnes bylo podáno v rámci takzvané Kotlíkové dotace, kterou spustil Ústecký kraj ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. Jde o číslo k pravému poledni. Žádosti je možné podat až do 31. března, celkem je na výměnu kotlů připraveno 162 milionů korun. Podle ministerstva je nutné v Ústeckém kraji vzměnit cca 48 tisíc stávajících kotlů na tuhá paliva. První žadatelé čekali před Krajským úřadem Ústeckého kraje již před šestou hodinou ráno," informovala SeveročeskýDeník.cz mluvčí ústeckého krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Ovšem ne všichni se v pondělí (25.1.2016) mohli dostavit.

"Troufám si říci, že je to podraz ze strany Ústeckého kraje. Když už totiž má 25.1.2016 začít podávání žádostí, tak 21.1. tedy pouhé 4 dny před termínem, se na webu kraje objevilo upozornění o "objektu k bydlení" v katastru nemovitostí. Každý, kdo nemá v katastru přímo napsáno, že se jedná o rodinný a bytový dům, ale jen objekt k bydlení dotaci nedostane," sdělil redakci Milan Lisec.

V čem je konkrétně chyba?

Tato "diskriminace" se týká především lidí a vlastníků nemovitostí, kteří žijí v katastrálních územích, která ještě neprošla digitalizací mapy. "Neboť ti mají všichni psáno objekt k bydlení. Ti po ní už totiž mají automaticky zapsáno, že je to rodinný dům," vysvětlil Milan Lisec.

Týká se to lidí se starými údaji. Ti nemohou počítat s tím, že ke změně dojde "na počkání". "Musí požádat o změnu na stavebním úřadu, ale to trvá dlouho a nemohou tak žádost podat. Kdyby na to dal kraj dostatek času a ne 4 dny před zahájením, tak by se to dalo stihnout. Přijde mi to tedy jako podpásovka," konstatoval.

Například Liberecký kraj má tuto podmínku také, všem pro lidi mající objekt k bydlení nemusí nic měnit, jen doložit kopií veř. oprávnění, že mají rodinný dům:

"Objekt, do kterého má být nový kotel instalován, musí být uveden v katastru nemovitostí pod pojmem „rodinný dům“ nebo „bytový dům“. Pokud je objekt veden pod pojmem „objekt k bydlení“, musí žadatel prokázat kopií veřejnoprávního oprávnění (např. Kolaudační rozhodnutí, Kolaudační souhlas, oznámení o užívání stavby, rozhodnutí o změně užívání stavby, ověření projektové dokumentace a stanovení účelu užívání ve smyslu ust. § 125 SZ a další), že je nemovitost rodinným domem ve smyslu § 2 písm. a) bod 2. vyhlášky č. 501/2000 Sb., o obecných požadavcích na využití území, ve znění pozdějších předpisů."

A Ústecký kraj? "V případě, že žadatel nemá v katastru nemovitostí pod tímto pojmem nemovitost zapsanou, nelze poskytnout dotaci v rámci dotačního programu „kotlíková dotace“. V tomto případě doporučujeme, aby se žadatel obrátil na příslušný stavební a katastrální úřad a učinil kroky k provedení změny zápisu v katastru nemovitostí."

Vyjádření obou krajů zjišťujeme.

Podle Milana Lisce na první pohled patrný rozdíl. "Proč také nemá Ústecký kraj stejná pravidla a lidem ztěžuje život a musí platit výdaje navíc, zvlášť když digitalizace katastru třeba příští rok vše napraví?

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře