Vznikne ze severních Čech malé Silicon Valley? Zdatně konkuruje Sasko se 320 firmami

Počítač, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comPočítač, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

SEVERNÍ ČECHY - Výzkum a vývoj. Dvě slova, která jsou skloňována snad každým politikem, avšak k jejich naplnění významu v případě severních Čech příliš nedochází. Zachrání to výzkum a vývoj autonomních řídících systémů a chytré mobility?

Reklama

Severní Čechy zaspaly dobu. Orientace regionu na těžký průmysl - dolování nerostů či výrobu polotovarů - a odmítání nastartování zcela jiného ekonomického odvětví zapřičinila stále trvající mizérii v hospodařství v této části Česka.

Přitom se lze podívat přes Krušné hory do Saska, jak zejména v oblasti Drážďan fungují zcela nové obory, o které už třeba Ústecký kraj přišel.

Co je Silicon Valley?

Je to přezdívka nejjižnější části aglomerace San Francisco Bay Area v Severní Kalifornii v USA.

Je světovým centrem počítačového a technologického průmyslu.

Sídlí zde obři typu Apple, Cisco Systems, Facebook, Google, Intel, Logitech, Oracle, Symantec nebo Tesla Motors. Tyto firmy většinou v minulosti vznikly jako startup.

Což je podnikatelský subjekt, typicky popsán jako nově založená či začínající společnost a rychle se vyvíjející a měnící společnost. Zároveň je to pojem označující nově vznikající projekt či začínající podnik, který je inovační a má velký potenciál růstu.

V Česku jsou dobrými adresami pro tento typ firem zejména Praha a Brno. Najdou se i české startupy, které si zařídí sídlo přímo v Sillicon Valley.

Jinými slovy, města na severu Čech nejsou zrovna lákavá pro vývojáře, pokud se zrovna nenajdou patrioti typu Miton CZ z Jablonce nad Nisou, kteří ale nakonec kromě Liberce mají i kancelář v Praze.

Avšak pro strukturu ekonomiky je rozdíl, zda se jedná o firmy produkující software či kromě výzkumu a vývoje jsou i výrobní kapacity, které umožní zaměstnávat další stovky či v lepším případě tisíce lidí.

To se totiž podařilo v sousedním Sasku, které přitom mělo před 27 lety v podstatě podobnou startovací pozici jako severní Čechy. I Sasko bylo centrem chemického a těžebního průmyslu tehdejšího NDR, tak jako dřívejší Severočeský kraj pro Československo.

A můžeme zmínit ještě jedno srovnání. Premiantem v rámci Německa je spolková země Severní Porýní - Vestfálsko, které bylo regionem silně závislým na těžebním a zpracovatelském průmyslu.

V současnosti je s 19,1 procenty lídrem startupů v celém Německu.

Sasko je s 5,1 procenty až za druhým Berlínem, třetím Bádenskem- Württemberskem, čtvrtým Bavorskem, Dolním Saskem, Hamburkem či Hessenskem.

Saské hospodářství začalo měnit kurs především na ose Drážďany, Chemnitz, Freiberg podél dálnice A4. Což lze připodobnit ose Děčín - Ústí nad Labem - Most - Chomutov.

Nosným prvkem jsou firmy specializující se na polovodiče, mikroelektroniku, fotovoltaický průmysl.

V oblasti je zhruba 320 firem, které dohromady zaměstnávají 20 tisíc lidí.

Firmy tvoří sdružení Silicon Saxony se sídlem v Drážďanech. Toto sdružení je největší a nejúspěšnější ve svém segmentu v průmyslovém odvětví Evropy.

Základy v Sasku byly položeny v roce 2000. Výzkum a vývoj se odehrává v Drážďanech v několika institucích - ať už vysokoškolských či soukromých. Podstatnou roli sehrávají univerzity v Drážďanech či ve Freibergu.

Politickou a marketingovou podporu celé oblasti zajišťuje město Drážďany.

Výrobní provozy jsou nejen v Drážďanech, ale i v Chemnitz, Freibergu a v dalších menších městech v celé oblasti. Na mapu firem se podívejte zde.

Saská oblast se momentálně specializuje na produkty z oblastí jako mikro/nano, software, aplikace, energetické systémy a chytré systémy.

Právě na chytré a autonomní řídící systémy se nově chce specializovat město Ústí nad Labem.

Od konce února 2017 běží v krajském městě projekt spolupráce Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) a společnosti Valeo na zpracování dat pro vývoj autonomního řízení. Nově by podle chystaného projektu Smart Zone mohly v Ústí nad Labem probíhat také testovací jízdy aut bez řidiče.

Projekt v této fázi spočívá v anotování (popisování) videozáznamů z testovacích jízd vozidel vybavených systémy autonomního řízení. Znamená atraktivní pracovní zkušenost pro až 200 lidí, převážně studentů, a výhledově se může stát historicky nejvyšším smluvním výzkumem UJEP v řádu několika milionů. Naším cílem také je, aby vyústil v další navazující projekty v oblasti autonomního řízení naplňující naší vizi,“ nastínil ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Tomáš Siviček.

Inovační centrum Ústeckého kraje je zapsaný spolek založený Ústeckým krajem, Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Krajskou hospodářskou komorou Ústeckého kraje. Centrum není výzkumnou organizací, ale plní roli facilitátora, tedy vytváří příležitosti pro spolupráci a podporu výzkumně-vývojových a inovačních aktivit.

V rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz rektor UJEP Martin Balej v roce 2015 řekl: "Mým přáním by bylo, aby veřejnost při vyslovení Ústí nad Labem věděla, že univerzita realizuje chemický a strojírenský výzkum a je zde kvalitní umělecká škola, fakulta umění a designu."

První pokus o prodloužení Silicon Saxony podél dálnice D8 až k Ústí nad Labem zatím nevyšel, přestože u Libouchce stojí areál podpořený z dotací ministerstva průmyslu a obchodu.

Přitom v roce 2015 pro SeveročeskýDeník.cz Milan Gánik, zakladatel Nupharo Kampusu, hovořil optimisticky: "Nupharo je o vytváření příležitostí. Počítáme s tím, že s maximální kapacitou 800 zaměstnanců, by tady mohlo sídlit až 20 firem. Právě tyto firmy budou vytvářet určitou komunitu, která by měla navazovat za hranice tohoto fyzického prostoru. A na to máme odborníky, kteří se zabývají třeba chytrými městy nebo inovativními technologiemi."

V obdobném duchu nyní hovoří i ministr dopravy Dan Ťok: "Česká republika patří mezi významné výrobce automobilů. Je důležité, abychom náš potenciál využili a nezaspali vývoj v této oblasti. Proto podporujeme rozvoj inteligentní dopravní infrastruktury a testování autonomních vozidel."

SOUVISEJÍCÍ: Česká ekonomika na rozcestí. Automatizace a robotizace ubere pracovní místa v montovnách či skladech

Vzniká aglomerace Ústí nad Labem - Teplice. Díky D8 region má napodobit Plzeňsko

Nekolová restartuje, Sobotka normalizuje. Sklady a montovny jsou budoucností Česka?

Životní úroveň v Česku jako v Německu? Víme, proč Vize TOP 09 pokulhává

Americká Tesla mění strategii. Továrna na Ústecku je jen zbožným přáním

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Ústecko

Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem? Bude Ústecký kraj platit obědy chudým dětem?
Ústecko: Konec doplatků na bydlení? Ústecko: Konec doplatků na bydlení?
Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není... Co si o Severočeších myslí Plzeňáci? Hezké to opravdu není...

Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy Na severu Čech se bouřka vyřádila. Padaly i stromy
Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU Boj mezi kraji? Plzeňský chce přetáhnout lidi z Ústeckého. A má to zaplatit EU
Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony Opravuje se dálnice D8. Na řidiče čekají hororové kolony

UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy UJEP se rozroste o stavbu za půl miliardy
Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát Prázdninová lodní linka na Labi pluje o prázdninách šestkrát
Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě! Dálnice D8 je uzavřena kvůli nehodě!

Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie? Pátrání po dívce z Ústí je stále marné. Odloží případ policie?
Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy Modernizace Negrelliho viaduktu změní cestování do Prahy
Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc? Mohou zdravotní sestry očekávat dva tisíce navíc?


Komentáře