Výskyt jedovatých látek v Labi. Hygienici nedoporučují koupání

Mariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Mariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n. L. - Kontrola potvrdila výskyt nebezpečných PCB (Polychlorované bifenyly) na dolním toku Labe. Hygienická stanice nedoporučuje koupání v řece citlivým jedincům. Inspekce životního prostředí prošetřuje, jak se látky do řeky dostaly.

Reklama
Nebezpečí hrozí osobám trpícím alergiemi. Krajský hygienik Josef Trmal upozorňuje: „Nikdy není jasné, jakou má člověk případně alergii, jaké reakce může kontakt s takovou vodou vyvolat“. Je proto dobré se po případném koupání osprchovat.
Zvýšené hodnoty PCB byly naměřeny na dvou místech v Ústí nad Labem. Bylo sebráno šest vzorků sedimentů přímo z Labe, dále tři vzorky z řeky Bíliny a pět vzorků z vytipovaných čistíren odpadních vod. V současné době řešíme odběr dalších vzorků,“ řekla mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Burketová.
Inspekce prověřuje několik možných příčin znečištění. Z tohoto důvodu nechce sdělit další informace. Případnému viníkovi hrozí pokuta až 1.000.000 korun.
PCB - Polzchlorované bifenyly se v minulosti používaly jako hydraulické kypaliny, změkčovadla a nebo jako náplně do tranformátorů a kondenzátorů. Výroba těchto látek byla v ČSSR zakázána už v roce 1981, celosvětově v roce 2001.
Toxicita PCB je nízká, přesto při dlouhodobém vystavení jejích účinků se zvyšuje riziko rakoviny jater, slinivky a zvyšuje se riziko neplodnosti.

Nebezpečí hrozí osobám trpícím alergiemi, neboť podle krajského hygienika Josefa Trmala není jasné, jakou má člověk alergii  a jaké reakce může kontakt s vodou vyvolat. "Je proto dobré se po případném koupání osprchovat," dodal.

Zvýšené hodnoty PCB byly naměřeny na dvou místech v Ústí nad Labem. Podle mluvčí České inspekce životního prostředí Radky Burketové bylo sebráno šest vzorků sedimentů přímo z Labe, dále tři vzorky z řeky Bíliny a pět vzorků z vytipovaných čistíren odpadních vod. V současné době řešíme odběr dalších vzorků.

Toxicita PCB je nízká, přesto při dlouhodobém vystavení jejích účinků se zvyšuje riziko rakoviny jater, slinivky a zvyšuje se riziko neplodnosti.

Inspekce prověřuje několik možných příčin znečištění. Z tohoto důvodu nechce sdělit další informace. Případnému viníkovi hrozí pokuta až milion korun.

PCB - Polychlorované bifenyly se v minulosti používaly jako hydraulické kypaliny, změkčovadla a nebo jako náplně do tranformátorů a kondenzátorů. Výroba těchto látek byla v ČSSR zakázána už v roce 1981, celosvětově v roce 2001.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře