Výskyt jedovatých látek v Labi. Hygienici nedoporučují koupání

Mariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czMariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n. L. - Kontrola potvrdila výskyt nebezpečných PCB (Polychlorované bifenyly) na dolním toku Labe. Hygienická stanice nedoporučuje koupání v řece citlivým jedincům. Inspekce životního prostředí prošetřuje, jak se látky do řeky dostaly.

Reklama
Nebezpečí hrozí osobám trpícím alergiemi. Krajský hygienik Josef Trmal upozorňuje: „Nikdy není jasné, jakou má člověk případně alergii, jaké reakce může kontakt s takovou vodou vyvolat“. Je proto dobré se po případném koupání osprchovat.
Zvýšené hodnoty PCB byly naměřeny na dvou místech v Ústí nad Labem. Bylo sebráno šest vzorků sedimentů přímo z Labe, dále tři vzorky z řeky Bíliny a pět vzorků z vytipovaných čistíren odpadních vod. V současné době řešíme odběr dalších vzorků,“ řekla mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Burketová.
Inspekce prověřuje několik možných příčin znečištění. Z tohoto důvodu nechce sdělit další informace. Případnému viníkovi hrozí pokuta až 1.000.000 korun.
PCB - Polzchlorované bifenyly se v minulosti používaly jako hydraulické kypaliny, změkčovadla a nebo jako náplně do tranformátorů a kondenzátorů. Výroba těchto látek byla v ČSSR zakázána už v roce 1981, celosvětově v roce 2001.
Toxicita PCB je nízká, přesto při dlouhodobém vystavení jejích účinků se zvyšuje riziko rakoviny jater, slinivky a zvyšuje se riziko neplodnosti.

Nebezpečí hrozí osobám trpícím alergiemi, neboť podle krajského hygienika Josefa Trmala není jasné, jakou má člověk alergii  a jaké reakce může kontakt s vodou vyvolat. "Je proto dobré se po případném koupání osprchovat," dodal.

Zvýšené hodnoty PCB byly naměřeny na dvou místech v Ústí nad Labem. Podle mluvčí České inspekce životního prostředí Radky Burketové bylo sebráno šest vzorků sedimentů přímo z Labe, dále tři vzorky z řeky Bíliny a pět vzorků z vytipovaných čistíren odpadních vod. V současné době řešíme odběr dalších vzorků.

Toxicita PCB je nízká, přesto při dlouhodobém vystavení jejích účinků se zvyšuje riziko rakoviny jater, slinivky a zvyšuje se riziko neplodnosti.

Inspekce prověřuje několik možných příčin znečištění. Z tohoto důvodu nechce sdělit další informace. Případnému viníkovi hrozí pokuta až milion korun.

PCB - Polychlorované bifenyly se v minulosti používaly jako hydraulické kypaliny, změkčovadla a nebo jako náplně do tranformátorů a kondenzátorů. Výroba těchto látek byla v ČSSR zakázána už v roce 1981, celosvětově v roce 2001.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Koupené volby za 200 korun?! Podezření na kupčení s hlasy v Ústí nad Labem Koupené volby za 200 korun?! Podezření na kupčení s hlasy v Ústí nad Labem
Přehled nových poslanců za Ústecký a Liberecký kraj Přehled nových poslanců za Ústecký a Liberecký kraj
ANO je vítězem voleb 2017, do Sněmovny se dostalo 9 stran a hnutí ANO je vítězem voleb 2017, do Sněmovny se dostalo 9 stran a hnutí

Volby 2017 na severu Čech: Výsledky voleb sledujeme online Volby 2017 na severu Čech: Výsledky voleb sledujeme online
Bez Babiše, nebo s Babišem? 5 možných koalic nové vlády v Česku Bez Babiše, nebo s Babišem? 5 možných koalic nové vlády v Česku
Skandalista Sládek zatčen v Chomutově. Dělal kampaň Skandalista Sládek zatčen v Chomutově. Dělal kampaň


Komentáře