Výskyt jedovatých látek v Labi. Hygienici nedoporučují koupání

Mariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czMariánský most v Ústí nad Labem. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Ústí n. L. - Kontrola potvrdila výskyt nebezpečných PCB (Polychlorované bifenyly) na dolním toku Labe. Hygienická stanice nedoporučuje koupání v řece citlivým jedincům. Inspekce životního prostředí prošetřuje, jak se látky do řeky dostaly.

Reklama
Nebezpečí hrozí osobám trpícím alergiemi. Krajský hygienik Josef Trmal upozorňuje: „Nikdy není jasné, jakou má člověk případně alergii, jaké reakce může kontakt s takovou vodou vyvolat“. Je proto dobré se po případném koupání osprchovat.
Zvýšené hodnoty PCB byly naměřeny na dvou místech v Ústí nad Labem. Bylo sebráno šest vzorků sedimentů přímo z Labe, dále tři vzorky z řeky Bíliny a pět vzorků z vytipovaných čistíren odpadních vod. V současné době řešíme odběr dalších vzorků,“ řekla mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Burketová.
Inspekce prověřuje několik možných příčin znečištění. Z tohoto důvodu nechce sdělit další informace. Případnému viníkovi hrozí pokuta až 1.000.000 korun.
PCB - Polzchlorované bifenyly se v minulosti používaly jako hydraulické kypaliny, změkčovadla a nebo jako náplně do tranformátorů a kondenzátorů. Výroba těchto látek byla v ČSSR zakázána už v roce 1981, celosvětově v roce 2001.
Toxicita PCB je nízká, přesto při dlouhodobém vystavení jejích účinků se zvyšuje riziko rakoviny jater, slinivky a zvyšuje se riziko neplodnosti.

Nebezpečí hrozí osobám trpícím alergiemi, neboť podle krajského hygienika Josefa Trmala není jasné, jakou má člověk alergii  a jaké reakce může kontakt s vodou vyvolat. "Je proto dobré se po případném koupání osprchovat," dodal.

Zvýšené hodnoty PCB byly naměřeny na dvou místech v Ústí nad Labem. Podle mluvčí České inspekce životního prostředí Radky Burketové bylo sebráno šest vzorků sedimentů přímo z Labe, dále tři vzorky z řeky Bíliny a pět vzorků z vytipovaných čistíren odpadních vod. V současné době řešíme odběr dalších vzorků.

Toxicita PCB je nízká, přesto při dlouhodobém vystavení jejích účinků se zvyšuje riziko rakoviny jater, slinivky a zvyšuje se riziko neplodnosti.

Inspekce prověřuje několik možných příčin znečištění. Z tohoto důvodu nechce sdělit další informace. Případnému viníkovi hrozí pokuta až milion korun.

PCB - Polychlorované bifenyly se v minulosti používaly jako hydraulické kypaliny, změkčovadla a nebo jako náplně do tranformátorů a kondenzátorů. Výroba těchto látek byla v ČSSR zakázána už v roce 1981, celosvětově v roce 2001.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

V Ústí vyroste menší hala pro bruslení. Vedle zimního stadionu V Ústí vyroste menší hala pro bruslení. Vedle zimního stadionu
Mimosoudní vymáhání pohledávek šetří peníze i čas Mimosoudní vymáhání pohledávek šetří peníze i čas
Rekonstrukce další části kanalizace v centru Roudnice je odloženo Rekonstrukce další části kanalizace v centru Roudnice je odloženo

Vznikne Na Kocandě parkovací dům? A co třeba u Labe? Vznikne Na Kocandě parkovací dům? A co třeba u Labe?
Vznikne v ústeckém Vaňově pobřežní promenáda místo přístavu? Vznikne v ústeckém Vaňově pobřežní promenáda místo přístavu?
Ekonomika nejen na severu Čech postavená na hlavu. Dluhy, exekuce a bez montoven by bylo ještě hůř Ekonomika nejen na severu Čech postavená na hlavu. Dluhy, exekuce a bez montoven by bylo ještě hůř

Obyvatelé Děčína ohroženi uvolněným skalním masivem se vrací domů Obyvatelé Děčína ohroženi uvolněným skalním masivem se vrací domů
V mostecké nemocnici o víkendu došlo k úmrtí novorozence. Co se stalo? V mostecké nemocnici o víkendu došlo k úmrtí novorozence. Co se stalo?
Lovci skolili lídra z Plzně a posunuli se na druhé místo! Lovci skolili lídra z Plzně a posunuli se na druhé místo!

Jaroslav Roubík chce ještě rok hrát hokej, pak se uvidí. Chuť stále mám, říká Jaroslav Roubík chce ještě rok hrát hokej, pak se uvidí. Chuť stále mám, říká
Požár domku na Děčínsku, jeden mrtvý Požár domku na Děčínsku, jeden mrtvý
Konec doplatků na bydlení obchodníkům s chudobou nevoní. Stahují se z Varnsdorfu Konec doplatků na bydlení obchodníkům s chudobou nevoní. Stahují se z Varnsdorfu


Komentáře