Výbuchem se zatřásly baráky, popisují svědci explozi v Unipetrolu Litvínov

Chemička v Záluží u Litvínova. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Chemička v Záluží u Litvínova. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Horní Jiřetín - Město Horní Jiřetín je nejblíže k chemičce Unipetrol Litvínov. I tady byla odezva exploze silná, stejně jako v administrativní budově v areálu firmy.

Reklama

Podle starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta obyvatelé města měli obavy, co se kolem půl deváté ve čtvrtek (13.8.2015) ráno stalo. Výbuch totiž byl citelný. Natolik, že se otřásly domy.

Pamětníci si při pohledu na černý dým vzpomněli na podobnou událost před 40 lety.

Černý dým zahalil oblohu, opačným směrem dolů padal popílek. Lidé s dětmi raději z Horního Jiřetína odjeli.

Ti, co zůstali, dostali rozkazem od krizových štábů a vedení města, aby neotevírali okna. Obdobná situace nastala i v Litvínově.

Výbuch pocítili i zaměstnanci chemičky, kdy exploze byla znatelná i v administrativní budově.

Nyní se bude kromě příčiny výbuchu hovořit i o zdravotních následcích exploze. Podle mluvčího Unipetrolu Mikuláše Dudy látky uvolňované do ovzduší nejsou zdraví škodlivé. "Největším problémem v souvislosti s požárem byla tvorba nepříjemných sazí,“ uvedl v prohlášení.

Zdraví lidí v okolí by mohly podle experta Jindřicha Petrlíka z ekologického sdružení Arnika ohrozit rakovinotvorné polyaromatické uhlovodíky. Vážou se totiž na saze, takže se mohou při vdechu přes částečky prachu dostat do plic. „Nebezpečné také je, pokud by lidé v okolí jedli ovoce nebo zeleninu, a od sazí si ji neomyli,“ řekl.

Mezi Mostem a Litvínovem nejezdí ani tramvaje, stojí i vlaková doprava. Dopravní podnik nasadil autobusy, které jezdí každých třicet minut.

ČTĚTE: Exploze, výbuch a pak požár. Litvínovská chemička v plamenech

Požár chemičky v Litvínově je pod kontrolou. Jaká jsou opatření - doprava, bezpečnost?

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře