Vliv zavražděného politika ČSSD byl obrovský. Kdo byl Roman Houska?

Nebe, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comNebe, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Chomutov - V Chomutově proběhla rekonstrukce vraždy Romana Housky, před několika měsíci stále vlivného sociálního demokrata. Investigate.cz den po násilném činu publikoval profil politika, který byl hybatelem dění. SeveročeskýDeník.cz přináší úplné znění.

Reklama

"Já jsem jen takový šmoulík," prohlásil Roman Houska, který byl hybatelem dění v ČSSD na Ústecku a do hejtmanského křesla v roce 2008 protlačil do té doby neznámou Janu Vaňhovou. Zavražděný politik je kontroverzní osobou a Investigate.cz v analýze naznačí, kam až sahal jeho vliv.

Především sociální demokraté v Ústeckém kraji, zejména ti, kteří působili v orgánech Krajského výkonného výboru ČSSD, měli s Romanem Houskou úzký kontakt. Systematicky pracoval na tom, aby jeho vliv z Chomutova dosáhl až na krajské posty v Ústí nad Labem. Pojďme ale na začátek.

Chomutov, to je to město

Místem zločinu lze s nadsázkou označit severočeský Chomutov. Zde se vytvořila silná politicko-podnikatelská lobby složená ze tří stran: ODS, ČSSD a KSČM. Tyto strany si rozparcelovaly město a vládly v něm tak, aby to vyhovovalo úzké skupině lidí. Bylo úplně jedno, zda na magistrátu byl někdo z ODS nebo ČSSD, také chomutovská KSČM si vytvořila cestu, jak v systému fungovat.

Hlavní "kápo" hrál především Alexandr Novák, bývalý starosta města a senátor za Chomutovsko (nyní ve věznici v Teplicích). V době, kdy ODS hrála prim a byla silnou stranou, kolem sebe vytvořila skupinu spřízněných politiků a podnkatelů, která si přihrávalá zakázky.

Houskova ČSSD

Ve stejné době se ve měste pohyboval Roman Houska, o jehož aktivity se média začala zabývat po roce 2000. Jedním z prvních časopisů, který popsal, že ve městě a v chomutovské buňce ČSSD není něco v pořádku, byl Reflex.

Roman Houska účelovým náborem černých duší vytvořil silnou buňku, která vyrostla do úctyhodných rozměrů. Protože stanovy ČSSD nezakazovaly maximální počet členů v jedné buňce, měl Roman Houska cestu otevřenou.

Během let tak vybudoval silnou místní buňku, k tomu přidal spřízněné buňky v okrese Chomutov. Získal tím prostor pro expanzi do krajských orgánů Ústeckého kraje. Domluvil se se sousedním Mostem (zde vládl Pavel Kouda, nyní bývalý člen ČSSD obviněný a čekající na soud) a mířil směr Ústí nad Labem.

Spojení s Paroubkem

V cestě mu ale stáli dva šíbři. Prvního z Děčína, nyní poslance Jaroslava Foldynu nejprve odstavil z postu krajského předsedy, za asistence Petra Bendy, který budoval svoji pozici v Teplicích. Do party vzali dalšího ambiciózního politika, neznámého Arna Fišeru, který vyčistil ústeckou ČSSD vylučováním členů, aby poté byli nahrazeni novými - loajálními vůči Fišerovi.

V té době kolem roku 2007 se Roman Houska takticky spojil s Petrem Bendou, Pavlem Koudou, Arno Fišerou a společně dotáhli do Ústeckého kraje Jiřího Paroubka. Spojení s předsedou strany a předsedou vlády bylo strategické.

Tomu jen přihlížel odstrčený Jaroslav Foldyna z Děčína, který brojil jak proti Houskovi, tak proti Paroubkovi a vzpomínal na Miloše Zemana.

Vstup na krajský úřad

Roman Houska si to uměl dobře zařídit. Do čela kandidátky pro krajské volby v roce 2008 skupina kolem Romana Housky a Jiřího Paroubka dosadila Jaroslava Foldynu jako kandidáta na hejtmana. Mezi lidmi na Ústecku byl populární a známou tváří. Jakmile ale ČSSD vyhrála volby tak, že mohla sama utvořit krajskou vládu, Foldyna byl politicky popraven.

Paradoxní je, že tomu napomáhal Jiří Paroubek, který se prostřednictvím Petra Bendy chtěl Foldyny jako vnitrostranického kritika zbavit. V této fázi Roman Houska zalobboval a prosadil na hejtmanku Janu Vaňhovou, veřejnosti neznámou náměstkyni chomutovslé primátorky Ivany Řápkové.

Ta, přestože Chomutovu vládla, byla spojkou na Alexandra Nováka. Roman Houska zase, přestože neměl žádné významné funkce na městě ani ve straně, byl hybatelem dění a popostrkoval dopředu svoji životní partnerku Janu Vaňhovou.

Koalice ČSSD a ODS

Roman Houska uměl žít v systému koalice ODS a ČSSD v Chomutově, stejně to praktikoval na kraji. Ve vedení zůstal šíbr Jiří Šulc z ODS (dvě období byl hejtmanem), tím pádem velci hráči typu Alexandra Nováka či Patrika Oulického mohli nadále fungovat.

Roman Houska o sobě říkal, že je jen taková čudla. Jenže s velkým vlivem i kontroverzními praktikami v byznysu, které se nezadaly s vyhrožováním, vydíráním a zastrašováním.

Fond hejtmanky

Hodně se spekuluje o roli Romana Housky v případě evropských fondů. Jenže v této kategorii hrál spíše druhořadou roli, neboť tady se musela nějaká pravidla dodržovat, přestože docházelo díky spřízněným stavebním firmám k jejich obcházení.

Pro Romana Housku byl lepší Fond hejtmanky, což byl uměle vytvořený fond za Jiřího Šulce. Byl to fond, do kterého peníze vkládaly velké severočeské firmy typu ČEZ nebo Czech Coal (stále funguje). Pod palcem měl fond Pavel Kouda, náměstek Vaňhové, ale samozřejmě významnou roli hrál i Roman Houska.

Dodnes není zřejmé, jakým způsobem se peníze rozdělovaly. Ze zápisů rad či zastupitelstev lze ale vyčíst, že dotace šly především ke spřáteleným starostům a subjektům. A v těchto vodách lze leccos ulovit...

Krákora, spojka do parlamentu

Roman Houska to měl ošéfované ve všech směrech. Byl asistentem poslance Jaroslava Krákory, díky tomu měl kdykoliv volný vstup do Poslanecké sněmovny. Byla to i jedna z cest, jak se dostat k tajným materiálům.

Tajný archiv s kompromitujícími materiály

O Houskovi se spekuluje, že měl svoje lidi prakticky všude. Na policii, státním zastupitelství, na soudě... Dokonce se říká, že si po vzoru Kmotra Mrázka Roman Houska vytvářel archiv a složky. V nich si třeba ukládal materiály o novinářích, kteří o něm či jeho partnerce Janě Vaňhové psali z jeho pohledu negativně.

Kamarádka Benešová

Samostatnou kapitolou je vztah Romana Housky a Jany Vaňhové s Marií Benešovou. Ta pro ně dokonce dělala právní služby, dostala zakázky i na Krajském úřadě Ústeckého kraje.

A byl to právě Roman Houska, který zalobboval v případě její kandidatury za okres Louny v předčasných říjnových volbách do Sněmovny.

Odstranění Paroubka a Bendy, cesta volná

Roman Houska získal absolutní vliv v ústecké ČSSD odchodem Jiřího Paroubka a Petra Bendy ze strany. Přestože v době premiérování a šéfování ČSSD Houska Paroubkovi nadbíhal, jakmile jeho hvězda zhasla, Houska s Koudou a Fišerou začal do Paroubka kopat.

A co na Romana Housku říká Jiří Paroubek den po jeho zavraždění? "Jeho osoba byla dlouhodobě kontroverzní. Po mém odchodu z ČSSD se stal jednou z významných osobností soc.dem. v Ústeckém kraji."

Odstranění Koudy a Fišery

Roman Houska se nespokojil s vymazáním vlivu v ústecké ČSSD jen v případě Jiřího Paroubka a Petra Bendy. Vhod mu přišlo zatčení Pavla Koudy kvůli evropským dotacím a také prohra ústecké ČSSD v krajských volbách 2012. Z postu předsedy KVV odešel Arno Fišera a byl nahrazen Radkem Scherferem.

A to i přesto, že o funkci šéfa krajské ČSSD opět usiloval Jaroslav Foldyna. Nakonec je prvním místopředsedou ústecké ČSSD a šéfuje i právě Radek Scherfer, což je Houskův člověk z Chomutova.

Kontroverzní kauzy

Roman Houska proslul i několika mediálně známými kauzami. Třeba v roce 2003 najel autem na chomutovského strážníka. Soud v Chomutově ho za to původně potrestal roční podmínkou, odvolací krajský soud ale rozsudek zrušil s tím, že šlo jen o přestupek. Ani za ten ale nebyl Houska potrestán. Chomutovský magistrát, který případ projednával, kauzu v roční zákonné lhůtě nevyřešil, a přestupek tak zůstal promlčený.

Roman Houska čelil i podezření z úplatkářství. Podnikatel Jan Šámal z Bíliny v roce 2007 obvinil Housku z toho, že po něm chtěl úplatek 250 000 korun za to, že mu zajistí vítězství v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova. Do budovy chomutovského magistrátu tehdy vtrhli kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty k zakázce. Nikdo ale nebyl obviněn. Roman Houska žádost o úplatek popřel.

Roman Houska údajně také zastrašoval investigativního reportéra České televize Karla Vránu, který o něm natočil několik reportáží. Podle dramaturga pořadu Marka Wollnera si Houska najal falešného svědka, který o reportérovi řekl, že je uplacený.

Roman Houska se několikrát soudil se sociálním demokratem Janem Pieglem z Lovosic. Soudil se i s bývalým předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.

Anebo, kdy Roman Houska přišel o řidičský průkaz, neboť řídil v opilosti. Událost z roku 2012.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

» Další zprávy z regionu Chomutovsko

Šok v Chomutově. V aquasvětě byly ženy v hidžábu a hábitu Šok v Chomutově. V aquasvětě byly ženy v hidžábu a hábitu
Z osmdesáti procent máme jiný tým, říká trenér Koláček o Kadani Z osmdesáti procent máme jiný tým, říká trenér Koláček o Kadani
Na trase Ústí - Klášterec pojedou vlaky až 160 km/h! Na trase Ústí - Klášterec pojedou vlaky až 160 km/h!

Odpad z Německa v českém pohraničí. Které prase to bylo? ptá se deník Odpad z Německa v českém pohraničí. Které prase to bylo? ptá se deník
Šlágr léta v Chomutově. Na severu Čech se ukázali fotbaloví mistři Česka a Slovenska Šlágr léta v Chomutově. Na severu Čech se ukázali fotbaloví mistři Česka a Slovenska
Po Kokořínsku jsou vlci i v Krušných horách, radují se ekologové Po Kokořínsku jsou vlci i v Krušných horách, radují se ekologové

OBRAZEM: Česká hokejová reprezentace dvakrát zdolala Nory OBRAZEM: Česká hokejová reprezentace dvakrát zdolala Nory
Chomutov vyrovnal semifinále s Libercem. Postará se o další senzaci? Chomutov vyrovnal semifinále s Libercem. Postará se o další senzaci?
Na kluky jsem hrdý, smekl trenér Vladimír Růžička před Piráty Na kluky jsem hrdý, smekl trenér Vladimír Růžička před Piráty

Senzace! Chomutov je krok od semifinále Senzace! Chomutov je krok od semifinále
Piráti, co se děje? Chomutov si komplikuje boj v play-off Piráti, co se děje? Chomutov si komplikuje boj v play-off
Ledovka, sníh, dopravní komplikace. Na severu Čech je ochromena doprava Ledovka, sníh, dopravní komplikace. Na severu Čech je ochromena doprava


Komentáře